Írsko plánuje vysadiť milióny nových stromov aj napriek varovaniam Grety Thunbergovej

  • Klimatická konferencia v Davose bola aj bojom o tom, kto zasadí viac stromov
  • V Írsku sa rozhodli do roku 2040 splniť odvážny cieľ a zasadiť vyše 20 miliónov nových stromov každý rok
  • Zmení sa tým vôbec niečo?
stromy irsko
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Klimatická konferencia v Davose bola aj bojom o tom, kto zasadí viac stromov
  • V Írsku sa rozhodli do roku 2040 splniť odvážny cieľ a zasadiť vyše 20 miliónov nových stromov každý rok
  • Zmení sa tým vôbec niečo?

Zalesňovanie je populárnou zbraňou na boj s klimatickou krízou. Výzvy si dáva aj Írsko, potvrdil to The Irish Times vo svojej enviromentálnej sekcii. Každý rok by sa tak malo vysadiť okolo 8 000 hektárov stromov.

Vládny klimatický akčný plán

Tak sa nazýva to, pod čo sa Írska vláda podpísala a čo by sa malo do roku 2040 naplniť.

„Máme menej ako 8 rokov na to, aby sme zachránili planétu,“ povedala na Klimatickej konferencii v Davose pred dvomi dňami mladá aktivistka Greta Thunbergová. Dodala tiež, že je veľmi dôležité počúvať vedcov a prognostikov a konať. Týka sa to fosílnych palív a ich absolútnu redukciu.

Nepotrebujeme nízkouhlíkovú ekonomiku, nepotrebujeme nižšie emisie, emisie by sme mali prestať produkovať,“ vyhlásila na ročnom zasadnutí v Davose Greta s tým, že je síce pekné a aj potrebné vysádzať stromy v Afrike, či na iných miestach planéty, no zásadným problémom je odstránenie už spomínaných emisií, pretože práve tie ničia planétu najviac.

Čítaj viac TU>>Greta Thunbergová chcela točiť film o poľskej elektrárni. Zakázali jej vstup a zavolali policajtov

Na každý hektár by sa tak podľa plánu malo vysadiť 2 500 borovíc a 3 300 širokolistých stromov. V Írsku smeruje tento krok k výraznej zmene vo využití ornej pôdy. Ministerstvo hospodárstva podporuje rozhodnutie organizácií, ktoré sa do výsadby a výziev s ňou spojených zapojili, vyjadrili sa pre denník The Irish Times.

Vláda plánuje zvolať stretnutia v rámci krajiny a rozpútať tak rozpravy, ktoré pomôžu farmárom a dobrovoľníkom mobilizovať sa. Dôležité je nastaviť si stratégie, pretože finálny počet stromov, ktoré plánujú vysadiť už padol a je výsledkom jednohlasnej zhody vlády.

Sadiť stromy je dôležité, planéte však pomôže iné

Nedávny klimatický summit v švajčiarskom Davose potvrdil nevyhnutnú potrebu zmierniť a ideálne minimalizovať negatívny dopad fosílnych palív na ovzdušie. Írsko sa však reagovalo promptne a už o niečo skôr.

Ich cieľom je tiež zvýšiť produkciu elektromobilov alebo hybridov. Chcú, aby ich počas nasledujúcich desiatich rokov začalo ročne používať v priemere 100 000 obyvateľov, čím sa do roku 2030 dosiahne číslo až jeden milión používateľov takejto ekologickej varianty.

Čítaj viac TU>>Turecko zavedie štátny sviatok. Počas neho bude celá krajina sadiť stromy

Ako pociťuje klimatickú krízu Írsko?

Približne tak, ako väčšina svetovej populácie. Otepľuje sa, to je fakt. Od roku 1990 však Íri zažili 6 z 10 najteplejších rokov, uvádza agentúra Environmental Protection Agency. Okrem toho za zredukovali aj mrazivé dni a skrátila sa zima.

Oceánsky ekosystém sa tiež zredukoval a situácia je vážna. Očakáva sa, že v budúcnosti sa zdvihne hladina morí o oceánov práve kvôli narastajúcemu počtu zrážok a tým, že stúpa teplota oceánov budú ale už aj sú ohrozené životy mnohých zvieracích a rastlinných druhov, citlivých na vyhynutie.

Zdroje: irishtimes.com, weforum.org, epa.ie, youtube.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá