Toto je podľa vedcov návod, ako vieš odhaliť klamára na prvý pohľad, prezradí ho banálna vec

  • Vedel si, že človek klame priemerne 11-krát do týždňa?
  • Každý z nás klame inými spôsobmi, takže jednotné správanie klamárov neexistuje
Unsplash/Eric Muhr, Priscilla du Preez
  • Vedel si, že človek klame priemerne 11-krát do týždňa?
  • Každý z nás klame inými spôsobmi, takže jednotné správanie klamárov neexistuje

Každý z nás už zaklamal o tom, že sa necíti dobre, aby niekam nemusel ísť. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí klamú a podstatné dôležitejších veciach, ktoré by v budúcnosti dokázali zmeniť ich vzťahy. V tomto prípade je odhalenie klamstva naozaj náročné.

Podľa forenzného psychológa z Berkley má každý z nás silne vyvinuté inštinkty na odhalenie klamárov. Tie ale môžu občas zlyhať. 

zdroj: Unsplash/Helena Lopes

LaRae Quy pôsobila 23 rokov ako agentka FBI. V súčasnosti učí a odovzdáva nadobudnuté poznatky ostatným ľuďom po celom svete. Vedomosti, ktoré získala vďaka svojej profesii sa dajú využiť pri vyšetrovaní zločinov, no aj počas každodenného života. Quy sa zúčastnila viacerých cvičení, ktoré boli venované odhaľovaniu klamstva. Počas cvičení si všimla viac zaujímavostí, ktoré spísali.

Nie na 10 spôsobov

Jednoznačne najzaujímavejším zistením je, že odhaliť klamára dokážeš vďaka obyčajnému NIEVšímaj si teda spôsob, akým NIE hovorí. Ak niekto povie NIE spevavým tónom alebo odvráti zrak, či zavrie oči na dlhšiu chvíľu, pravdepodobne ti nehovorí úplnú pravdu. To isté platí aj v prípade, ak NIE z jeho úst vyjde po dlhšom odstupe alebo určitom zaváhaní. 

Okrem slovíčka NIE by si si mal všímať aj celkový prejav. Klamári majú podľa odborníčky tendenciu hovoriť viac. Nenávidia ticho, preto sa ho často snažia zaplniť tým, že hovoria viac, ako je potrebné. Poskytujú oveľa viac informácií, ako bolo potrebné alebo požadované. Ich stratégiou je hovoriť čo najviac, aby získali potrebnú pozornosť. Ich vety sú náročné a medzi zbytočné slová zabalia klamstvo. To, že je niekto v strese zistíš ľahko – väčšinou bude rozprávať rýchlo a nahlas

zdroj: Unsplash/Ashkan Forouzani

Bežné signály

Existuje nespočetné množstvo znakov, ktoré klamárov spájajú. Ak si budeš všímať tvár, mimiku, gestikuláciu a postoj, je pravdepodobné, že klamára odhalíš. Hoci klamári sedia pokojne, nervózne si obzerajú okolie. Týmto spôsobom hľadajú čo najjednoduchšiu únikovú cestu. 

Často si môžeš všimnúť aj to, že klamári svoj pohľad upierajú všade, len nie na teba. Oči sú oknom do duše, takže dáva zmysel, že klamár nechce, aby si sa do tej jeho pozrel. Je teda preňho zaujímavejšie pozerať sa na obraz, ktorý visí nad tebou, ako tebe do očí. Najvýraznejším znakom je pohľad uprený do zeme alebo časté pozeranie sa na dvere. 

zdroj: Unsplash/Helena Lopes

Ruky rozlietané po svete

Nech klamár sedí akokoľvek pokojne, jeho ruky v pokoji nikdy nebudú. Podľa doktora Brinka si klamári často zakrývajú ústa. Buď na to použijú ruky alebo niečo, čo majú pri sebe. Tento signál predstavuje túžbu o ukončenie konverzácie, ktorá osobe očividne nie je príjemná.

Klamári majú taktiež tendenciu zakrývať si aj iné zraniteľné časti tela ako napríklad hrdlo, hrudník, hlavu brucho. „Často som to videla v súdnej sieni, keď pracujem ako konzultant pre advokátov. Vždy, keď vidím, ako si niekto rukou zakrýva predok hrdla, viem povedať, že klame.,“ hovorí Lillian Glass, behaviorálna analytička a expertka na reč tela. 

Ak vidíš niekoho, ako náhle pohne hlavou, keď mu položíš priamu otázku, možno ti v niečom klame. Hlavou buď trhne, nakloní ju do jednej strany alebo ju úplne skloní. Stáva sa to presne pred tým, ako očakávaš, že osoba na tvoju otázku odpovie. 

Článok bol pôvodne vydaný 17. septembra 2020.

Zdroje: Berkley, inc.com, Forbes, Lillian Glass

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá