Posledná šanca pre tisíce Slovákov: Majú len pár dní na odopretie rodičovského dôchodku

  • Pre množstvo Slovákov sa blíži dôležitý termín
  • Je ním koniec termínu na podanie vyhlásení pre rodičovský dôchodok
nápis sociálna poisťovňa, eurobankovky
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann, Unsplash/Markus Spiske
  • Pre množstvo Slovákov sa blíži dôležitý termín
  • Je ním koniec termínu na podanie vyhlásení pre rodičovský dôchodok

Pozor, blíži sa dôležitý termín. Ak chcú deti podať vyhlásenie pre rodičovský dôchodok, musia tak urobiť do 31. augusta tohto roka. Ide o presmerovanie alebo odopretie rodičovského dôchodku pre tých rodičov, ktorí dosiahnu dôchodkový vek počas budúceho roka.

Inak povedané, ak sa tvoji rodičia v budúcom roku chystajú na dôchodok a ty si z rôznych dôvodov nepraješ, aby dostávali rodičovský bonus, máš už len pár dní na podanie žiadosti. Naopak, ak si v minulosti rodičom bonus odoprel a zmenil si názor, môžeš si podať príslušnú žiadosť. A dobrá správa je, že to ide elektronicky.

Blíži sa koniec termínu na podanie vyhlásení pre rodičovský dôchodok

Toto vyhlásenie môžu dotknuté deti podať aj preventívne, ak napríklad nevedia, kedy ich biologický rodič dosiahne dôchodkový vek, píše SITA. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Peniaze
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Rovnako tak je do 31. augusta tohto roka potrebné stihnúť podať vyhlásenie, ak si dieťa neželá, aby jeho biologický rodič už viac dostával rodičovský dôchodok, ktorý mu Sociálna poisťovňa prvýkrát vyplatila v tomto roku.

Jeho výplata sa tak zastaví najskôr od 1. januára 2028. Ak dieťa rodičovi už odoprelo nárok na rodičovský dôchodok, následne zmenilo názor a želá si, aby Sociálna poisťovňa rodičovský dôchodok vyplácala, je možné požiadať o opätovné priznanie odopretého rodičovského dôchodku s využitím tlačiva „zrušenie/zmena vyhlásenia“.

Ak to dieťa stihne do 31. augusta tohto roka, rodičovi následne Sociálna poisťovňa začne vyplácať rodičovský dôchodok mesačne od 1. januára 2024.

Podať, resp. zmeniť či zrušiť vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok, je možné aj online, bez návštevy pobočky – a to priamo v Elektronickom účte poistenca (EUP). EUP majú zriadený všetci poistenci automaticky a jeho využívanie je bezplatné. Stačí si k nemu aktivovať prístup osobne v pobočke alebo elektronicky cez slovensko.sk.

Ak si deti želajú, aby ich biologickí rodičia dostávali rodičovský dôchodok, nie je potrebné urobiť nič. Nárok vznikne, resp. trvá po splnení podmienok automaticky, bez podania žiadosti.

Nedávno sme ťa informovali o tom, že od júla si prilepšili penzisti, ktorých deti pôsobia ako policajti, hasiči alebo horskí záchranári. Od minulého mesiaca majú totiž nárok na rodičovský dôchodok seniori, ktorí dostávajú starobný, invalidný alebo výsluhový dôchodok. 

Ako uvádza portál Správy RTVS, predtým penzisti, ktorých deti slúžia v tzv. silových zložkách, nárok na rodičovský dôchodok nemali. Zmena v tomto pravidle nastala až po niekoľkých mesiacoch. Bývalý minister práce tvrdí, že tento zákon musel byť vypracovaný osobitne z dôvodov týkajúcich sa bezpečnosti. 

Zvyšovanie minimálnych dôchodkov

V tomto roku sa zvýšia minimálne dôchodky dvakrát. Od 1. júla totiž narástli z dôvodu opätovného naviazania súm minimálneho dôchodku na sumu životného minima. Aj od 1. októbra sa zvýšia minimálne dôchodky pre novelizovaný zákon o pomoci v hmotnej núdzi. V júli na to upozornila hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Kristína Korenková.

Suma minimálneho dôchodku stúpne zo súčasných 334 eur na 365 eur, čo predstavuje nárast o viac ako 30 eur. Suma minimálnej penzie pre seniorov, ktorí odpracovali 30 rokov a za toto obdobie nadobudli kvalifikované roky dôchodkového poistenia, bude totiž od júla dosahovať 136 % sumy životného minima, píše TASR.

„Za každý ďalší kvalifikovaný rok dôchodkového poistenia sa suma minimálnej penzie zvýši o dva percentuálne body. Od 40 odpracovaných rokov je to viac o tri percentuálne body. Teda dôchodca, ktorý odpracoval napríklad 44 rokov, dostane od 1. júla 2023 dôchodok v sume najmenej 454,50 eura, čo je nárast o niečo vyše 50 eur,“ priblížilo ministerstvo.

Pre zvýšenie sumy dávok v hmotnej núdzi dôjde k opätovnému nárastu súm minimálneho dôchodku, a to od 1. októbra tohto roka. Suma minimálneho dôchodku sa zvýši zo 136 % na 145 % sumy životného minima. Minimálny dôchodok tak narastie na 389 eur, čo je nárast o vyše 55 eur oproti súčasnosti.

Zdroje: SITA, TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá