Počasie sa na Slovensku zbláznilo: Na naše územie dorazilo sneženie, v strede týždňa príde zlom

  • Zrážky sa nad naše územie nasúvajú z Moravy
  • Sneženie môže v nadchádzajúcich hodinách skomplikovať dopravu
Muž s dáždnikom v snehu a sneženie na horách.
Ilustračné foto, TASR/AP Photo/David Zalubowski, TASR/Pavol Zachar
  • Zrážky sa nad naše územie nasúvajú z Moravy
  • Sneženie môže v nadchádzajúcich hodinách skomplikovať dopravu

V pondelok skoro ráno prídu zrážky, hlavne na severe budú snehové. Sneženie môže už za pár hodín sťažiť dopravu na severe. Chladné a vlhké severozápadné prúdenie, ktoré nám včera prinieslo množstvo prehánok, pokračuje aj dnes.

Dnes nás čakajú časté prehánky, najmä na severe, kde môžu spôsobiť aj búrku. Na severe to však už teraz môže byť mimoriadne pestré. Ako informuje portál iMeteo.sk, prichádzajú tam zrážky, ktoré budú najmä snehové.

Kde bude dnes snežiť?

Zrážky prichádzajú na naše územie z Moravy a vyskytnú sa najmä v Žilinskom kraji. Hranica sneženia je medzi 400 a 500 metrami, takže na niektorých miestach bude snežiť, pričom sneženie môže byť aj intenzívnejšie.

V ranných hodinách budú cesty na severe Slovenska šmykľavé a zľadovatené, tak treba dávať pozor. Snehová pokrývka pribudla aj na Orave.

Sneženie na Orave.
zdroj: Startitup

Hranica sneženia sa cez deň zvýši, ale v Žilinskom a Prešovskom kraji možno poobede očakávať prehánky, ktoré môžu priniesť aj krúpy.

Studený front vystrieda teplý

Ako uvádza portál Počasie & Radar, maximálne denné teploty do stredy budú od 8 do 15 °C. V noci teploty klesnú na severe až na -2 °C a na juhu dosiahnu 6 °C.

V strede týždňa začne dominovať tlaková níž západne od Britských ostrovov. Najprv príde k nám dorazí studený front, pričom  za ním nasleduje teplý front. Už v stredu (27. marca) a na Zelený štvrtok (28. marca) možno očakávať viac oblačnosti a časté prehánky.

Počas veľkonočných sviatkov bude nad západnou Európou tlaková níž, čo znamená príliv veľmi teplého vzduchu zo Stredozemia. V druhej polovici sviatkov, keď sa níž posunie k pobrežiu Pyrenejského polostrova, sa ešte viac zvýši prílev veľmi teplého vzduchu.

Prvý letný deň už v apríli

V druhej polovici Veľkej noci, predovšetkým v sobotu (30. marca), teploty výrazne stúpnu. Na severe dosiahnu 18 až 20 °C, na juhu až 23 až 25 °C. Môže sa teda stať, že ešte v marci zažijeme prvý letný deň s teplotou aspoň 25 °C, čo je naozaj nezvyčajné.

Toto veľmi teplé počasie bude pokračovať aj na Veľkonočný pondelok (1. apríla) a v nasledujúcich dňoch. Hoci bude teplo, počasie zostane väčšinou oblačné.

Najbližšia veľká šanca, že sa teploty vrátia k normálu, je okolo 4. apríla. Do tej doby nás čaká veľmi, až extrémne teplé počasie. 

Rekordne teplý mesiac

Tohtoročná zima sa na mnohých miestach Slovenska zapíše do dejín ako dosiaľ najteplejšia v histórii meraní.

Ako pre TASR uviedol klimatológ Milan Lapin, konkrétne v Hurbanove, kde sa záznamy o počasí datujú od roku 1871, mala zima 2023/2024 predbežne priemer teploty vzduchu 4,6 stupňa Celzia – ak rátame obdobie do 28. februára 2024.

Po zarátaní 29. februára 2024 je to ešte o trochu viac, pretože v tento priestupný deň dosiahol v Hurbanove priemer teploty vzduchu takmer 12 stupňov Celzia.

slnko a slnečnica
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„V každom prípade je priemerná teplota tejto zimy o 0,3 stupňa Celzia vyššia v porovnaní s dosiaľ najteplejšou zimou 2006/2007,“ povedal Lapin.

Ako dodal, v porovnaní s dlhodobým priemerom z rokov 1961 až 1990 bola táto zima teplejšia o 4,6 stupňa Celzia a v porovnaní s priemerom 1901 až 2000 – teda celého 20. storočia – dokonca až o 4,8 stupňa Celzia. O niečo nižšia (3,8 stupňa Celzia) vychádza odchýlka v porovnaní s dlhodobým priemerom rokov 1991 až 2020.

Zatiaľ tretia najteplejšia zima s priemernou teplotou 3,5 stupňa Celzia bola v rokoch 1997/1998 a o štvrté a piate miesto s priemerom 3,4 stupňa Celzia sa delia zimy 2022/2023 a 2013/2014.

K historickému prvenstvu tohtoročnej zimy významne prispel extrémne teplý február.

„V Hurbanove mal priemernú teplotu 9,1 stupňa Celzia. V porovnaní s dlhodobým priemerom rokov 1901 až 2000 tak bol teplejší o 8,7 stupňa Celzia,“ doplnil Lapin, emeritný profesor na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá