Michalovi Aláčovi hrozí strata: Bývalý riaditeľ SIS môže totiž prísť o ďalšie funkcie

  • Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby bol obvinený v kauze Rozuzlenie
  • Z postu riaditeľa ho už prezidentka odvolala, teraz mu hrozí ďalšia strata
Michal Aláč, šéf SIS
Michal Aláč, bývalý šéf SIS, TASR/Martin Baumann
  • Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby bol obvinený v kauze Rozuzlenie
  • Z postu riaditeľa ho už prezidentka odvolala, teraz mu hrozí ďalšia strata

Aj keď prezidentka odvolala Michala Aláča, ktorého obvinili v rámci akcie Rozuzlenie, z pozície riaditeľa Slovenskej informačnej služby, Aláč stále zastáva funkcie v ďalších dvoch významných organizáciách, informuje denník SME.

Okrem vedenia tajnej služby sa bývalý riaditeľ SIS tiež angažuje v odvolávaniach v súvislosti s rozhodnutiami úradu pre hazard a zároveň pôsobí ako odborný asistent na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity.

Ministerstvo zvažuje opätovné posúdenie Aláčovej nominácie na jeho posty. Investigatívne centrum Jána Kuciaka už v júli upozornilo na jeho pôsobenie vo funkcii člena Úradu pre reguláciu hazardných hier a zástupcu vedúceho katedry na Právnickej fakulte v Trnave.

Reportéri Startitup oslovili obe inštitúcie s otázkou, ako plánujú v prípade Michala Aláča postupovať. Z Trnavskej univerzity nás informovali, že médiá neuvádzajú fakty.

Pán Aláč nezastáva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave žiadnu funkciu (ako mylne informovali niektoré médiá). Nezastáva pozíciu zástupcu vedúceho katedry a nie je ani učiteľom na plný úväzok (pracovný pomer na ustanovený týždenný pracovný čas),“ povedala pre Startitup dekanka Právnickej fakulty.

„V súčasnosti je pán Aláč len externým vyučujúcim na našej fakulte, od 1.9.2023 má úväzok v rozsahu 20% týždenného pracovného času. Odborným asistentom na čiastočný úväzok (pracovný pomer na kratší pracovný čas) je pán Aláč na našej fakulte už od 1.9.2020,“ ozrejmila.

„Vzhľadom na uvedené, pána Aláča nemáme z akej funkcie odvolať (keďže žiadnu nezastáva). Čo sa týka pracovnoprávneho vzťahu súčasná právna úprava neumožňuje skončiť pracovný pomer z dôvodu vznesenia obvinenia. Situáciu však sledujeme a budeme postupovať v zmysle príslušnej právnej úpravy,“ dodala na záver dekanka.

Prípad šokoval verejnosť

Dvoch predchádzajúcich riaditeľov Slovenskej informačnej služby, Vladimíra Pčolinského a Michala Aláča, obvinili z organizovania a podpory zločineckej skupiny a zneužitia svojich právomocí ako verejných činiteľov.

Tento prípad 17. augusta šokoval verejnosť, pretože takéto udalosti sú v medzinárodnom meradle veľmi ojedinelé. Počas tejto akcie obvinili celkovo šesť osôb.

Vyšetrovateľ NAKA Vladislav Javorek obvinil týchto jednotlivcov zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Táto skupina podľa Javorka existovala od roku 2016 až do septembra 2021.

Na najvyššej úrovni riadenia sa podľa obvinení nachádzal Peter Košč, známy ako Pán X. Ten mal podľa vyšetrovateľa vplyv na riaditeľa SIS, Vladimíra Pčolinského. Pod jeho vedením mali podľa vyšetrovateľa fungovať minimálne traja vysokí funkcionári zo Slovenskej informačnej služby, Policajného zboru Slovenskej republiky a Národného bezpečnostného úradu.

Ďalšou osobou obvinenou v súvislosti s touto akciou bol Ján Kaľavský. Ten v čase, keď malo byť trestné konanie spáchané, pracoval ako policajt v NAKA. Bol poverený dočasne neobsadenou funkciou vedúceho 2. operatívneho oddelenia odboru Bratislava. Taktiež bol vedúcim tohto oddelenia od septembra 2020 do júna 2021.

Aláč sa mal aj s ostatnými snažiť o diskreditáciu „čurillovcov“

Podľa obvinenia malo ísť o zložitú kauzu, kde skupina obvinených mala pracovať na diskreditácii členov vyšetrovacieho tímu zvaného Očistec. Cieľom bolo vytvoriť falošný dojem o nekompetentnosti a nesprávnom konaní týchto členov, aby boli zbavení práva vyšetrovať viaceré závažné korupčné kauzy.

Skupina mala údajne manipulovať s informáciami a vytvoriť falošný dojem o ich nezákonných aktivitách. Hlavné príčiny obvinenia dotyčných boli spojené s korupciou a spoluprácou so zločineckými skupinami.

Vyšetrovateľ Javorek opísal, že postup skupiny spočíval vo vytváraní zmanipulovaných alebo úplne vymyslených informácií. Tie potom sústredene zhromažďovali a distribuovali medzi tými, ktorí mali mať záujem na diskreditácii určitých jednotlivcov. Týmto spôsobom chceli ovplyvniť vnímanie verejnosti.

Celá kauza sa zamerala aj na konkrétne prípady, ktoré mali byť diskreditované. Medzi nich patria napríklad kauzy spojené s osobnosťou Petra Košča a jeho údajným zapojením do korupčných aktivít, ako aj s osobami ako Dušan Kováčik a Norbert Bödör. Ďalšie obvinenia súviseli so Zoroslavom Kollárom a Vladimírom Pčolinským.

Praktiky, ktoré sa podľa obvinení uplatňovali, mali vážny negatívny vplyv na fungovanie štátu a dôveryhodnosť verejných inštitúcií. Michal Aláč však popiera akúkoľvek vinu.

Zdroje: SME, ICJK, SIU, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá