Prekonanie koronavírusu zvyšuje riziko cukrovky, hovorí nová štúdia. Lekári upozorňujú, že dôležitá je prevencia

  • Vyšla nová štúdia, ktorá poukazuje na spojitosť medzi koronavírusom a cukrovkou
  • Dôležité je, aby si po prekonaní koronavírusu nezabudol na prevenciu
  • Vyšla nová štúdia, ktorá poukazuje na spojitosť medzi koronavírusom a cukrovkou
  • Dôležité je, aby si po prekonaní koronavírusu nezabudol na prevenciu

Vedci vydali novú štúdiu, ktorá sa týka koronavírusu. O tom, že táto choroba môže na človeku zanechať nepríjemné následky, niet pochýb.

Zvýšené riziko kardiovaskulárnych problémov pretrváva aj mesiac po nakazení, uvádza The Guardian. Tentokrát vedci skúmali prepojenie s cukrovkou 2. typu.  

Prišla ďalšia vlna 

Všetci sme sa pred pár mesiacmi potešili správe, že po dvoch rokoch môžeme zahodiť rúška a začať žiť o niečo slobodnejšie. Cestovanie dostalo zelenú a pandémiu vystriedalo teplé leto.

Avšak, koronavírus nezmizol. Len pred pár dňami sme ťa informovali o tom, že Slovensko podľa odborníkov čelí nástupu ďalšej vlny pandémie. Tentokrát už piatej.

Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, epidemická situácia na Slovensku sa v poslednom čase zhoršuje. Pribúdajú nakazení a potvrdzujú to aj údaje, ktoré zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Práve preto je dôležité, aby sme na prítomnosť koronavírusu nezabudli. Obzvlášť pre dôchodcov a tých, ktorí sa pasujú aj s inými chorobami.

Covid, pandémia
zdroj: Pexels/Jan Kopřiva

Riziko nepretrváva dlhodobo

Nová štúdia hovorí o tom, že ľudia, ktorí prekonali koronavírus, majú väčšie riziko, že im bude diagnostikovaná cukrovka 2. typu alebo kardiovaskulárne ochorenia.

Ako uvádza The Guardian, táto štúdia bola vykonaná vďaka zdravotným záznamom od viac ako 400 000 pacientov, ktorí sa nakazili koronavírusom, a od rovnakého počtu ľudí, ktorí toto ochorenie neprekonali.

Vedci zistili, že riziko srdcových a obehových ochorení bolo počas jedného mesiaca po prekonaní infekcie takmer šesťkrát vyššie ako u neinfikovaných ľudí rovnakého veku a pohlavia.

Pozitívnou správou však je, že toto riziko nepretrváva dlhodobo. Podľa štúdie sa zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení vrátilo do normálu sedem týždňov po pozitívnom testovaní na koronavírus.

Lepšia strava a cvičenie

Čo sa týka samotnej cukrovky, výskumníci zistili, že ľudia, ktorí koronavírus prekonali, majú počas jedného mesiaca po prekonaní približne o 80 percent vyššie riziko, že im bude diagnostikovaná cukrovka.

Kým pri kardiovaskulárnych ochoreniach riziko ustúpilo po menej ako dvoch mesiacoch, v prípade cukrovky to trvalo dlhšie, a to až takmer šesť mesiacov, uvádza Plos Medicine.

lekár drží injekciu a ide aplikovať inzulín
zdroj: Unsplash/Matt C

„Ide o to, aby si lekári uvedomovali toto zvýšené riziko a najmä to, ako môžu znížiť riziko cukrovky v prvých troch mesiacov po infekcii prostredníctvom lepšej stravy a cvičenia,“ uviedla doktorka Emma Rezel-Pottsová, epidemiologička, ktorá pracovala na štúdii.

Prevencia je dôležitá

Otázne je, čím sú tieto zistenia podmienené. Ako informuje Nature, zistenia by mohlo vysvetliť viacero faktorov. Jedným z nich je aj nadváha či iné zdravotné problémy, ktoré vyjdú na povrch až po nakazení sa koronavírusom.

Ako uvádza CDC (Centres for Disease Control and Prevention), pribúdajú dôkazy o tom, že koronavírus môže u istej skupiny ľudí zvyšovať riziko diagnózy cukrovky. Stále však nie je jasné, či koronavírus toto riziko priamo spôsobuje.

Faktom však je, že ľudia, ktorým cukrovka či kardiovaskulárne ochorenia boli diagnostikované, častejšie končia v nemocniciach. Je teda dôležité, aby sme nezabúdali na prevenciu a všímali si, čo sa deje s naším telom.

pacientka u lekárky
zdroj: Unsplash/CDC

Lekári by mali byť ostražití

Hoci sú dôvody neisté, ide najmä o závery tejto štúdie. Lekári by podľa vedcov mali byť ostražitejší hlavne pri tých nakazených pacientoch, ktorí trpia nadváhou alebo ďalšími ochoreniami.

„Upokojujúce je, že v dlhšom časovom horizonte sa zdá, že riziko kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky sa vracia na východiskovú úroveň,“ ozrejmila Rezel-Pottsová pre Plos Medicine.

Zároveň však pripomenula, že prevencia a zdravý životný štýl sú dôležité oblasti, ktoré po nakazení sa koronavírusom môžu pomôcť znížiť riziko cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení.

Zdroje: The Guardian, Startitup, Plos Medicine, Nature, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá