Liek, ktorý môže zmeniť osud ľudstva. Už čoskoro otestujú vakcínu proti najzákernejšej chorobe

  • BioNTech je povzbudená úspechom s vakcínou proti Covidu-19
  • Cieľom je celosvetová zbraň proti rakovine
Na snímke onkologická pacientka v nemocničnej izbe.
Ilustračný obrázok, Freepik
  • BioNTech je povzbudená úspechom s vakcínou proti Covidu-19
  • Cieľom je celosvetová zbraň proti rakovine

Veda urobila v posledných desaťročiach obrovské pokroky prakticky vo všetkých oblastiach a medicína nie je výnimkou. Napriek tomu ani tí najlepší výskumníci, lekári či iní špecialisti zatiaľ nevyvinuli liek na jednu z najzákernejších chorôb, ktorou rakovina nepochybne je.

Portál Gavi podotýka, že až donedávna sa rakovina liečila chirurgickým zákrokom (vyrezaním rakovinových buniek), rádioterapiou (podobná spaľovaniu rakovinových buniek) a najmä chemoterapiou, teda zastavením delenia rakovinových buniek ich priamym zabíjaním.

Chemoterapia však má značné negatívne vedľajšie účinky. V poslednom desaťročí sme však zaznamenali vznik novších liečebných postupov, akým je napríklad imunoterapia. Tá zvyčajne funguje tak, že blokuje receptory na povrchu rakovinových buniek. The Times of India však informuje, že na obzore je nová zbraň voči onkologickým ochoreniam.

Povzbudenie po vakcíne proti Covidu-19

Pre nemecký časopis Der Spiegel totiž nemecký onkológ tureckého pôvodu Uğur Şahin, ktorý je spoluzakladateľom mimoriadne úspešnej spoločnosti BioNTech, potvrdil, že táto firma plánuje uskutočniť prvé klinické testy na vakcínu proti rakovinu ešte v priebehu tohto roka. Mali by sa začať vo Veľkej Británii, pričom pôjde o dôležitý krok smerom k ich možnému voľnému predaju na trhu.

Spoločnosť BioNTech, známa predovšetkým svojou vakcínou proti Covidu-19, ktorú vyvinula spolu s americkým partnerom Pfizer, sa v súčasnosti rozhoduje, na ktorých typoch rakoviny chce testovať svoje personalizované imunoterapie rakoviny a taktiež na miestach, kde bude tieto testy realizovať.

Podľa agentúry Reuters táto firma chce, aby sa tieto terapie, ktoré sú založené na takzvanej messengerovej technológii RNA (mRNA), podobnej tej, ktorá je základom jej vakcíny proti Covidu, čoskoro stali bežnou liečbou pre pacientov s rakovinou.

„Sme presvedčení, že by to malo byť možné pre veľké množstvo pacientov pred rokom 2030. Technológia pre tento typ terapie prešla dlhú cestu. V roku 2014 sme potrebovali 3 až 6 mesiacov na vytvorenie individualizovanej vakcíny proti rakovine, teraz potrebujeme 4 až 6 týždňov. Naším cieľom je dostať sa výrazne pod úroveň štyroch týždňov,“ povedal Sahin pre portál Medical Dialogues.

Vedci chcú na jeseň začať testovať vakcíny na vzorke desaťtisíc pacientov a BioNTechu bude pri implementácií pomáhať aj britská vláda.

Britský minister zdravotníctva Steve Barclay pre The Independent v tejto súvislosti uviedol: „Po zistení rakoviny musíme čo najskôr zabezpečiť, aby boli k dispozícii najlepšie možné spôsoby jej liečby. Toto partnerstvo bude znamenať, že už od septembra budú naši pacienti medzi prvými, ktorí sa zúčastnia skúšok a testov s cieľom poskytnúť cielenú, personalizovanú a precíznu liečbu pomocou transformačných nových terapií na liečbu existujúcej rakoviny a na zabránenie jej návratu.“

Cieľom je celosvetový úspech

Sahin deklaroval, že zámerom jeho spoločnosti a výskumného tímu je pomôcť v boji proti onkologickým chorobám na celosvetovej úrovni: „Naším cieľom je urýchliť vývoj imunoterapie a vakcín pomocou technológií, ktoré skúmame už viac ako 20 rokov. Spolupráca sa bude týkať rôznych typov rakoviny a infekčných chorôb, ktoré spoločne postihujú stovky miliónov ľudí na celom svete.“

„Ak bude táto spolupráca úspešná, má potenciál zlepšiť výsledky pre pacientov a poskytnúť včasný prístup k našej súprave imunoterapie rakoviny, ako aj k inovatívnym vakcínam proti infekčným chorobám, a to nielen vo Veľkej Británii, ale aj na celom svete.“

Zdroje: Gavi, The Times of India, Spiegel, Reuters, Medical Dialogues, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá