Netflix definitívne pochováva kiná. Takáto je história spoločnosti, za ktorou ľudia doslova šalejú

  • Programy Netflixu sa pre mnohých stali závislosťou
  • Jeho začiatky však neboli jednoduché
  • Za seriálovou mániou stojí jedna 40-dolárová pokuta
Netflix
Instagram/belcowall | Instagram/virgin
  • Programy Netflixu sa pre mnohých stali závislosťou
  • Jeho začiatky však neboli jednoduché
  • Za seriálovou mániou stojí jedna 40-dolárová pokuta

Celý koncept vznikol v hlave nahnevaného človeka, ktorý bol nútený zaplatiť pokutu za nedodržanie vrátenia VHS kazety. Reed Hastings, zakladateľ Netflixu, si v roku 1997 vypožičal film Apollo 13. Nakoľko si nevedel spomenúť, kam ho položil, nestihol kazetu vrátiť v stanovenom termíne. Čakala ho teda pokuta za omeškanie v hodnote 40 dolárov.

Od tohto momentu Hastings premýšľal, aký spôsob požičiavania filmov by vytvoril, aby ľuďom nehrozili podobné sankcie. Nevedel však, na akom princípe by mohol koncept fungovať.

Myšlienka sa zrodila v momente, keď vychádzal z posilňovne, kde si platil mesačnú permanentku. Páčilo sa mu, že si mohol prísť zacvičiť kedy chcel a koľkokrát chcel v hodnote jednotnej sumy. Rozhodol sa teda, že nakúpi CD disky, a spolu s Randolphom, druhým spoluzakladateľom, chceli plán overiť.

Poslali si ich na svoju vlastnú adresu. Chceli zistiť, do akej doby a v akom stave im ,,požičaný tovar“ príde. Keď videli, že výsledok je pozitívny, rozhodli sa nápad zrealizovať.

Od príbehov týchto osobností sa neodtrhneš. Toto je suverénnych TOP 10 životopisných filmov

Niečo podobné bolo na trhu novinkou, nakoľko sa v tom čase filmy požičiavali najmä v kamenných predajniach. Objednávky formou internetu boli nezvyčajnými.

Aj napriek tomu, že bol Netflix spočiatku dlhú dobu v strate, postupne sa mu začalo dariť. V roku 2005 už bolo v ponuke viac ako 35 000 filmov a odoslaných ich bolo približne milión denne.

V roku 2007 prišlo na trh niečo prelomové, a v tom období pomerne nepoznané – streamovacia služba s názvom „Watch Now“, ktorá užívateľom umožňovala seriály a filmy sledovať priamo prostredníctvom počítačov.

Hodiny, ktoré si mohol stráviť sledovaním programov, však boli jasne obmedzené. Doba trvania sa odvíjala od plánu predplatiteľa.

Koncept bol spočiatku prístupný iba na území USA. S pribúdajúcim úspechom však pribúdali aj oblasti, do ktorých Netflix expandoval.

Rok 2011 a krok vedľa

Spoločnosť Netflix sa rozhodla oddeliť streamovaciu službu od tej, ktorá požičiavala DVD. Namiesto platenia 10 dolárov, ktoré zahŕňali mesačné vypožičiavanie si DVD a neobmedzené streamovanie, by zákazníci, ktorí chceli obe služby, museli platiť za dva balíčky separátne. Suma by sa teda zdvojnásobila.

Práve z tohto dôvodu stratil Netflix v priebehu niekoľkých mesiacov v USA 600 000 predplatiteľov. Aj napriek tomu, že Hastings pôvodne nechcel ustúpiť, pod nátlakom zákazníkov aj akcionárov sa tohto nápadu nakoniec vzdal.

Rok po spomínanom prešľape sa Netflix konečne objavuje aj na území Európy, konkrétne expanduje do Spojeného kráľovstva a severských krajín.

Rozšírenie území, na ktorých mohli ľudia sledovať Netflix, však nebolo jediným úspechom. V roku 2013 vyšiel seriál House of Cards, ktorý patril medzi prvé z vlastnej produkcie, a niesol nálepku Netflix Originals. Jeho obsahom bolo prostredie americkej politiky, a získal až 8 nominácií na cenu Emmy.

Slováci sa dočkali tiež

V roku 2016 spoločnosť expandovala do 130 ďalších krajín, medzi ktorými bolo aj Slovensko. V tom čase už boli programy dostupné v 21 jazykoch.

O rok neskôr získali prvého Oscara za najlepší krátky dokumentárny film ,,The white helmes“. Svedkami ďalších úspechov sme boli z roka na rok čoraz častejšie.

Práve spomínaná spoločnosť svojimi službami pochováva kiná, a jej programy sa stali obľúbenými po celom svete. Je možné povedať, že práve Netflix spustil revolúciu vo filmovom priemysle.

Mnohí však očakávajú, že budúcnosť tejto služby nebude až tak ružovou, nakoľko konkurencia bude neustále pribúdať. Nechajme sa teda prekvapiť.

Zdroje: interestingengineering.com, techbox.dennikn.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá