„Ruské bacily“. Je tu nový zoznam mien, ktoré infikujú Slovensko propagandou

  • Nezávislý ukrajinský portál TEXTY už druhýkrát uverejnil zoznam podporovateľov Ruska
  • Figurujú v ňom mnohé organizácie, strany, politici či novinári
fico blaha a ruská vlajka
Ilustračná fotografia, TASR/Pavol Zachar, Archív Canva
  • Nezávislý ukrajinský portál TEXTY už druhýkrát uverejnil zoznam podporovateľov Ruska
  • Figurujú v ňom mnohé organizácie, strany, politici či novinári

Ukrajinský portál TEXTY už po druhýkrát uverejnil zoznam s názvom „The Germs of the Russian World“. Projekt, ktorého názov by sa dal voľne preložiť ako „Bacily ruského sveta“, identifikuje jednotlivcov a organizácie podporujúce Rusko a jeho politiku v Európe.

Celkovo zahŕňa 19 európskych krajín, vrátane Slovenska. Na zozname sa ocitlo veľké množstvo Slovákov, ktorých ukrajinský portál považuje za proruských. Nechýbajú ani známe mená z politiky.

Známe tváre

Na zozname sa nenachádzajú len konkrétne osoby, ale aj celé organizácie či dokonca politické strany. TEXTY zaradil do databázy až dve koaličné strany, menovite Smer a SNS. Na zozname sa ocitla aj Kotlebova ĽSNS či Slovenské Hnutie Obrody.

Ukrajinci ďalej vybrali aj konkrétnych politikov, ktorí na Slovensku podporujú ruské záujmy. Na zozname sa tak ocitá napríklad podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha, premiér Robert Fico, jeho poradca Eduard Chmelár, alebo europoslankyňa Monika Beňová. 

Richard Takáč, predseda SMER-SD Robert Fico, poslanci za SMER-SD Juraj Blanár, Ladislav Kamenický a Ľuboš Blaha
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Umiestnili sa aj členovia hnutia Republika, konkrétne Milan Mazurek a Milan Uhrík. Zastúpenie majú aj súčasní prezidentskí kandidáti, ako napríklad Marian Kotleba, Miroslav Radačovský či Štefan Harabin. Zaradil sa tiež bývalý predseda vlády SR Ján Čarnogurský, ktorý je už dlhodobo známy svojimi sympatiami k Rusku.

Na zozname sa však neobjavili len mená členov mimoparlamentných či koaličných strán. Svoje zastúpenie má medzi „baktériami“ podľa portálu aj opozícia. Ukrajinci medzi ne zaradili bývalého ministra zdravotníctva a súčasného poslanca hnutia Slovensko Mareka Krajčího.

Medzi „baktériami“ majú vysoké zastúpenie aj rôzne dezinformačné médiá. Objavili sa už notoricky známe mená ako napríklad magazín Zem a Vek, ktorého šéfredaktor bol v minulosti potrestaný za hanobenie rasy a národa, portály InfoVojna a Extra Plus, či rádiostanica Slobodný Vysielač.

Zaujímavým jednotlivcom figurujúcim v kategórii médiá je politický komentátor denníka Štandard Dag Daniš. Predošle pracoval pre portál Aktuality.sk, neskôr prešiel do konzervatívneho denníka Postoj. S tým ukončil spoluprácu po tom, ako sa jeho príliš „kontroverzné názory začali rozchádzať s redakciou“, informovali Hospodárske Noviny.

Aj u Čechov

„Ruské baktérie“ majú zastúpenie aj v susednom Česku. Medzi nimi sa objavili napríklad líder hnutia ANO a neúspešný prezidentský kandidát Andrej Babiš, Alena Schillerová (ANO) alebo bývalý prezident Václav Klaus. Okrem politikov web zaradil na zoznam aj známe osobnosti českej dezinformačnej scény.

Prvýkrát bol zoznam „ruských baktérií“ zverejnený serverom TEXTY v decembri 2022. V tom čase obsahoval približne 1 300 osôb a 900 organizácií z 19 krajín Európy, ktoré spĺňali určité kritériá: hlasovali za proruské rozhodnutia, vydávali vyhlásenia na podporu ruskej vojny na Ukrajine, vyzývali k zrušeniu sankcií, zúčastňovali sa na proruských propagandistických programoch alebo spolupracovali s inštitúciami, ktoré podporujú kultúrnu expanziu Ruska.

Zdroje: TEXTY, HN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá