Martine pri ceste do práce chrstol muž do tváre kyselinu. Jej príbeh je plný bolesti, no aj odvahy a nádeje pre každého

  • Jarmila Štuková natočila film, ktorý je o nezlomnej sile ľudskej vôle a odvahe čeliť životu
  • A to aj v prípade, keď sa zdá, že všetko ostatné zlyhalo
režisérka
archív Jarmily Štukovej
  • Jarmila Štuková natočila film, ktorý je o nezlomnej sile ľudskej vôle a odvahe čeliť životu
  • A to aj v prípade, keď sa zdá, že všetko ostatné zlyhalo

Celovečerný dokumentárny film Moja nová tvár režisérky Jarmily Štukovej a producentky Maji Hamplovej ponúka silný príbeh odvahy a znovuzrodenia, ktorý bez pochýb stojí za pozornosť.

Ide o ojedinelú osobnú výpoveď Martiny, ktorá sa po brutálnom útoku bývalého partnera snaží nájsť silu znovu žiť. Intímny film z produkcie Barletta Productions predstavuje Martinu ako neobyčajnú ženu, ktorej vnútorná sila a odhodlanie jej pomohli prekonať to, čo je pre mnoho ďalších nepredstaviteľné.

Po útoku kyselinou oslepla a jej život tak, ako ho poznala, skončil. Ako žiť ďalej, keď človeku zo dňa na deň niekto vymazal tvár?

Režisérka Jarmila nám prezradila, že k vytvoreniu tohto diela ju inšpirovali náročné sociálne témy, ktoré sa týkajú prevažne žien. Práve tie dokumentuje už od roku 2005.

„Patria k nim napríklad predaj orgánov v Indii, žehlenie pŕs v Kamerune, sebaupaľovanie v Iraku či život na skládke v Kambodži. Tému kyselinových útokov páchaných na ženách sme spolu s kamarátkami točili už kedysi v Indii. Môžete ho vidieť v dokumente ‚Nezlomené‘, ktoré odvysielala TV Prima.“

Otrasná praktika v tejto talentovanej režisérke rezonovala natoľko, že keď sa vrátila do Českej republiky, zaujímalo ju, či je takýto prípad aj tu.

Cesta do práce sa zmenila na peklo

Keď mala Martina len 25 rokov, jedno novembrové ráno prichádzala k autu, aby odišla do práce, keď jej chrstol kyselinu do tváre jej bývalý priateľ.

Po násilnom útoku doslova bojovala dlhé týždne o život. Kyselina jej totiž nielen závažne poleptala tvár, ale časť aj vdýchla. Následkom toho prišla o zrak a prekonala mnoho operácií a bolestivých zákrokov.

Jej život sa výrazne zmenil. Zásadným spôsobom sa menil jej vzťah k sebe samej, ako aj k ľuďom, ktorí ju obklopujú. Postupne začínala chápať hlboký zmysel vo vzťahoch aj činnostiach, ktoré ju v živote pred útokom nezaujímali alebo ktorými dokonca opovrhovala.

„S Martinou sme sa stretli na Klinike popáleninovej medicíny v Prahe. Vtedy išlo o tichú, traumatizovanú mladú ženu, ktorá sa iba pomaly a veľmi ťažko pasovala so vzniknutou životnou situáciou. Zaujímalo ju, ako sa žije ženám v Indii, ktoré si prešli podobnou fyzickou a psychickou traumou. Cítila sa sama.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá