Raw, swap, upcycling. Výrazy, ktoré pribudli do slovníka moderného Slováka

  • Vegánstvo nie len o odmietaní mäsa, mliečnych výrobkov, vajec či medu
  • Ročne sa vyprodukuje 6 ton odpadu, recyklovať a upcyklovať sa preto oplatí
  • Prenájom oblečenia pomáha ľuďom bez peňazí
Pixabay.com
  • Vegánstvo nie len o odmietaní mäsa, mliečnych výrobkov, vajec či medu
  • Ročne sa vyprodukuje 6 ton odpadu, recyklovať a upcyklovať sa preto oplatí
  • Prenájom oblečenia pomáha ľuďom bez peňazí

Cudzie slová, ktoré sa týkajú zdravého životného štýlu či ochrany prírody, sú už takmer na každom výrobku. Toto je výber tých najčastejších a najpoužívanejších výrazov, ktoré stále viac naberajú na popularite.

Organické potraviny

Značky ako bio a vegan sa na výrobkoch nachádzajú najčastejšie. Pod pojmom bio sa rozumie produkt vypestovaný bez chemikálií a priemyselných hnojív. Vegánske jedlo si zase ľudia často pletú s tým vegetariánskym. Vegánsky spôsob života odmieta nielen mäso, ale aj mliečne výrobky, vajcia či med. Tejto téme sa venuje Earthling Ed, ktorý vysvetľuje ako vegánstvo funguje v praxi. Na Slovensku je výraznou postavou vegánstva Nikoleta Kováčová, ktorá si hovorí Surová dcérka a aktuálne vydáva aj svoju vlastnú kuchársku knihu.

>>Najznámejšia slovenská vegánka vydáva vlastnú kuchárku. Záujem zo zahraničia je obrovský

 

Bezlepkové výrobky a raw koláče

Medzi populárne výrazy patrí rozhodne gluten free a raw. Potraviny s označením gluten free neobsahujú lepok. Nachádzajú sa nielen v pekárenských výrobkoch, ale aj v káve. Nadčasový raw zase sľubuje stravu s vysokým počtom živín. Najčastejšie ide o varenie alebo pečenie, kde dochádza k tepelnej úprave. Na raw koláčoch postavila svoje podnikanie aj Lenka Porubská, ktorá založila firmu Mmmore a prepracovala sa s ňou až do Sydney.

zdroj: Unsplash.com

Život bez odpadu

Zero wastu a vermikompostovaniu už prepadlo veľa ľudí. Zero waste zastáva postoj vytvárania, čo najmenšieho odpadu. V praxi to znamená obmedzenie igelitových vrecúšok, nosenie plátenných tašiek a používanie vlastných nádob na jedlo alebo pohárov na kávu. Život bez odpadu preferujú aj Ekoistky Katka a Maťka, ktorým nie je cudzia udržateľnosť a šetrnosť.

Inšpiráciou môže byť tiež Lauren Singer. Za tri roky sa jej podarilo vyprodukovať odpad iba do pollitrového pohára. Prenosné nádoby s dážďovkami, ktoré sa dajú umiestniť kdekoľvek, spadajú pod techniku vermikompostovania. Využíva sa na spracovanie biologického odpadu zo zeleniny a ovocia.

Módne pojmy dominujúce vo svete

V módnom priemysle má svoje najvýraznejšie zastúpenie slow a fast fashion. V preklade ide o pomalú a naopak rýchlu módu. Kým jedna hovorí o kvalite, tak tá druhá stavia na kvantite. Mnohé obchody na Slovensku podporujú fast fashion, no postupne to menia aj originálne značky od slovenských výrobcov.

Nosene, Splendix Shoes alebo Bewooden sú slovenské značky, ktoré sú v súčasnosti veľkou konkurenciou odevným gigantom. Menšie predajne radšej podporia dodávateľa, s ktorým sa spája nejaký príbeh, ako továreň v Číne alebo Ázii. Týmto spôsobom sa snažia chrániť planétu pred vypúšťaním chemikálií do ovzdušia či vody.

zastav sa pre svoj letný upcyklovaný kúsok • RENEWALS by @nosene • -v Bratiske aj Banskej Bystrici…

Gepostet von Nosene am Montag, 24. Juni 2019

Kreatívna recyklácia a upcyklácia

Recyklácia a upycyklácia sa nachádza na vrchu rebríčka udržateľnosti módy. Základy recyklácie ovláda každý, ale málokto vie aj o jej histórii. Niekedy museli ľudia stáť v rade na rifle alebo najnovšiu koženú bundu. Dnes ročne vyprodukujeme viac ako 6 ton odpadu, do ktorého patrí aj oblečenie. Recyklovať sa dá niekoľkými spôsobmi, napríklad návštevou secondhandu, kde nosené oblečenie často poslúži iným ľudom alebo vytriedením preplnených skríň. Nepotrebný obsah z nich sa dá na charitu a do obchodov, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi.

Upcyklácia rozvíja predstavivosť a fantáziu. Strihanie a prešívanie už nie je len pre zručných ľudí. Tí menej šikovní sa môžu inšpirovať tutoriálmi, ktoré ponúkajú praktické rady upcyklovania. Túto metódu používajú vo svojej tvorbe aj dizajnérky Nina Marceková a IIIah Van Oijen. Nepotrebné alebo staré oblečenie pretvárajú na moderné kúsky, čím produkujú menej odpadu, ako keby ho vyhodili a kúpili si nové.

zdroj: FRL

Vymieňanie, triedenie a prenajímanie oblečenia

Ďalšou kategóriou je swap. Zaujímavá a prospešná činnosť pre obe strany, usporiadateľa aj príjemcu, kde si každý príde na svoje. Ako to vyzerá naživo? Stačí, ak každý prinesie pár kúskov oblečenia, za ktorými mu už nebude ľúto a vymení ich za iné veci. Tie sa nemusia týkať iba oblečenia, ale aj bižutérie či potrieb do domácnosti. Swap akcie pripomínajú obdobia niekdajších búrz a záhradných výpredajov.

➿Na včerajšom Dokola swap vol.2 v Trenčíne sme prvýkrát verejne prezentovali náš projekt Šumné. 🙌Ďakujeme…

Gepostet von Šumné am Montag, 15. April 2019

Poslednými pojmami sú kapsulový šatník a prenájom oblečenia. Základom kapsulového šatníka je mať 40 kusov oblečenia, ktoré vystihuje najmä ich praktickosť. Tento šatník upozorňuje na ekologickú módu, ktorej mottom nie je nakúpiť všetko, čo obchody ponúkajú v zľave. Prenájom oblečenia je na Slovensku pomerne novým trendom. Táto možnosť je vhodná pre tých, ktorí nemajú dostatok peňazí na kúpu nových kúskov. Zaujímavej myšlienke sa venuje aj online e-shop Šumné, ktoré založili šikovné Slovenky Evka a Dominika. Oblečenie od značiek ako Severanka či BIELA sa dá prenajať na osem dní, dva týždne alebo tri mesiace.

zdroj: healthline.com, onegreenplanet.org, biome.com.au , ted.com

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá