Programátor používal tajné skripty na automatizáciu svojho života. Jeho kódy sú dostupné online

  • Ak z nej dokážeš vyťažiť maximum, lenivosť nemusí byť zlou vlastnosťou. To dokázal napríklad anonymný programátor, ktorý si pomocou skriptov automatizoval aj tie najdrobnejšie povinnosti v práci. Vieš si ho predstaviť, bol to typický programátor - v termináli doslova žil.
programmer
  • Ak z nej dokážeš vyťažiť maximum, lenivosť nemusí byť zlou vlastnosťou. To dokázal napríklad anonymný programátor, ktorý si pomocou skriptov automatizoval aj tie najdrobnejšie povinnosti v práci. Vieš si ho predstaviť, bol to typický programátor - v termináli doslova žil.

O jeho pomocných skriptoch však nikto z kolegov nevedel. Až keď programátor odišiel pracovať do inej spoločnosti, zistili kolegovia, aké dedičstvo im zanechal. Na jeho diskoch našli viacero skriptov, ktoré napríklad automaticky pomáhali klientom, odosielali správy manželke alebo dokonca dali variť kávu vo firemnom kávovare. Kolegovia nahrali kódy na GitHub. Chceli ich poskytnúť každému a ukázať svetu, akého geniálneho kolegu mali.

Podľa používateľa Narkoza na GitHube bol programátor typom človeka, ktorému keď ľubovoľná vec trvala dlhšie ako 90 sekúnd, napísal pre túto činnosť kus kódu. Niektoré skripty majú pomerne výstižný názov, ako napríklad skript určený pre zákazníka, ktorý často robil chyby a programátor mu musel obnovovať databázu zo zálohy. Skript ‚kumar_asshole.sh‘ automaticky kontroloval doručenú poštu v e-mailovej schránke, ak od Kumara našiel správu a v nej kľúčové slová ako ‚help, sorry‘, databázu obnovil zo zálohy a odoslal správu ‚nič sa nedeje kámo, nabudúce si daj bacha‘.

Skript ‚smack-my-bitch-up.sh‘ mal na starosti odosielanie správ manželke o meškaní z práce. Keď sa programátor nachádzal v práci aj po určitom čase, skript skontroloval, či je stále prihlásený, odoslal správu ‚dôjdem neskôr, pracujem‘ a vybral jednu z preddefinovaných výhovoriek, ktoré k správe pridal. Podobne si automatizoval aj neskorý príchod do práce skriptom ‚hangover.sh‘, ktorý kontroloval, či sa do určitého času prihlásil. Ak nie, automaticky odoslal šéfovi správu, že sa necíti dobre a bude robiť z domu. Pravdaže nesmela chýbať výhovorka z preddefinovaných dôvodov.

Výhercom sa však stal skript s menom ‚fucking-coffee.sh‘. Nikto v práci netušil, že kávovar beží na operačnom systéme Linux, funguje na ňom pripojenie SSH, je zapojený v sieti a že sa s ním dá komunikovať. Tento programátor ho však mal pod palcom. Pripravil si skript, ktorý mu automaticky spustil prípravu stredne veľkého latte s polovičnou dávkou kofeínu a prikázal automatu počkať ďalších 24 sekúnd pred naplnením šálky. Prečo 24? Presne toľko trvalo géniovi opustiť svoj počítač a dokráčať ku kávovaru!

zdroj článku a fotografiií: thenextweb.com, github.com, zdroj titulnej fotografie: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK