Letná koaličná kríza hrá do karát Pellegrinimu a Ficovi, píše Laura Bednárová

  • Nový prieskum odzrkadľuje náladu v spoločnosti
  • Platforma pre mladých, ktorá ti pomôže uplatniť sa
  • Príbehy začiatkov svetoznámych firiem
Pellegrini tlačovka, Matovič za ním Kollár
SITA/Branislav Bibel, TASR/Martin Baumann
  • Nový prieskum odzrkadľuje náladu v spoločnosti
  • Platforma pre mladých, ktorá ti pomôže uplatniť sa
  • Príbehy začiatkov svetoznámych firiem

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Koaličná kríza pokračuje. Ipsos prináša nový prieskum
  • Politická kauza ich motivovala k vytvoreniu unikátneho projektu. Jeho cieľom je pomôcť mladým ľuďom nájsť vhodné uplatnenie
  • Začiatky niektorých svetových firiem ťa prekvapia. Niektorí giganti začínali s predajom bizarných produktov

Potenciál politických strán

Letná uhorková sezóna, počas ktorej však prebieha vládna kríza, nemala vplyv na výraznejšie výkyvy v prieskume politických preferencií. Na prvom mieste sa stále drží Hlas Petra Pellegriniho, v tesnom závese je Smer. Vyplýva to z volebného modelu prieskumnej agentúry Ipsos pre Denník N, ktorý ukazuje potenciál politických strán na Slovensku. 

Prieskum sa uskutočnil na prelome júla a augusta formou online dotazníka. Podľa prieskumu by začiatkom augusta získal Hlas 17,2 % hlasov, Smer viac ako 15 % a SaS by mala asi 12 % voličov.

Na štvrtej priečke by sa ocitlo Progresívne Slovensko, ktoré by získalo 11 %. Vládne OĽANO takmer 8 % a strana Republika približne 7 %. V parlamente by sme videli aj hnutie Sme rodina aj KDH so šiestimi percentami.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Po neúspešnom mierovom stretnutí, ktoré sa odohralo minulý týždeň v piatok, koaličná kríza naďalej pokračuje. Premiér Heger dúfa v štvorkoalíciu do skončenia volebného obdobia, SaS trvá na svojom ultimátu pre Igora Matoviča a Kollár apeluje na zodpovednosť.

„Vyzývam svojich koaličných partnerov, aby zobrali rozum do hrsti a začali sa zodpovedne správať. Keby boli pokojné časy a nič sa nedeje, urobia sa predčasné voľby,“ povedal Kollár s tým, že teraz si Slovensko nemôže dovoliť rozpad vlády.

OĽANO si však Igora nedá a ľuďom odkazuje: „Môžete sa spoľahnúť, že 1. septembra budem ministrom financií,“ povedal Igor Matovič.

Ten neustále pripomína pád vlády Ivety Radičovej s tým, že ďalších osem rokov na Slovensku vládla mafia. To podľa neho hrozí aj pri páde súčasnej vlády, navyše by sa mafia mohla spojiť s fašistami. Lenže presne tejto kombinácii súčasná koaličná kríza nahráva.

Sulík však uviedol, že si nevie predstaviť návrat do koalície, pokiaľ predseda OĽANO Igor Matovič ostane vo vláde. Avšak na popud Eduarda Hegera je ochotný absolvovať ešte jedno stretnutie zástupcov jednotlivých strán. Ako sa bude koaličná kríza ďalej vyvíjať, môžeš sledovať na našom webe. Jednotlivé stanoviská lídrov si prečítaš v tomto článku.

Platforma pre mladých

Môže to začať „nevinným“ podvádzaním na písomkách, neskôr to však môže byť ukradnutá diplomovka. Viacerí študenti aj neštudenti si pamätajú kauzu týkajúcu sa našich najvyšších ústavných činiteľov a ich diplomových prác. Kauza, ktorá mohla mať demotivujúci efekt na mnohých slovenských študentov. 

Tieto udalosti však motivovali troch kamarátov, aby pomohli slovenskému školskému systému a znížili tak motiváciu študentov hľadať ľahšie cesty k vypracovaniu záverečných prác.

Pre študentov vytvorili unikátnu platformu s názvom Jobio, ktorá má za úlohu zlepšiť kvalitu uplatnenia mladej generácie na Slovensku. Praktické diplomové i bakalárske práce zhŕňa študentom na jednom mieste. Ako už z názvu vyplýva, ide o platformu moderného job offeringu.

„Jobio vytvára vzťah/prvý kontakt medzi firmami, študentmi a vysokými školami. Umožňuje jednoduchý prístup k stážam, brigádam, pracovným ponukám a záverečným prácam, ktoré sú priamo prepojené s jednotlivými firmami a zamestnávateľmi,“ približuje Martin.

Ako platforma funguje? Firmy si na platforme budú môcť uverejňovať stáže, projekty, juniorské pozície a budú tak mať možnosť priblížiť študentom rôzne zaujímavé projekty.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jobio Slovensko (@jobio.sk)

Za uverejnenie takýchto inzerátov a vytvorenie prezentačnej stránky si platforma bude účtovať jednorazový poplatok. Prístup k platforme bude pre študentov a školy bezplatný.

„To ale, samozrejme, nestačí a z tohto dôvodu hľadáme aktuálne finančnú pomoc vďaka crowfundingu na platforme Startlab. Po nazbieraní sumy 6 000 eur vieme pokračovať ďalej a rozbehnúť startup Jobio naplno,“ vyjadrili sa v rozhovore pre Startitup. 

Jobio je dôkazom toho, že prepojenie medzi firmami a školami je veľmi dôležité. Študent potrebuje nadobudnúť pocit, že firma si jeho prácu naozaj váži a vie mu ponúknuť aj vhodné pracovné podmienky, ktoré mu zabezpečia lepšiu budúcnosť. Výhodu čerpajú obe strany – firma i študenti. Viac si o prvej platforme pre mladých prečítaš v tomto článku.

Začiatky svetových firiem

Nie všetci úspešní podnikatelia prechádzali ružovou záhradou pri zakladaní svojej firmy. Mnohých sprevádzajú bizarné nápady, rodinné spory či prísne tajné recepty.

Niektoré značky predávali v svojich začiatkoch úplne iné produkty či služby. Prinášame ti výber príbehov firiem, dnes už úspešných globálnych hráčov na trhu, ktorých počiatky svojho podnikania ťa prekvapia.

Začneme technologickým gigantom Samsung. Ak si si myslel, že podnikanie tejto značky sa točilo len okolo predaja mobilných telefónov a technológii, si na omyle. Firma strávila veľkú časť 50. a 60. rokov 20. storočia experimentovaním na trhu v rôznych odvetviach. 

Juhokórejská spoločnosť si vyskúšala takmer všetko. Od poistenia po predaj textilu. Prvými produktmi Samsungu boli prekvapivo sušené ryby a ryžové rezance, ktoré okrem výroby distribuovali do okolitých provincií.

Priazeň naprieč všetkými generáciami si už roky získava dánska spoločnosť LEGO. Jej počiatky začali v dielni Oleho Kirka Christiansena, tesára z Billundu, ktorý začal v roku 1932 vyrábať drevené hračky.

bizarné začiatky svetoznámych značiek - Lego
zdroj: Lego

Jedným z prvých a najznámejších produktov, ktoré spoločnosť LEGO uviedla na trh v 30. rokoch minulého storočia, bola drevená kačica. Neskôr sa prerobila do dnes už známych plastových stavebníc.

S produkciou drevených modelov spoločnosť skončila v 60. rokoch. Hoci prvé experimenty s plastovými hračkami nevyvolali veľký záujem u spotrebiteľov, zakladateľ sa nevzdal svojej vízie. Stavebnice lego dnes obľubujú milióny ľudí po celom svete.

Aké sú počiatky firmy Shell, Nokie či Nintendo, si môžeš prečítať v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá