Putinovi mušketieri zbierajú jeho exkrementy a moč, prezident Ruska má pri sebe najlepších z najlepších, píše Lucia Jesenská

  • Srí Lanka sa dostala do problémov
  • Príbeh značky Atoms a ich zakladateľov
  • Putinova stráž robí viac, než si myslíš
  • Srí Lanka sa dostala do problémov
  • Príbeh značky Atoms a ich zakladateľov
  • Putinova stráž robí viac, než si myslíš

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Srí Lanka je na kolenách. Ľudia majú zakázané tankovať, nie je palivo ani peniaze
  • Manželia z Pakistanu po mnohých neúspechoch prerazili s teniskami Atoms v New Yorku
  • Putinova ochranka: Volajú sa mušketieri, majú protipancierové pištole a zbierajú jeho výkaly

Nie je palivo, nie sú peniaze

Ceny pohonných hmôt trápia mnohých Slovákov. Niet sa prečo čudovať, suma paliva sa na väčšine pumpách ťahá k hodnote, o ktorej by sme pred niekoľkými mesiacmi ešte ani nesnívali.

S touto situáciou nie je spokojný nikto. Niektorí sa s ňou však dokážu zmieriť jednoduchšie, iní tak robia prostredníctvom hľadania vinníkov, na ktorých si potom môžu vyliať zlosť.

Nech už to je akokoľvek, stále tu sú krajiny, ktoré na tom sú značne horšie. A keďže nás zaujíma dianie mimo Slovenska, informujeme ťa aj o situácii v iných štátov. V júni to bol Pakistan, v ktorom kvôli nedostatku paliva a elektriny začali skracovať pracovný týždeň.

Doslova na kolená padla ďalšia krajina, a tou je Srí Lanka, kde je situácia ešte vážnejšia ako v Pakistane. Krajina s vyše 20 miliónmi obyvateľov cez víkend oznámila, že má palivo len na jeden deň.

Od víkendu však prešlo niekoľko dní, čo znamená, že na Srí Lanke už tak jednoducho nenatankuješ. Jedine že by si patril k policajtom alebo k záchranným zložkám – tieto sektory si totiž môžu prísť natankovať posledné palivo.

Situácia v krajine nazývanej aj Cejlón je dokonalým príkladom toho, aké dôležité sú veci, ktoré niekedy vnímame ako samozrejmosť. Veď predsa, tankovanie je úplne bežnou súčasťou nejedného Slováka.

Čo sa však deje v okamihu, keď nie je čo tankovať? Presne to, čo na Srí Lanke – internetom kolujú zábery niekoľkokilometrových radov áut, ktoré si zúfalo chcú natankovať palivo.

Srí Lanka
zdroj: TASR/AP/Eranga Jayawardena

Okrem toho sú zatvorené školy, pretože žiaci a učitelia sa do nich nemajú ako dostať. Tento problém však má aj mnoho ďalších zamestnancov. A podobne ako v Pakistane, aj tu už dochádza k výpadkom chýbajúcej energie.

Pýtaš sa, prečo krajina palivo nenakúpi? Nemá za čo. Krajine totiž zostáva v banke len 125 miliónov dolárov, pričom suma zásielok nafty je 587 miliónov dolárov. Viac o situácii na Srí Lanke si prečítaš v našom článku.

Príbeh tenisiek Atoms

Pakistan sa zmieta v kríze, to však nič nemení na tom, že aj tu vyrastajú šikovní a úspešní ľudia. Dokonca aj takí, ktorí dokážu preraziť v Amerike bez znalosti jazyka.

Dôkazom sú Sidra Qasim a Waqas Ali, ktorí ešte pred pár rokmi netušili, aký úspech ich čaká. Podstatné však bolo, že sa ocitli v USA – na mieste, ktoré im otvorilo dvere do sveta biznisu.

Keďže dávame vedieť aj o úspešných ľuďoch a o tom, ako sa im ich biznis podarilo vybudovať, príbeh týchto dvoch ľudí jednoznačne patrí k nám.

Atoms shoes creators
zdroj: AP/Atoms.com

Qasim sa narodila v Pakistane na okraji malého mesta a celé detstvo bola obklopená farmami. Nedokázala sa však zmieriť s tým, že jediné, čo ju čaká, je byť matkou a manželkou. Napriek mnohým prekážkam sa jej so súčasným manželom podarilo založiť značku Atoms.

Dnes táto spoločnosť produkuje ročný zisk 12 miliónov dolárov. Venujú sa výrobe tenisiek, ktoré na svojich nohách nosí aj spoluzakladateľ Redittu.

Spoločná cesta manželov však nebola jednoduchá. Obaja pochádzali zo skromných pomerov, v dôsledku čoho si neverili a pochybovali o sebe. To je vo svete biznisu neprípustné, no dá sa s tým pracovať.

Family photo of Atoms startup
zdroj: AP/Atoms

K tomu, aby uspeli, využívali všetky možné aj nemožné príležitosti. Prihlasovali sa do rôznych súťaží a programov pre začínajúce startupy, ktoré by im v ich ceste mohli pomôcť.

Jednou z takýchto platforiem bola aj platforma Kickstarter. Problémom bolo, že neumožňovala spúšťať projekty z Pakistanu. A tak si v roku 2014 Ali požičal 3 500 dolárov a nastúpil do lietadla smerujúceho do USA.

Tam však manželia zistili, že svet funguje inak. Mohli sa zbaliť, ísť domov a vzdať to, no nestalo sa tak. Qasim a Ali začali od nuly a svoj projekt poňali novým spôsobom. Celý príbeh týchto, dnes už úspešných, podnikateľov si prečítaš v našom článku.

Putinovi mušketieri

O Vladimirovi Putinovi sa v posledných mesiacoch píše často. Jeho meno je skloňované najmä v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine.

Tento muž má oficiálny plat nižší než prezidentka Slovenskej republiky. Keď sa však pozrieme na jeho majetok, nemuseli by sa zaň hanbiť ani tí najbohatší.

Putin smile
zdroj: TASR/AP, Mikhail Metzel

Vladimir Putin prepisuje modernú históriu a viacerí jeho protivníci sa ho snažia zneškodniť. Nie je tajomstvom, že ruský prezident leží v žalúdku mnohým ľuďom.

Kto sa teda stará o to, aby bol prezident v absolútnom bezpečí? Pochopiteľne, rovnako ako iní štátnici, aj Putin má svoju vlastnú ochranku. Sú však špecifickí v tom, že okolo nich kolujú rôzne chýry.

Hovorí sa, že prezident Ruska má osobných strážcov s nepriestrelnými kufríkmi a vysokovýkonnými pištoľami. Nech už to tak je, alebo aj nie, títo muži majú za úlohu oveľa viac, než si myslíš.

Putinovi muži majú aj svoju prezývku – mušketieri. Patria do ruskej Federálnej ochrannej služby (FSO), pričom korene tejto organizácie siahajú do roku 1881, keď sa cár Alexander III. obklopil strážami po vražde jeho otca.

rusko, vladimir putin a jeho ochranka
zdroj: YouTube/Grunge/Reprofoto

Dostať sa k mušketierom nie je vôbec jednoduché. Sú totiž opatrne a detailne vyberaní, pričom musia mať vlastnosti ako napríklad operačnú psychológiu, výbornú fyzickú výdrž, ale aj schopnosť odolať chladu a nepotiť sa v horúčavách.

Keď sa ruský prezident objaví na verejnosti, jeho stráž presne vie, čo má robiť. Okrem toho, že im mnohí dávajú nálepku chladnokrvných zabijakov, ich úlohou sú často aj iné veci.

Napríklad aj zbieranie Putinových exkrementov a moču. Nech už to znie akokoľvek zvláštne, aj táto činnosť má svoje vysvetlenie. Viac sa o ňom dozvieš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá