Košickí študenti dokázali prejsť so svojím vozidlom až 418 kilometrov na liter paliva

  • Prvý júlový týždeň sa v Londýne konal Shell Eco-marthon Europe 2018
  • Toto podujatie je európskym finále pretekov v úspornej jazde
  • Pretekov sa zúčastnili aj študenti z Košíc, Bratislavy a Trnavy
T0
TUKE
  • Prvý júlový týždeň sa v Londýne konal Shell Eco-marthon Europe 2018
  • Toto podujatie je európskym finále pretekov v úspornej jazde
  • Pretekov sa zúčastnili aj študenti z Košíc, Bratislavy a Trnavy

Začiatkom júla sa v Londýne konalo európske finále pretekov v úspornej jazde Shell Eco-marathon Europe 2018. Preteky sa konali v rámci festivalu Make the Future Live v londýnskom parku Queen Elizabeth Olympic Park. Pretekov sa zúčastnili študenti Strojníckej fakulty TUKE (Technickej univerzity v Košiciach). Na trať sa postavili spolu s ďalšími 146 tímami z 27 krajín Európy a na svojom vozidle dokázali prejsť 418 kilometrov na liter benzínu.

Samonosná karoséria tohto vozidla je z uhlíkových vlákien, má pákové radenie a benzínový štvortaktový motor. Branislav Konečný, ktorý je kapitánom košického tímu, sa na margo pretekov vyjadril, že študenti si skonštruovali vozidlo sami a každý si tak vyskúšal doterajšie znalosti a najmä zručnosti. Samozrejme, každý z nich nadobudol aj nové skúsenosti a práca s materiálmi im neskôr pomôže uplatniť sa napríklad aj v automobilovom priemysle.

Finále pretekov sa zúčastnili aj študenti STU (Slovenskej technickej univerzity) s vozidlom poháňaným benzínom a pákovým radením, ktoré prešlo na liter benzínu 314 kilometrov.

Rekord v tejto kategórii s 2 324 kilometrami na liter benzínu stanovil francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, ktorý sa zároveň s týmto výkonom stal víťazom v kategórii spaľovacích motorov. Slovenské zastúpenie na pretekoch doplnili aj stredoškoláci z Trnavy. Tí dokázali so svojím elektromobilom prejsť 153 kilometrov na jednu kW hodinu. Viac ako 15 000 návštevníkov si na festivale úspornosti pozrelo, ako sa bude v mestách cestovať, pracovať či žiť približne o 50 rokov.

Najlepším doterajším výsledkom košických strojárov je 783 kilometrov na liter benzínu, ktorý je zároveň aj slovenským rekordom. Historicky sú tiež prvým tímom zo strednej Európy, ktorý sa zúčastnil týchto pretekov už v roku 1994.

Zdroj: TUKE, Shell

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie