Odborníci sa zrejme mýlili, posádka Titanu vedela, že je zle: Expert odhadol, čo sa dialo posledné sekundy

  • Ponorka Titan zrejme neimplodovala hneď, ako sa stratila
  • Posádka vedela, že je zle, vraví expert
  • Dostala sa kolmého voľného pádu
Ponorka Titan spoločnosti OceanGate
TASR/AP, OceanGate Expeditions
  • Ponorka Titan zrejme neimplodovala hneď, ako sa stratila
  • Posádka vedela, že je zle, vraví expert
  • Dostala sa kolmého voľného pádu

Na Slovensku na údaje experta Martína upozornil portál tvnoviny.sk. Inžinier tvrdí, že od straty kontroly a stability po moment implózie prešiel istý čas.

Po tom, ako ponorka prestala fungovať, sa zrejme dostala do voľného pádu. Piati cestujúci si v tom čase uvedomovali, čo sa deje, píše José Luis Martín. Nasledoval kolmý pád. Posádka vtedy nemala šancu udržať sa na svojich miestach a cestujúci sa navzájom tlačili jeden na druhého, uviedol expert.

Celá tragédia podľa neho trvala minimálne 48 sekúnd a najviac 71 sekúnd.

„Muselo to byť ako z hororu,“ vysvetľuje Martín.

Inžinier tieto údaje získal s prihliadnutím na rôzne údaje, ako sú hmotnosť ponorky, jej zrýchlenie, rýchlosť pádu či koeficient trenia, ktorým voda pôsobí proti padajúcemu telesu.

Celá práca inžiniera Martína je dostupná na tomto odkaze.

Kilometrový pád

Odborník tvrdí, že Titan stratil stabilitu „v dôsledku elektrického zlyhania“. V tom čase sa nachádzal v hĺbke asi 1 700 metrov. Dostal sa do voľného pádu a následne implodoval na úrovni 2 500 až 2 700 metrov, domnieva sa expert.

„Východiskovým bodom je, že ponorka klesá bez akéhokoľvek incidentu a vo vodorovnej rovine, až kým nedosiahne úroveň asi 1 700 metrov. V tom momente dôjde k výpadku elektrickej energie. Zostane bez motora a pohonu. Vtedy stráca napájanie a komunikáciu,“ vysvetľuje Martín.

„Titan ďalej mení polohu a padá kolmo ako šíp, za čo môže 400-kilogramová hmotnosť pasažierov, pre ktorú ponorku stráca rovnováhu. Všetci sa tlačia jeden na druhého. Predstavte si tú hrôzu, ten strach, agóniu. Muselo to byť ako z hororu,“ opísal.

To však nie je všetko. Martín ďalej tvrdí, že počas toho všetkého im je jasné, čo sa deje. Sú v úplnej tme a my si ani nevieme predstaviť, čo zažívajú, opisuje inžinier.

Následne, po tých 48 sekundách alebo približne minúte nastáva implózia a náhla smrť.

Hračkárska ponorka

Ako sme ťa informovali, ešte počas pátrania po expedícii sa objavili správy o nízkej kvalite spracovania Titanu. Podľa bývalých pasažierov bolo bežné, že počas výpravy nastali technické komplikácie a výpadky komunikácie.

Podľa milionára Chrisa Browna sa ponorka ovládala pomocou ovládačov podobných konzolovým a počítačovým hrám.

Spoločnosť taktiež nereagovala na výzvy odborníkov dať plavidlo certifikovať. Pred plavbou museli cestujúci podpísať výnimku, v ktorej bolo trikrát spomenuté riziko smrti.

Zdroje: Nius, Výpočty Josého Luisa Martína pre Nius, tvnoviny.sk, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá