Nácvik „ropnej apokalypsy“ sme prežili bez ujmy, píše Laura Bednárová

  • Ropa už je na slovenskom uzemí
  • Pixel Federation oslavuje 15. narodeniny
  • S autobusárskym barónom blízkym Pellegrinimu sa spájajú obrovské majetky
sulík na tlačovke, žena tankuje
TASR/Pavel Neubauer, TASR/AP
  • Ropa už je na slovenskom uzemí
  • Pixel Federation oslavuje 15. narodeniny
  • S autobusárskym barónom blízkym Pellegrinimu sa spájajú obrovské majetky

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Slovnaft a MOL zaplatili Ukrajine za tranzit ropy. Cez Družbu opäť tečie ropa na Slovensko
  • Pixel Federation oslavuje 15. narodeniny. Zakladateľom sa podarilo vytvoriť vynikajúce prostredie pre hráčov, ktorí radi hrajú a tvoria
  • Aká krajina, taký barón. S menom podnikateľa Andrej Polóny sa skloňujú viaceré historické nehnuteľnosti

Slovnaft zaplatil ruský účet za transport ropy

Od konca minulého týždňa prestala na Slovensko tiecť ruská ropa južnou časťou ropovodu Družba. Išlo tak o dôsledok sporov o tranzitné poplatky zo strany Ruska.

V priebehu dnešného dňa Richard Sulík na sociálnej sieti verejnosť informoval, že „ropa už je na slovenskom území“. Je tomu tak i preto, lebo Slovnaft po súhlase Ukrajiny a Ruska poplatky za tranzit uhradil. Informoval o tom hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.

V čom spočíval spor? Vývoz ropy z Ruska zastrešuje monopolný prevádzkovateľ ropovodov Transnefť. Spoločnosť potvrdila, že peniaze za tranzit odoslala, ale ešte v júli sa jej vrátili naspäť. Firma Gazprombank, ktorá má platby na starosti, uvidela, že peniaze sa vrátili kvôli sankciám uvalených západnými krajinami.

Na základe toho Ukrajina tranzit ruskej ropy na Slovensko a Maďarsko stopla. Slovnaft a jeho materská spoločnosť v Maďarsku MOL tak iniciovali diskusiu s ukrajinskou i ruskou stranou o tom, že poplatky v záujme obnovenia dodávok uhradia.

Ukrajinská prepravná spoločnosť pozitívne zareagovala na návrh spoločností Slovnaft a MOL uhradiť tranzitné poplatky za prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Slovnaft už platbu uskutočnil na účet spoločnosti a očakáva, že na základe toho sa v najbližších dňoch dodávky ropy obnovia. S daným riešením súhlasila aj ruská strana,“ doplnil hovorca Molnár.

Na Slovensko pretečie južnou vetvou Družba zhruba 250-tisíc barelov ropy denne. Ročne sa spotrebuje viac ako 5 miliónov ton ropy. Aj napriek tomu, že bola preprava ropy na niekoľko dní pozastavená, bratislavská rafinéria Slovnaft však fungovala a zásobovala trh.

Vyskúšali sme si však, aké to je, keď sa zo dňa na deň ocitneme bez ropy z Ruska. Vlastne sme si to ani nevšimli. Správy o zastavení ropy cez Družbu nás prekvapili celých päť dní po tom, čo ropa prestala tiecť.

SaS chce, aby sa znížila DPH na pohonné hmoty. Strana sa o to bude snažiť aj v septembri. „Budeme hlasovať za mimoriadnu daň z ropy, ak príde k zníženiu DPH. Zníženie DPH nepomôže firmám, ale ľuďom. Dobré veci podporíme,“ oznámil Sulík. Viac si prečítaš v tomto článku.

Narodeniny Pixel Federation

Spoločnosť Pixel Federation oslavuje svoje 15. narodeniny. Ide o zoskupenie vášnivých hráčov a skúsených herných vývojárov, ktorí vydávajú a vyvíjajú hry pre milióny ľudí z celého sveta. Aj vďaka aktívnemu dialógu medzi firmou a hráčmi si Pixel Federation vytvorila silnú hernú a sociálnu komunitu.

Prvé kroky začali v priestoroch starej Cvernovky. Vtedajšie pracovisko však vôbec nebolo ideálne. „Vzduch zapáchal po oleji starých výrobných strojov a dážď nám zatekal na počítače, z blízkeho tanečného štúdia hrala tá istá hudba celý deň dookola a záchody vyzerali tak zle, že sme sa na ne hanbili poslať návštevu. V mnohých ohľadoch to boli vzácne časy,“ opisuje začiatky spoluzakladateľka firmy Lucia Šicková.

Zakladatelia Šimon Šicko, Lucia Šicková, Marián Fridrich a Filip Fisher sa však nenechali odradiť. Dnes sa firme už 15 rokov darí vyvíjať hry, ktoré majú silné zameranie na hráčske vášne: vášeň pre hrdinstvo, architektúru, dopravu a zberateľstvo.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pixel Federation (@pixelstopixels)

Ich kancelárie sú dnes perfektne vybavené a prácu poskytujú stovkám ľudí. Ich tím tvorí  300 herných nadšencov, na trhu majú 7 hier a takmer 140 miliónov hráčov po celom svete.

„Včera, keď sme oslavovali naše 15. narodeniny, som sa rozprávala s mnohými z nich a uvedomovala si, aké úžasné talenty pracujú pre Pixel a ako každý prispieva k celku. Je to sen, ktorý sme si na začiatku sotva dokázali predstaviť,“ približuje spoluzakladateľka Lucia.

V priebehu rokov experimentovali s titulmi na rôznych platformách i rôznymi hernými žánrami a štýlmi. Prvý skutočný prelom prišiel s Facebookom, kedy bola sociálna sieť aj populárnou hernou platformou. Hra TrainStation si na nej od roku 2010 získala milióny priaznivcov.

Aké novinky môžeš čakať od herných nadšencov v Pixel Federation sa dozvieš v tomto článku.

Autobusársky barón

Andrej Polóny je podnikateľ, ktorý vystupuje vo viacerých akciovkách a eseročkách. Na Slovensku je oficiálne známy ako muž, ktorý stojí za viacerými vplyvnými autobusárskymi firmami.

Svoju prezývku „autobusársky barón“ nezískal teda len tak. Jeho meno je skloňované s významnými dopravnými firmami, v ktorých zastupuje vysoké funkcie.

Ide napríklad o Dopravný podnik mesta Banská Bystrica, a. s., ktorý zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu, a Polóny je v rámci firmy predsedom predstavenstva.

Ročné tržby akciovky za minulý rok predstavujú viac ako 1,57 milióna eur. Rovnakú pozíciu zastáva aj v Bystrickej dopravnej spoločnosti, a. s., ktorá je akcionárom Slovenskej autobusovej dopravy Zvolen, a. s. Jej tržby sú takmer 4,6 milióna eur.

V známej zvolenskej SAD-ke, ktorá mala v minulosti otvorený spor s banskobystrickou župou, zastáva Polóny pozíciu šéfa predstavenstva. Jej akcie dokonca vlastní aj štát. V čase konfliktu so župou na čele s Jánom Lunterom, bol premiérom Peter Pellegrini, ktorý bol s Polónym už viackrát spájaný.

Za spomenutie stoja aj majetky, spájané s jeho menom či firmami. Krásne kaštiele či rôzne historické nehnuteľnosti sa v súvislosti s rodinou Polónyovcov nachádzajú pri areáli historického domu v časti obce Želiezovce Svodov. Polóny je spolumajiteľom aj tzv. Kuskovej vily v Likavke. Ide o „domisko“ ležiaci neďaleko toku Váhu a v minulosti ho obýval prvý slovenský zubár František Kuska.

Okrem podnikateľských ambícii ašpiruje Polóny aj na politické stoličky. V blížiacich sa župných voľbách chce nahradiť Jána Luntera a stať sa predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja. Polónyho podporil Pellegriniho stranícky exšéf Robert Fico.

Aké ďalšie vily a kaštiele sa spájajú s rodinou Polónyovcov si môžeš prečítať v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá