Používajú ju takmer všetci vodiči: Za funkciu v appke a tento trik môžeš dostať mastnú pokutu

  • Navigačné aplikácie so sekundárnymi funkciami ťa môžu doviesť k pokute
  • Za používanie hardvérových antiradarov ti hrozí aj väzenie
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Sean D TASR/Jaroslav Novák
  • Navigačné aplikácie so sekundárnymi funkciami ťa môžu doviesť k pokute
  • Za používanie hardvérových antiradarov ti hrozí aj väzenie

Navigácia je pre dnešných šoférov obrovským pomocníkom a často záchrancom pred mastnou pokutou. S prvotnou a dominantnou funkciou navigácií, teda navigovanie z domu do cieľa, nemá legislatíva problém v žiadnej krajine.

Problémové môžu byť vedľajšie funkcie navigačných aplikácií. Ide o také, ktoré vodiča upozornia na radar či policajnú hliadku.

Ako sme ťa už informovali, európska krajina, do ktorej cestuje viacero Slovákov za prácou, Nemecko, udeľuje za používanie takýchto technológií mastné pokuty. K Nemecku sa pridalo viacero krajín a v niektorých ti dokonca nehrozí len pokuta, ale až väzenie.

Ak si šofér, určite vieš, o ktoré navigačné aplikácie ide. Ako uviedol portál Topspeed, zákony v Nemecku sú momentálne nastavené tak, že vodičom nezakazujú používanie aplikácií Waze, Google Maps, Sygic či Apple Maps, no ak zistia, že vodič využil funkciu, ktorá upozorňuje na radary či policajné hliadky, hrozí vysoká pokuta.

Portál uviedol jeden príklad z februára tohto roka, kedy vodiča v Nemecku zastavila policajná hliadka, ktorá ho namerala pri prekročení maximálnej povolenej rýchlosti. Okrem iného polícia zistila, že jeho spolujazdec mal spustenú aplikáciu na upozorňovanie radarov. Po preverení tohto prípadu mu bola udelená pokuta vo výške 100 eur.

Spomenutý zákon v Nemecku je uplatniteľný na aplikácie Google Maps a Waze. Ak ťa tam polícia zastaví a uvidí, že ty ako šofér alebo tvoj spolujazdec používate jednu z týchto aplikácií práve na upozornenie blížiacich sa radarov či policajných hliadok, hrozí ti pokuta do výšky 75 eur.

Zákon sa uplatňuje dokonca aj na hardvérové antiradary, takže ak by ťa s ním policajná hliadka uvidela, policajt ti ho môže zaistiť alebo aj zlikvidovať.

Pokuta či väzenie?

Nemecký portál ADAC upozornil, že napriek tomu, že Európska únia nemá jednotný zákon, ktorý by vedel pokutovať v takýchto prípadoch všetky krajiny rovnako, každá krajina má pokutovanie nastavené podľa „vlastného uváženia“. Rozdiely sú „len“ v následkoch používania týchto „nelegálnych“ funkcií v navigačných aplikáciách.

Podľa portálu Topspeed ti na Slovensku za použitie antiradaru hrozí pokuta do výšky 300 eur a zákaz činnosti na dva roky, v Luxembursku je trest omnoho prísnejší. Okrem pokuty do 5 000 eur ťa môžu zavrieť do väzenia na 8 dní až jeden rok. Za použitie hardvérových antiradarov ťa čaká pokuta skoro v každej európskej krajine.

Ak teda používaš tieto aplikácie a cestuješ do niektorej európskej krajiny, daj si pozor, aby ťa polícia „neprichytila“ pri tom, ako túto aplikáciu využívaš na iné účely ako navigáciu na určené miesto.

Okrem toho ťa následne môžu pokutovať aj za používanie telefónu za volantom v prípade, že by si chcel do aplikácie „naťukať“, že sa niekde nachádza policajná hliadka, a pomôcť tak ostatným vodičom.

Zdroje: Redakcia, Topspeed, ADAC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá