Mal bombardovať európske mestá, Ukrajincom sa ho po prvýkrát podarilo zničiť: Rusi ich majú len pár desiatok

  • Ukrajincom sa prvýkrát podarilo zničiť bombardér Tupolev Tu-22M, údajne v Novgorodskej oblasti
  • BBC potvrdila, že ho má na svedomí ukrajinský dron
Tu-22 horí
Flickr/Dmitry Terekhov, Reprofoto: Twitter/Viktor Kovalenko
  • Ukrajincom sa prvýkrát podarilo zničiť bombardér Tupolev Tu-22M, údajne v Novgorodskej oblasti
  • BBC potvrdila, že ho má na svedomí ukrajinský dron

Ukrajina po prvýkrát zničila ruský nadzvukový bombardér typu Tupolev Tu-22M. Bombardér sa zmenil na kopu horiacich sutín po tom, ako ho Ukrajinci zasiahli dronom, uvádza agentúra TASR, ktorá sa odvoláva na správu na webe stanice BBC.

Fotografie zverejnené na sociálnych sieťach zachytávajú horiaci bombardér Tupolev Tu-22M na leteckej základni v Novgorodskej oblasti na západe Ruska, neďaleko Petrohradu.

Moskva uviedla, že dron bol zasiahnutý streľbou z menších zbraní, podarilo sa mu však poškodiť lietadlo. Obete nehlásili. Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že útok sa odohral v sobotu približne o 10.00 h miestneho času (9.00 h SELČ).

Ministerstvo uvádza, že požiar bol rýchlo uhasený. Zábery na platforme Telegram však zachytávajú rozsiahly požiar, ktorý zachvátil aj toto lietadlo. BBC fotografie považuje za dôveryhodné, preverila ich prostredníctvom svojej služby BBC Verify.

Zničenie tohto bombardéra bude mať len minimálny vplyv na ruskú letku. Rusko však nedisponuje veľkým množstvom týchto lietadiel. Vo službe je aktuálne 60 lietadiel Tu-22M. Zostavených ich pritom bolo vyše 500. 

Táto operácia však upozorňuje na zvyšujúce sa schopnosti ukrajinských síl zasiahnuť ciele hlboko na území Ruska.

Tu-22 je nadzvukový bombardér z obdobia studenej vojny, ktorý v súčasnosti Rusko často využíva pri útokoch na ukrajinské mestá. Moderné verzie tohto lietadla lietajú rýchlosťou až 2 300 kilometrov za hodinu a môžu niesť až 24 ton výzbroje vrátane radarom navádzaných striel. Pôvodne bol určený na útoky na európske pozemné ciele a americké lode.

Lietadlo bolo v minulosti nasadené aj v pri sovietskej invázii v Afganistane, v Gruzínsku, Čečensku či Sýrii. 

ISW: Ruskí vojaci musia pre nedostatok vybavenia odovzdávať svoje vozidlá

Ruské ministerstvo obrany nariaďuje vojakom, aby odovzdali vlastné vozidlá, pretože nedokáže svojim vojakom zabezpečiť prepravu, domnieva sa americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). TASR o tom informuje podľa správy spravodajskej televízie Sky News.

ISW cituje vojenských blogerov, podľa ktorých vozidlá v osobnom vlastníctve „miznú“ alebo sú prepravované na iné miesto. Príslušníci armády, ktorí odmietnu svoje vozidlá odovzdať, sú podľa blogerov následne pravidelne trestaní za menšie priestupky.

„Ruskí vojaci majú pocit, že sú ‚vo vojne‘ so svojimi veliteľmi,“ uviedol podľa ISW jeden z blogerov.

Ruskej armáde pritom nechýbajú len ľahké vozidlá. Ruským vojakom bojujúcim v Chersonskej oblasti neboli poskytnuté ani lode, uvádza ISW. Niektoré jednotky v dôsledku nedostatku munície okrem toho používajú aj zastaralé a menej presné húfnice D-20, ktoré nie sú vhodné na protibatériový boj.

„Ruskí vojenskí blogeri naďalej naznačujú, že pozdĺž celého frontu chýba ruským silám vybavenie a majú nízku morálku,“ uvádza inštitút.

Zároveň sa však domnieva, že ruská armáda môže vylepšovať svoju taktiku a učiť sa z predošlých chýb. Predlžovanie konfliktu čiastočne spôsobené oneskorením pomoci, ktorú Ukrajine poskytuje Západ, dáva ruským silám čas na zlepšenie a poučenie sa zo svojich chýb,“ myslia si analytici z ISW.

Pre frontovú líniu je síce stále príznačná slabá morálka a nedostatok vybavenia, no schopnosti vojakov bez predošlej vojenskej skúsenosti sa zlepšili. ISW sa pri tomto tvrdení odvoláva opäť na vojenských blogerov, podľa ktorých vojaci v súčasnosti zasahujú ciele presnejšie než pred rokom.

Zdroje: TASR, Twitter/Viktor Kovalenko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá