Ľudia čakajú na pomoc, no v parlamente to vrie. Matovič so Sulíkom sa stále nevedia dohodnúť, píše Lucia Jesenská

  • Romana Tabák sa vyjadrila k sporu medzi OĽANO a SaS
  • Protiinflačné opatrenia Igora Matoviča sú pod paľbou kritiky
  • Dopravná polícia má vo výbave novinku
Matovič Sulík
TASR/Jakub Kotian, Jaroslav Novák
  • Romana Tabák sa vyjadrila k sporu medzi OĽANO a SaS
  • Protiinflačné opatrenia Igora Matoviča sú pod paľbou kritiky
  • Dopravná polícia má vo výbave novinku

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Romana Tabák po vyhadzove: SaS a OĽaNO sa hádajú ako malé deti
  • Matovičove antizdražovacie opatrenia skritizoval Sulík, aj experti. „Treba začať od nuly,“ udrel ekonóm
  • Slovenskí vodiči pozor: Policajti si na teba posvietia profesionálnymi dronmi, nemáš šancu všimnúť si ich

Kritická Tabák

Dnes už nikoho neprekvapí, keď sa povie, že v parlamente to niekedy vyzerá ako v nepodarenej komédii. Nezhody a hustá atmosféra sú už akousi súčasťou slovenskej politiky.

Tentokrát to však vyzerá tak, že s rastúcimi teplotami vonku to začína vrieť aj priamo v parlamente. A keď sa spomína hustá atmosféra, tú by sme opäť mohli krájať medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom.

Tak ako iné krajiny, aj Slovensko je zasiahnuté zdražovaním a infláciou. Nech už na to štáty reagujú akokoľvek, protiinflačný balík a plánované zavedenie novej dane vyvoláva v našej krajine spory.

Spor dvoch koaličných „kohútov“ nečakane okomentovala Romana Tabák. „SaS & OĽaNO sa hádajú ako deti. Ako im majú ľudia dôverovať? Kde sa dvaja bijú, tam tretí víťazí!“ odkázala koaličným stranám a jej lídrom. 

Aj napriek tomu, že prah národnej rady prekročila v roku 2020 vo farbách OĽaNO, v súčasnosti v klube Igora Matoviča už absentuje. Stalo sa tak len nedávno, kedy po hlasovaní parlamentu o možnej väzbe Roberta Fica musela Tabák z klubu OĽaNO odísť.

romana tabak poslankyna
zdroj: Startitup

Dôvodom bolo práve jej hlasovanie v pléne. Ide o to, že v ňom nehlasovala za rozviazanie rúk súdu, aby mohli prípadne väzobne stíhať poslanca a šéfa Smeru Roberta Fica.

Startitup Tabák kontaktoval s otázkou, či sa v súčasnosti cíti viac ako súčasť koalície alebo opozície. Jasne sa však nevyjadrila. Viac si môžeš prečítať v našom článku.

Matovič sa nevzdáva

Protiinflačné opatrenia Igora Matoviča sú pod paľbou takej kritiky, že pri nich ešte chvíľu zostaneme. Nielenže ich nešetril Richard Sulík, no kritizovali ich aj odborníci.

Igora Matoviča sny o veľkých ekonomických reformách jednoducho neopúšťajú. Jeho iniciatíva v podobe daňovo-odvodovej reformy sa postupne pretransformovala na súbor prorodinných opatrení.

matovič
zdroj: TASR/Dano Veselský

Ešte ich však nepredstavil. Má k tomu dôjsť túto stredu, kedy s nimi oboznámi vládu a do národnej rady príde vo štvrtok. Nezabránil mu v tom ani nesúhlas Richarda Sulíka a strany SaS.

Pomoc rodinám, ktorú predstavil Igor Matovič, podľa Sulíka nie je pomocou pre tých, ktorí sú sociálne odkázaní. „Je to populizmus, rozdávať peniaze cudzích ľudí, domyslieť veci nikdy nebolo silnou stránkou Igora Matoviča,“ povedal líder SaS. Zdôraznil, že dodnes nevideli písomný návrh pomoci rodinám.

sulík
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Startitup zaujímal názor odborníka, a tak sme sa spýtali ekonóma z platformy INESS Radovana Ďuranu, kde sú v Matovičovom protiinflačnom balíku najväčšie diery.

Odborník si myslí, že kameňom úrazu je práve snaha ministra o presadenie iniciatívy, ktorú ešte na jeseň prezentoval ako daňovo-odvodovú reformu. Balíček už vtedy neprešiel verejnou diskusiou a nebol postavený na konkrétnych cieľoch.

Jedným z problémov reformy je práve nedostatočná odborná diskusia. „Široká verejnosť od novej vlády očakávala, že jej sociálna politika bude transparentná, postavená na analýzach. Nastal opak, tradícia Sociálnych balíčkov bez ukotvenia pokračuje,“ rypol si odborník aj do špecialít predošlých vlád.

Odborník si myslí, že vláda by mala začať od nuly. Opatrenia sa podľa neho dajú vylepšiť, a to tým, že sa začnú riešiť základné problémy. „Myslím si, že základným problémom je absencia príjmového testovania v rodinnej politike,“ dodal Ďurana.

Ak Matovičove plány prejdú aj národnou radou, v praxi to bude vyzerať zaujímavo. Zmena by prišla už v júli tohto roka. Čo by sa konkrétne stalo, si prečítaš v našom článku.

Popularita dronov stúpa

Svet sa hýbe dopredu, inovácie sa zlepšujú a s novinkami prichádza aj Polícia Slovenskej republiky. Asi všetci vodiči boli zvyknutí na bežné policajné hliadky, ktoré si na ceste skôr či neskôr zbadal.

Tentokrát však prichádza novinka, ktorú si nevšimne ani ten najbystrejší vodič. Polícia si totiž do výbavy zaobstarala policajné drony, ktoré sú pre vodičov prakticky neviditeľné. „Vodič si takúto policajnú hliadku vo vzduchu prakticky nemá šancu všimnúť,“ píšu policajti. 

V krátkom informačnom videu policajt vysvetľuje, že polícia využíva letecky dohľad pomocou bezpilotných prostriedkov hlavne na miestach, kde nie je možné použiť klasický spôsob sledovania dopravných priestupkov.

Policajti sa tak drony chystajú využívať najmä v ťažších terénoch, ako sú vrcholy stúpania a klesania či neprehľadné zákruty. Je teda zjavné, že bežné policajné hliadky z ciest nezmiznú. Doplní ich však táto novinka.

Zaujímavou skutočnosťou je, že po dronoch siaha aj Bratislava. Tá však nemonitoruje priestupky – zameriava sa na boj proti komárom. Tieto lietajúce technológie mestu pomáhajú odhaliť aktívne liahnisko, na ktorom následne môžu zakročiť.

dron robot
zdroj: Pixabay/emkanicepic

Ako vidíš, drony nám môžu uľahčiť fungovanie. Na Slovensku tomu však potrebujeme prispôsobiť prostredie. Integrácia bezpilotných leteckých systémov do vzdušného prostredia sa musí uskutočňovať čo najefektívnejšie a čo najbezpečnejšie, podotkol Štefan Dusza, vedúci odboru bezpilotných leteckých systémov Letových prevádzkových služieb SR.

Či už sa nám to páči, alebo nie, drony vlastní a lieta s nimi čoraz viac ľudí. Viac o predpoklade, koľko dronov sa bude využívať  v roku 2055, si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá