Koľko čestných ľudí poznáš v tvojom okolí, pýta sa Xénia Makarová

Xénia Makarová a RTVS
Startitup/Dominik Bízik

Autorka komentáru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu

Pred rokom Nadácia Zastavme korupciu cez agentúru Focus zisťovala, aký majú Slováci vzťah k čestnosti. Výsledky veľmi nepotešili. Až 48 percent oslovených verí, že na Slovensku sa neoplatí správať čestne. Teda byť čestný.

Na prelome vlaňajšieho a tohto roka zas Nadácia zisťovala medzi stredoškolákmi, koľko čestných ľudí poznajú okolo seba. Viac než 20 percent respondentov neoznačilo ani jednu osobu. Je to zlá správa? Hrozná? Pre mňa určite dosť znepokojujúca.

Ak aj z menšej skupiny stredoškolákov každý piaty vyhlási, že vo svojom okolí nepozná jediného čestného človeka… Prinútilo ma to zamyslieť sa, ako je to s čestnosťou okolo mňa.

Tam, kde som to nečakala

Mám to šťastie, a možno podvedomý výber, že nielen v práci, ale aj v najbližšom okolí mám drvivú väčšinu čestných ľudí. Ako je to ale v prostredí, ktoré profesionálne sledujem? Zistila som, že čestnosť som našla aj na miestach, kde by som to nečakala. A nešlo o výnimky.

Poznám sudcu, ktorý rozhodol v citlivom prípade podľa najlepšieho svedomia a vedomia. Aj keď tušil, že mu predseda súdu za to zrejme nedá postupku na vyšší súd, kam chcel prestúpiť.

Viacerí prokurátori a sudcovia neotupeli ani v predošlom systéme a spísali úradné záznamy o neštandardných požiadavkách svojich nadriadených. Vtedy to vyzeralo ako zbytočný krok. Teraz sa tieto záznamy čítajú v súdnych konaniach a potvrdzujú tak „charaktery“ obvinených. Dokonca som čestnosť identifikovala u úradníkov na obstarávaní ministerstva zdravotníctva. Bolo to milé prekvapenie.

Klamstvo fascinuje viac ako čestnosť

Prečo teda niektorí čestní sú a iní nie? Keď si začnete googliť výskumy k týmto témam, zistíte zaujímavý fakt. Zatiaľ čo výskumov o tom, prečo klameme a podvádzame, je relatívne dosť, vedeckých prác o čestnosti a etike je ako šafranu.

Ak ale prijmeme jednoduchú logiku, že príčiny, ktoré nás vedú ku klamstvu, sú presným opakom toho, prečo nie sme čestní, tak potom ja som zjednodušene abstrahovala z viacerých analýz tieto základné podmienky.

Klameme hlavne vtedy, keď si myslíme, že nám to prejde, necítime sa bezpečne a keď sa nepoctivo správajú aj ľudia okolo nás. V práci, v biznise, v spoločnosti. Koniec koncov, celkom veľa sa o týchto dôvodoch dozvedáme z aktuálnych súdnych procesov. Takzvaní kajúcnici tam opisujú svoje vlastné zlyhania, cestu, akou k nim prišli, aj svojich potenciálnych spolupáchateľov.

Čo odpovedia naše deti?

A tu by som sa rada vrátila na začiatok tohto textu. Čo chceme, aby nám deti odpovedali na otázku, či poznajú čestného človeka vo svojom okolí? Niektorí rodičia svojim deťom zrejme podobnú otázku vôbec nedajú. Pretože si ju nekladú ani sami. Niektorí asi budú cítiť úľavu, ak im ich potomkovia vymenujú pár ľudí zo svojho okolia.

Rodičia aspoň budú mať istotu, že ich deťom nejakou formou nehrozí neférový prístup. A niektorí možno budeme chcieť ísť sami príkladom svojim deťom. Aby raz možno pri rovnakej otázke spomenuli aj nás.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá