Luxus a miliardy. „Skromný“ prezident Ruska čelí zaujímavému odhaleniu, píše Alexandra Murajdová

  • Ľudia v krajinách Afriky čakajú na poslednú kvapku z kohútika
  • V bratislavskej reštaurácii Colette môžeš ochutnať kus Francúzska
  • V odhaľovaní majetkov Vladimira Putina nastal dôležitý zlom
Putin, majetok
SITA/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Flickr/Just Click's With A Camera/'Putin's palace'
  • Ľudia v krajinách Afriky čakajú na poslednú kvapku z kohútika
  • V bratislavskej reštaurácii Colette môžeš ochutnať kus Francúzska
  • V odhaľovaní majetkov Vladimira Putina nastal dôležitý zlom

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Deň nula sa blíži. Prístup k vode je v mnohých krajinách náročný, zomierajú najmä deti
  • Modelka priniesla do Bratislavy pravé francúzske dezerty: Prevádzka stála vyše 200-tisíc eur
  • Putinove médiá, banka aj lietadlá. Investigatívci našli niť medzi jeho údajnými enormnými majetkami

Posledná kvapka

Slováci majú mimoriadne šťastie, vďaka ktorému môžu žiť v pocite, že je voda samozrejmosťou. Realita však pre mnohých vyzerá úplne inak. V niektorých častiach sveta ľudia so strachom čakajú, kedy z kohútika spadne posledná kvapka.

V častiach KwaNobuhle, obci v Juhoafrickej republike, odhadujú, že deň „nula“ príde už o dva týždne. Štyri priehrady, na ktoré sa spoliehali viaceré obce v oblasti, už mesiace vysychajú. Málo prší a na dne niektorých je dnes len blato.

Vyhliadky na poriadny dážď, ktorý by problém zažehnal, nevyzerajú dobre. Ak sa situácia nezlepší, 40 % širšieho mesta Gqeberha ostane bez tečúcej vody. Ide o problém, ktorý je spôsobený kombináciou zlého hospodárenia a klimatických zmien. Tie majú spoločného vinníka, ľudí.

horúčavy
zdroj: Unsplash/Wilson Szeto

Podobný problém hlási aj krajina v uprostred Afriky, Niger. Miestni tam hladujú, kvôli suchu nedokážu nič pestovať. Teploty tu rastú 1,5-krát rýchlejšie ako vo zvyšku sveta. Ľudia čelia nepravidelnému dažďu a dlhým obdobiam sucha, kvalitnej úrody je preto málo.

V minulom roku došlo k poklesu produkcie obilnín o 39 %. Predpokladá sa, že až 44 % tamojších detí je podvyživených a 18 % celkovej populácie čelí potravinovej neistote. Len v Nigeri žije zhruba 20 miliónov obyvateľov.

Humanitárne agentúry v súčasnosti disponujú prostriedkami, ktoré dokážu pomôcť len 3,3 miliónom ľuďom. Mnoho krajín ostáva bez pomoci, pretože darcovia zápasia s inými krízami, vrátane vojny na Ukrajine. O tom, ako vojna ovplyvnila Svetový potravinový program OSN, sa dočítaš v našom článku.

Francúzsko na Krížnej

V hlavnom meste Slovenska dnes dokážeš ochutnať takmer celý svet. Nie len v Bratislave otvárajú Slováci reštaurácie, ktorých majitelia sa rozhodli svojim zákazníkom ponúknuť skutočný gastronomický zážitok.

Ak ťa láka vôňa, chuť aj prevedenie francúzskej kuchyne, zamier do Colette. Nová reštaurácia nepoteší len tvoje chuťové poháriky, na chvíľu sa ocitneš priamo v atmosfére Paríža.

Nájdeš ich na Krížnej, mimo ruchu centra. Ide preto o skvelý spot na kávu, francúzske dezerty alebo kvalitnú večeru v kombinácii s dobrým vínom z francúzskych viníc.

Colette
zdroj: Colette

V Colette ponúkajú pravý zážitok s French Cuisine kuchyňou a patisserie v prostredí otvorenej kuchyne. Sedieť budeš priamo za chef table a na vlastné oči uvidíš, ako všetko pripravujú a varia z kvalitných surovín.

Okrem toho, že sa chutne naješ, sa tak dokážeš jednoducho naučiť nové techniky a spoznať nové kombinácie chutí priamo so šéfkuchárom. Kúsok Paríža si tak môžeš so sebou odniesť.

Priestor Colette je ako ich jedlo, tradičné a zároveň moderné, čo pripomína ich LED červené svetlo nad chef table, ktoré je symbolom kreativity. Za prepracovaným projektom Colette stoja traja podnikatelia: 27-ročná majiteľka Michaela Budáčová, 26-ročný šéfkuchár Richard Kalanin a francúzsky investor. 

Majitelia nešli do podnikania so strachom. Svojmu nápadu verili: „Najskôr sme začali piecť naše francúzske madlenky doma a u kamarátky v pekárni. Ponúkali sme ich kamarátom a rodine. Neskôr sme si založili náš prvý e-shop. Po skvelých recenziách sme vedeli, že nápad sa podarí a pracovali sme na vlastných priestoroch.“

V nich dnes nájdeš kvalitnú francúzsku kuchyňu, nemusíš nikam cestovať. Ľudia tu nedajú dopustiť najmä na už spomínané madlenky, ktoré na Slovensku nikto iný nepečie. Viac sa dočítaš v našom článku.

Skromný prezident

Vladimir Putin sa roky snaží vybudovať si imidž skromného patriota, ktorý zarába omnoho menej než manažér na Slovensku. Ročný príjem ruského prezidenta sa má pohybovať na hranici 13,5-tisíc eur.

Existuje však viacero indícií, že nemusí ísť o pravdu. Okrem zdravého rozumu napovedá napríklad to, že nosí na verejnosti hodinky za 60-tisíc.

Aj preto svetom chyrovali fámy, že Putin má nemalý majetok, ktorý skrýva. Vo vyšetrovaní jeho majetkov došlo teraz k zlomu, informuje Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP).

Novinárom sa vďaka neverejnej e-mailovej doméne LLCInvest.ru podarilo odhaliť skupinu vzájomne prepojených spoločností, ktoré vlastnia paláce, letoviská, jachty a veľa ďalšieho luxusu. Našli sa tam aj takmer všetky majetky, ktoré sa doteraz neoficiálne pripisovali na konto ruského vladára.

Ide napríklad o známy palác nad Čiernym morom či „Putinove vidiecke sídlo“, vilu Sellgren. Do zoznamu môžeme okrem iného zahrnúť aj lyžiarske stredisko „Igora“, kde mala svadbu Putinova dcéra. Ide aj o viacero dovolenkových domov, ktoré Putin údajne využíval, aj dom v luxusnej oblasti neďaleko Moskvy.

Putinov palác
zdroj: Flickr/Just Click's With A Camera/'Putin's palace'

Podľa zistení novinárov má pod danú doménu spadať až 86 spoločností a neziskových organizácií. Všetky sú prepojené, zdieľajú rovnakých podnikových riaditeľov, registračné adresy a poskytovateľov služieb. Spoločne vlastnia aktíva v hodnote najmenej 4,5 miliardy dolárov.

Ide o sídla, médiá, obchodné lietadlá, jachty a preplnené bankové účty. O konkrétnych kúskoch si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Zdroje: SIU, SIU, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá