Na Slovensku evidujeme tisíce hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 535
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 716
Vakcína vo veľkokapacitnom očkovacom centre
TASR/Ján Krošlák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 535
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 716

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb je 69,77 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 535 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 303 606, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 844 988 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 745 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 465.

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k piatku (30. 9.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11 123 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1 740 ako závažných. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a pri troch ako pravdepodobný. „Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený,“ ozrejmil ústav.

ŠÚKL pripomenul, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú.

Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov, napríklad od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede či od psychického nastavenia človeka.

Kyjevské úrady žiadajú občanov, aby sa vrátili k noseniu rúšok

Ukrajinské úrady požiadali v pondelok obyvateľov hlavného mesta Kyjev, aby sa opätovne vrátili k noseniu ochranných rúšok na tvár. Dôvodom je nárast prípadov nákazy novým koronavírusom a tiež skutočnosť, že zdravotníctvo v krajine je značne zdevastované ruskou inváziou, informuje agentúra AFP.

Len za minulý týždeň pribudlo v Kyjeve 2 515 prípadov nákazy koronavírusom, pričom hospitalizovaných bolo s Covidom 242 ľudí a ďalších 22 osôb tomuto ochoreniu podľahlo. Uvádza to tamojšie mestské zastupiteľstvo. Kyjevčanov zároveň vyzvalo, aby nosili rúška v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, vo vzdelávacích inštitúciách a tiež v prevádzkach služieb.

Od 19. do 25. septembra zaznamenali v celej Ukrajine 44.137 nových prípadov nákazy koronavírusom, spomedzi ktorých skončilo v nemocnici 6 667 ľudí a 161 zomrelo, informuje tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Námestník ministra zdravotníctva Igor Kuzin hovoril minulý týždeň o „náraste“ prípadov infekcie, pričom tiež dodal, že ukrajinské zdravotníctvo zažíva pre vojnu „každodenné straty“.

„Od začiatku invázie bolo zničených 18 zdravotných zariadení, ktoré prijímali covidových pacientov, ďalších 15 bolo čiastočne zničených a vyše 100 ďalších je násilne okupovaných,“ povedal.

Dodal pritom, že zavádzanie covidových opatrení bude pomerne ťažké, nakoľko krajina sa teraz „sústredí na iného nepriateľa“. Najvyššie počty nakazených a obetí Covidu sa podľa Kuzina očakávajú práve v týchto dňoch.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/Evgeniy Maloletka, UNICEF via AP

Epidemiologické reštrikcie boli na Ukrajine zrušené 24. februára – v deň vypuknutia ruskej invázie – keď tam bolo zavedené stanné právo, pripomína AFP.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) koncom augusta informovala, že ukrajinské zdravotníctvo vojna síce ťažko zasiahla, no stále ešte v rámci daných možností funguje. S prichádzajúcou zimou a počas nej však bude podľa WHO „skúšané ako nikdy predtým“.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, TASR, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá