Ultimátny trik proti vysokým splátkam: Odborník Slovákom radí, ako teraz ušetriť na hypotéke tisíce

  • Zvyšovaniu sadzieb sa zrejme nevyhneme
  • Ľudia to pocítia na hypotékach
  • Odborník na túto situáciu našiel riešenie
banka úver refinancovanie hypotéka bratislava peniaze
Ilustračný obrázok Unsplash/Markus Spiske, TASR/Dano Veselský
  • Zvyšovaniu sadzieb sa zrejme nevyhneme
  • Ľudia to pocítia na hypotékach
  • Odborník na túto situáciu našiel riešenie

„Tým, že si banka rezervovala finančné prostriedky na úver klienta, ktorý budem čerpať až o rok, nemôže ich ,investovať‘ do iného úveru. Teda s následným nečerpaním úveru sú spojené aj poplatky za nedočerpanie úveru, prípadne za žiadosť o predĺženie lehoty čerpania. Výška týchto poplatkov sa pohybuje v rozmedzí 200 až 500 eur v závislosti od banky,“ uvádza.

Ceny bytov šli výrazne nahor, nájmy stúpli za dekádu nečakane málo

Ceny nájmov za poslednú dekádu vzrástli len o 10 percent. Bývanie v podnájme má predpoklad udomácniť sa vo väčšej miere aj na Slovensku. Vyplýva to z aktuálnej analýzy 365.invest. Podľa nej rast cien slovenských nehnuteľností v období od roku 2010 niekoľkonásobne prevyšuje tempo rastu nájomného.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) vychádza aktuálna mesačná splátka hypotéky pre byt v Bratislave o 38 percent viac ako bývanie v podnájme bez energií.

Údaje z Eurostatu ukazujú, že zatiaľ čo ceny bytov v poslednej dekáde výrazne stúpali, nájmy na Slovensku sa za posledných 12 rokov zvýšili len o 10 percent, čo je najmenej spomedzi krajín V4.

„Tento veľký nepomer v cene bytu a príjmu, ktorý dokáže generovať, je jedným z dôvodov, prečo nájomné bývanie na Slovensku, zatiaľ, veľmi neláka inštitucionálnych investorov,“ vysvetľuje Real Estate Transactions 365.invest Tomáš Cár.

Ako dodáva, tento nepomer sa dá čiastočne vysvetliť vysokým percentom ľudí, ktorí preferujú bývanie vo vlastnom dome alebo byte (v roku 2022 až 93 percent).

Zdroje: Finsider, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá