KOMENTÁR: Vodné delo, kotlebovci, Sulík, vulgárne deti a čiastočný obraz slovenského národa

  • V sobotu sa toho na Slovensku odohralo viac
  • Okrem správy o plošnom testovaní zahltila médiá ešte jedna udalosť – neohlásený protest
  • Poďme si ho preto ešte raz zrekapitulovať
protest
TASR/Jaroslav Novák
  • V sobotu sa toho na Slovensku odohralo viac
  • Okrem správy o plošnom testovaní zahltila médiá ešte jedna udalosť – neohlásený protest
  • Poďme si ho preto ešte raz zrekapitulovať

Znie to ako trailer k nejakému najnovšiemu akčnému filmu, o žiaden film ale nešlo (aj keď to tak vyzeralo). Toto bola, žiaľ, slovenská realita. Neohlásený protest, v rámci ktorého sa protestovalo v zásade proti všetkému – od rúšok, cez Igora Matoviča až po 5G vysielače. A úplne sa vymkol spod kontroly. 

Jeho hlavní aktéri však deklarujú, že boli len na „prechádzke“, a že právo vyjadriť svoj názor má každý – tak, ako sme ho mali aj my počas obrovských protikorupčných protestov, ktoré sa uskutočnili po chladnokrvnom zavraždení Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Organizátori sobotného protestu tieto 2 zhromaždenia porovnávajú a tvrdia, že medzi nimi prakticky nie je žiaden rozdiel.

Áno, isté podobnosti tam skutočne sú. Poďme sa na ne teda pozrieť zblízka. 

Účasť detí

Prvý protest „Postavme sa za slušné Slovensko“ sa konal 9. marca v roku 2018, a následne sa opakoval poväčšine každý ďalší piatok. Protestov sa zúčastňovali desaťtisíce ľudí a námestím SNP zneli silné príhovory, ktoré si mnohí pamätáme dodnes. Išlo o najväčšie protesty od roku 1989.

V mase ľudí sa však nachádzalo aj obrovské množstvo ľudí s malým deťmi. Deti im sedeli na pleciach a so zatajeným dychom sledovali, čo sa deje. Atmosféra však bola maximálne pokojná, ten pokoj bol miestami až mrazivý. Boli deti v bezpečí? Určite áno. Vykrikovali deti najhrubšie vulgarizmy? Určite nie. Nevykrikoval ich totiž nikto. 

View this post on Instagram

Ďakujeme Bratislava, Košice, Brezno, Dolný Kubín, Lučenec, Prievidza, Trnava, Aalborg, Kodaň, Londýn, Luxemburg, Melbourne, Nairobi, Raleight, Boston! Zhromaždenia Za slušné a spravodlivé Slovensko sa opäť konali v slovenských aj zahraničných mestách. Vražda Jána a Martiny bola jedným z dôsledkov rozkladu právneho štátu. Teraz, keď sa na verejnosť dostala nahrávka z kauzy Gorila, nahrávka Kočnera a Trnku a správy z Kočnerovho mobilu, môžeme čítať a počúvať, ako tento proces rozkladu právneho štátu naozaj doposiaľ vyzeral: úplatky, vyhrážky, tajné dohody, dosadzovanie "našich" ľudí na súdy, políciu a prokuratúru a v neposlednom rade, politické krytie. A tak, aj keď v pondelok sme ešte netušili, že v piatok budú stáť v uliciach tisíce Slovákov a Sloveniek, opäť to bolo potrebné. Ďakujeme všetkým organizátorom, za ich obetu a nasadenie. Ďakujeme vám všetkým, že sme tam opäť stáli proti zlu spoločne. Zdravá demokracia vyžaduje silnú a aktívnu občiansku spoločnosť. Za Jána a Martinu. Za spavodlivé Slovensko. Za našu lepšiu budúcnosť! Foto Dennik N, Tomáš Benedikovič; Silvia Filová; Korzár SME Košice, Mojmír Németh Prievidza

A post shared by Za slušné Slovensko (@zaslusneslovensko) on

Na sobotnom proteste to však vyzeralo inak. Toto video malého chlapca so slovníkom, za aký sa nemusia hanbiť ani dospelí muži v krčme piatej cenovej kategórie, ti určite neuniklo. Chlapec s úsmevom na tvári kričí, že náš premiér je k***t, a treba ho zabiť. Internetom kolovalo aj obdobné video malého dievčatka.

Možno však viniť tieto deti? Určite nie. Na vine sú rodičia, po ktorých už, mimochodom, Polícia Slovenskej republiky pátra, nakoľko sú podozriví z ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

Je teda pravdou, že deti boli prítomné na jednom aj na druhom proteste. Rozdiel je však evidentný. 

Kľačanie na kolenách

Pozrime sa na ďalšiu „paralelu“. K protikorupčným protestom sa už v ich začiatkoch pridali aj farmári, ktorí neskôr na svoju nespokojnosť poukázali aj vlastnými traktorovými protestami.

Tie si získali aj obrovskú podporu ľudí, nakoľko videli, že farmárom je skutočne dlhodobo krivdené a ubližované – nielen finančne či psychicky, ale dokonca aj fyzicky. Jeden z takýchto protestov sa odohral 20. februára v minulom roku, teda v deň, kedy mali farmári rokovanie s vtedajším predsedom vlády Petrom Pellegrinim.

Nakoľko sa ale (čuduj sa svete) nedohodli, svoju nespokojnosť sa rozhodli demonštrovať dočasným zablokovaním centra mesta a prechodu Mostom SNP. Práve tu sa odohrala udalosť, na ktorú si ešte mnohí pamätajú. Bezradní farmári si pred zasahujúcimi policajtami pokľakli na kolená, a odmietali sa pohnúť. Kto celú scénu sledoval na niektorom z livestreamov, je možné, že mu až slza vyšla, nakoľko všetko bolo úprimné a daný pohľad bol naozaj dramatický.

Až podozrivo podobný výjav sa však objavil aj na sobotnom proteste, bezradných farmárov však nahradili chuligáni a jedna postava, o ktorej si ešte povieme nižšie. Každopádne, môžeme len predpokladať, že niekto z iniciátorov tohto dramatického pokľaknutia bol inšpirovaní práve úprimným gestom farmárov.

V tomto prípade však neostalo vlhké ani jedno oko, jedine ak tak od smiechu. Celý incident, alebo ako to nazvať, bol zaznamenaný na kameru počas facebookového livestreamu Nového Času, a tak sme sa stali svedkami podarenej grotesky, ktorú určite stojí zato vidieť. Mimoriadnu drámu celej situácii dodávajú výkriky ako Toto sú emócie!, Bojujem za svoje budúce deti! či To jedine mi musí hlavu rozbiť, aby som išiel na kolená. 

Každý protest má svoju tvár

A na záver, len v skratke. Protesty, ktoré sa odohrali od roku 2018, podporili mnohí ľudia. Ťažko povedať, či mali nejakú „hlavnú tvár“, nakoľko o ich úspech sa pričinil každý jeden človek, ktorý prispel svojím prejavom.

V priebehu niekoľkých týždňov sa tu tak prestriedali mnohí umelci, učitelia, redaktori, rodičia zavraždených novinárov, už spomínaní farmári, duchovní, lekári a mnohí ďalší. Ľudia, na ktorých môže byť náš národ hrdý. 

Aj sobotný protest mal však svoje tváre (i keď, mnoho tvárí bolo z istých, nahlas nevyslovených dôvodov, zahalených pod kuklami). Niektorí sa ale neskrývali, napríklad taký Milan Uhrík, Milan Mazurek, Stanislav Mizík, Ondrej Ďurica, Milan Suja. Chýbal už len Marián Kotleba, ktorý je ale aktuálne, žiaľ, v domácej karanténe z podozrenia na údajne (podľa kotlebovcov) neexistujúci koronavírus. Protestu sa dokonca zúčastnil aj minister hospodárstva Richard Sulík. 

Žijeme v dobe plnej paradoxov

Ale naspäť k veci, za hlavnú aktérku bola aj tak označená postavička z videa vyššie, ktorá si dokonca vyslúžila titul slovenská Harley Quinn. Môžeme byť zrejme radi, že Joker ostal doma (pravdepodobne je taktiež v karanténe).

 

Ako teda môžeme vidieť, medzi spomínanými udalosťami je extrémistický, teda pardon, extrémny rozdiel, a porovnávať ich je absolútny nezmysel. Ono to celé tak trochu pripomína populárnu meme šablónu – čo si objednáš z Aliexpressu/čo ti príde z Aliexpressu. 

Zdá sa však, že istá skupina národa sa prebrala, a je preto najvyšší čas poriadne sa proti podobným nezmyslom obrniť. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá