Bojujú proti nekvalite z Ázie. V chránenej dielni šijú ručne a ekologicky z ľanu

  • Svet je zaplavený nekvalitným textilom z fabrík, ktorý škodí nám aj prírode
  • Je preto úžasné, že sú na trhu aj značky, ktoré sa snažia proti tomuto trendu bojovať
  • Jednou z nich je Localhand, ekologická aj prospešná značka ľanového textilu
befunky-collage-23
Localhand
  • Svet je zaplavený nekvalitným textilom z fabrík, ktorý škodí nám aj prírode
  • Je preto úžasné, že sú na trhu aj značky, ktoré sa snažia proti tomuto trendu bojovať
  • Jednou z nich je Localhand, ekologická aj prospešná značka ľanového textilu

Udržateľných slovenských biznisov stále pribúda a mnohé si mohol nedávno vidieť napríklad na bratislavskom Urban Markete. Práve tam nás oslovila sympatická značka Localhand, ktorá sa zaoberá výrobou kvalitných a ručne šitých textilných produktov, či už záster, obrusov, utierok, obliečok, ale aj vreciek na chlieb. Všetky tieto krásne produkty šijú podľa aktuálnych kolekcií či na mieru v chránenej dielni v Galante, ktorej filozofiou je najmä pomôcť presadiť poctivý a udržateľný textil.

Na trhu sú len niečo vyše roka a už dnes je ich vidieť. „Bytový textil sme pôvodne začali vyrábať pre potreby našej maloobchodnej predajne. Na trhu sa nachádza väčšinou iba nekvalitný tovar importovaný z Ázie, nič čo by malo pridanú hodnotu, nič prírodné a kvalitné. Ak sme aj našli firmu, ktorá by nám tovar podľa našich predstáv vedela dodať, bol to dovoz a ich ceny boli neprimerane vysoké, preto sme sa rozhodli začať si vyrábať výrobky sami,“ prezrádza Localhand.

Localhand tvorí 10-členný tím ľudí a keďže ide o koncept chránenej dielne, sú medzi nimi aj ľudia so znevýhodnením, ktorým značka dáva šancu realizovať sa. Pri výrobe, ktorá je výlučne handmade, kladú dôraz na dizajn látok a výsledných produktov, ich kvalitné remeselné spracovanie a detaily. „Chceme, aby mali naši klienti z výrobkov radosť, aby boli pekné a funkčné. Základnú ideu vždy prináša dizajnér, následne produkt ladíme, aby dával zmysel Prototypy sa často prerábajú niekoľkokrát, typickým príkladom sú naše nové zástery, ktoré sme ladili dovtedy, kým nevyzerali výborne na každom type postavy,“ pokračuje Localhand.

Čo sa týka materiálov, môžeš si byť istý, že produkty Localhand sú vyrobené z prírodných látok z bavlny či ľanu, vďaka čomu sú priaznivé k tvojmu zdraviu aj prírode. S ľanovými vreckami môžeš zabudnúť na jednorazové plastové vrecká, a to či už pri nákupe v potravinách alebo skladovaní potravín. Ľanové utierky, zástery či obrusy zas pochádzajú z malovýroby a európskych zdrojov namiesto z čínskej fabriky, ktorá je obrovskou záťažou pre životné prostredie. Nemusíš sa tiež báť škodlivín z textilu napusteného chemikáliami. „Snažíme sa používať prírodné materiály a nakupovať u lokálnych výrobcov aj všetky komponenty. Tým „lokálnych“ myslím v rámci Česka a Slovenska, látky zas nosíme zo západnej Európy,“ vysvetľujú.

Svoje kúsky šijú tak, aby boli praktické a vydržali čo najdlhšie,  čo sa im vypláca a odráža sa na spokojnosti zákazníkov. „Za rok fungovania sme mali iba jednu drobnú reklamáciu, naši klienti sa k nám vracajú a to nás motivuje do ďalšieho fungovania,“ prezrádza. Práca ich veľmi baví a denne sa do nej tešia, čo dokáže vynahradiť aj fakt, že zatiaľ negenerujú žiadne vysoké zisky. „Sme na trhu len niečo cez rok a denne pracujeme na tom, aby sme neboli v mínuse. Na tvorbu reálneho zisku si musíme počkať. Každodenné reakcie ľudí nám však hovoria, že zotrvať dáva zmysel,“ dodáva Localhand.

Localhand je jednou zo značiek, ktoré naozaj majú zmysel a je dobré ich v ich práci podporiť Ako inak, než kúpou ich výrobkov, ktoré sa ti odvďačia dlhou životnosťou a dobrým pocitom. Prekrásne textilné kúsky zoženieš tu alebo na niektorom z handmade a remeselných trhov či festivalov. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech