Skupina Slovákov si prilepší aj o desiatky eur. Nastáva dôležitá zmena v rodičovských dôchodkoch

  • Po novom majú nárok na rodičovský dôchodok ďalšie skupiny ľudí
  • Prijatiu zmeny predchádzala osobitná príprava
Dôchodcovia na lavičke a peniaze v obálke
Ilustračné foto TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Markus Spiske
  • Po novom majú nárok na rodičovský dôchodok ďalšie skupiny ľudí
  • Prijatiu zmeny predchádzala osobitná príprava

Od júla si prilepšia penzisti, ktorých deti pôsobia ako policajti, hasiči alebo horskí záchranári. Teraz majú nárok na rodičovský dôchodok seniori, ktorí dostávajú starobný, invalidný alebo výsluhový dôchodok.

Ako uvádza portál Správy RTVS, predtým penzisti, ktorých deti slúžia v tzv. silových zložkách, nárok na rodičovský dôchodok nemali.

Zmena v tomto pravidle nastala až po niekoľkých mesiacoch. Bývalý minister práce tvrdí, že tento zákon musel byť vypracovaný osobitne z dôvodov týkajúcich sa bezpečnosti.

Najskôr jednorazovo, potom každý mesiac

„Naše bezpečnostné zložky, ich spolupracovníci a zamestnanci môžu byť aj v utajenom režime. To znamená, nebolo by dobré, aby sociálna poisťovňa vedela o tom, kde sú zaradení napríklad, či nepracujú v utajení,“ ozrejmil exminister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Ak policajti, hasiči alebo zamestnanci tajných služieb chcú získať rodičovský dôchodok pre svojich rodičov, musia túto skutočnosť oznámiť na príslušnom personálnom úrade.

„Podľa toho, že kde sú zaradení, kde pracujú, a potom sa to vlastne zúraduje takým spôsobom, že za tento rok bude vyplatený rodičom rodičovský príspevok jednorazovo. Potom od januára sa bude vyplácať mesačne,“ vysvetlil Krajniak.

Zvyšovanie minimálnych dôchodkov

V tomto roku sa zvýšia minimálne dôchodky dvakrát. Od 1. júla totiž narástli z dôvodu opätovného naviazania súm minimálneho dôchodku na sumu životného minima. Aj od 1. októbra sa zvýšia minimálne dôchodky pre novelizovaný zákon o pomoci v hmotnej núdzi. V utorok na to upozornila hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Kristína Korenková.

Suma minimálneho dôchodku stúpne zo súčasných 334 eur na 365 eur, čo predstavuje nárast o viac ako 30 eur. Suma minimálnej penzie pre seniorov, ktorí odpracovali 30 rokov a za toto obdobie nadobudli kvalifikované roky dôchodkového poistenia, bude totiž od júla dosahovať 136 % sumy životného minima.

„Za každý ďalší kvalifikovaný rok dôchodkového poistenia sa suma minimálnej penzie zvýši o dva percentuálne body. Od 40 odpracovaných rokov je to viac o tri percentuálne body. Teda dôchodca, ktorý odpracoval napríklad 44 rokov, dostane od 1. júla 2023 dôchodok v sume najmenej 454,50 eura, čo je nárast o niečo vyše 50 eur,“ priblížilo ministerstvo.

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Pre zvýšenie sumy dávok v hmotnej núdzi dôjde k opätovnému nárastu súm minimálneho dôchodku, a to od 1. októbra tohto roka. Suma minimálneho dôchodku sa zvýši zo 136 % na 145 % sumy životného minima. Minimálny dôchodok tak narastie na 389 eur, čo je nárast o vyše 55 eur oproti súčasnosti.

Exekučné zrážky z dôchodku

V súvislosti so zvýšením životného minima od 1. júla z 234,42 eura na 268,88 eura mesačne sa zároveň zvyšuje minimum, ktoré musí zostať dôchodcovi po vykonaní exekučných zrážok. Zmena ovplyvní aj rozhodnutia pri posudzovaní nárokov poistencov na priznanie predčasného starobného dôchodku. V utorok na to upozornila Sociálna poisťovňa (SP).

„Vzhľadom na to, že od 1. júla 2023 sa dôchodkové dávky zvyšujú ešte aj na základe mimoriadnej valorizácie o 10,6 %, prepočet exekučných zrážok sa vykoná po tomto zvýšení,“ spresnil hovorca SP Martin Kontúr.

O zmenách bude Sociálna poisťovňa informovať každého dotknutého poberateľa dôchodku písomnou informáciou. Poberatelia dôchodkov ju dostanú počas augusta a okrem iného bude obsahovať aj predpokladaný dátum ukončenia exekučných zrážok z dôchodku.

Sumy, ktoré sa nesmú dôchodcom zraziť, sa môžu líšiť. Ak ide o neprednostnú pohľadávku, základná suma, ktorá sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku, je 140 % sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu, to znamená 376,43 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej poberateľ dôchodku poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 % z tejto sumy, čiže 188,21 eura mesačne.

Ak ide o prednostnú pohľadávku (okrem výživného na maloleté dieťa), základná suma, ktorá sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku, je 268,88 eura mesačne, čo je 100 % sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu. Na každú osobu, ktorej poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 % z tejto sumy, čiže 134,44 eura mesačne.

Pri zrážke na úhradu pohľadávky výživného na maloleté dieťa je základná suma, ktorá sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku, 112,92 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej poberateľ dôchodku poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 94,10 eura mesačne. K 31. máju evidovala SP 21 606 poberateľov dôchodkov s exekučnou zrážkou.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá