Na Slovensku sa viac obávaj krokodílov ako medveďov. Štatistiky fatálnych útokov ťa prekvapia

  • Dáta bez pátosu uverejnili rebríček rôznych spôsobov úmrtí na Slovensku
  • Zabití medveďom je zrejme najmenej, ako sa dá
Medveď na strome a krokodíl na pláži
TASR/František Iván, Australia Zoo
  • Dáta bez pátosu uverejnili rebríček rôznych spôsobov úmrtí na Slovensku
  • Zabití medveďom je zrejme najmenej, ako sa dá

Problémy s medveďmi na Slovensku spôsobili poriadny rozruch. Opakované incidenty vyvrcholili, keď sa začiatkom júla najväčšia slovenská šelma objavila na farme pri Turčianskych Tepliciach. Medveď dohrýzol ruky 20-ročnému mužovi, synovi majiteľa farmy Veles Háj. Jeho matka musela proti zvieraťu použiť vidly, informovali sme.

Následne sa objavili správy o tom, že šelma trápi aj návštevníkov golfového areálu na Táloch, ktorý pravidelne navštevuje už niekoľko mesiacov. Od začiatku roka 2022 bolo zaznamenaných 727 prípadov stretu zamestnancov s medveďom hnedým pri výkone povolania. 

Štát avizoval, že problémy s medveďmi rieši rôznymi spôsobmi, no podľa najnovších štatistík ani nie sú premnožené. Na základe analýzy DNA vzoriek medveďa hnedého a použitia matematických modelov výskumníci z Univerzity Karlovej a Českej zemědělskej univerzity odhadli, že populácia hnedých medveďov na Slovensku sa pohybuje v rozmedzí od 1 012 do 1 275 jedincov, písali sme.

Riziko zabitia medveďom

Z témy sa stáva politická kampaň a viacerí predstavitelia štátu, vrátane Borisa Kollára, žiadajú povolenie lovu šelmy. V tejto súvislosti sa analytici z Dát bez pátosu rozhodli predstaviť nám štatistiky k nešťastným úmrtiam na Slovensku by pomohlo. Zistenia uverejnili na svojej facebookovej stránke.

Za ostatných dvadsať rokov zahynulo:

  • 253 ľudí po páde zo stromu a skalného brala,
  • 47 ľudí na otravu rastlinami a hubami,
  • 37 ľudí po uhryznutí alebo inom kontakte s hospodárskymi a voľne žijúcimi zvieratami, napríklad diviakom či jeleňom,
  • 31 ľudí usmrtil blesk,
  • 22 ľudí po bodnutí sršňov, včiel a ôs,
  • 18 osôb po útokoch psov.

Zrejme už čakáš, koľko ľudí usmrtili spomínané medvede. Nuž, ako píšu Dáta bez pátosu, „čerešničkou-aburditou“ v tomto kontexte je, že v rebríčku ich predbehol aj počet prípadov ľudí usmrtených krokodílom či aligátorom. Na Slovensku takto nešťastne za posledných 20 rokov zahynuli 3 osoby.

„Tragédie, ktoré unikli pozornosti médií, sa stali na farmách a v súkromných chovoch,“ vysvetľujú analytici.

A na záver, medvede spolu zabili jedného človeka. Ide o prípad z júna 2021, kedy o život prišiel muž z Liptova.

Rezort životného prostredia zasahuje

Ako píše agentúra TASR, v rámci opatrení na minimalizáciu stretu človeka a medveďa vznikne na severe Slovenska štvrtý zásahový tím pod záštitou Tatranského národného parku.

Štátna ochrana prírody (ŠOP) vyvíja tiež aplikáciu na ohlasovanie jedincov medveďa. Rezort vidí potenciál aj v spolupráci policajtov a ochranárov. Vzniknúť má tiež platforma na spoluprácu všetkých dotknutých subjektov. Iniciovať chce tiež rýchlu finančnú podporu z eurofondov na preventívne opatrenia. Informoval o tom hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

„Považujem za nevyhnutné zopakovať, že medvede nepatria do intravilánov obcí. Ak sa konkrétny jedinec opakovane vracia, je potrebné pristúpiť k adresnej regulácii. Teda pri jedincovi, ktorý stratil plachosť pred človekom, siahnuť po krajnom riešení,“ vyhlásil minister životného prostredia Milan Chrenko. Opatrenia vychádzajú z prvých výsledkov analýzy početnosti medveďa hnedého, medzinárodných skúseností a vedeckých štúdií zo Slovenska a zahraničia.

Rezort zároveň apeluje na zvýšenie personálnych kapacít, ktoré budú môcť v krátkom reakčnom čase zasiahnuť voči konkrétnym problémovým medveďom. Veľký priestor vidí aj v spolupráci s Policajným zborom.

[siu-clanok-embed id=“781096″

„Policajti sú dobre vycvičení, majú vybavenie aj na plašenie. Iniciovali sme rokovania s ministerstvom vnútra s cieľom pripraviť pilotný projekt v Tatranskom národnom parku. Ak sa koncept ukáže ako fungujúci, obratom rozšírime spoluprácu aj do ďalších regiónov,“ citovala agentúra TASR Chrenka.

Mobilná aplikácia Medvede a ľudia, ktorú vyvíja ŠOP, má slúžiť na nahlasovanie prítomnosti medveďa zásahovému tímu a naopak.

Zdroje: Facebook/Dáta bez pátosu, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá