Rusko skrachovalo a svetu klame do očí, že nie, píše Lucia Jesenská

  • História sa opakuje. Rusko nesplatilo zahraničný dlh
  • Mladý Slovák o úspešnom podnikaní s topánkami
  • Podvody Viktora Lustiga vyrážajú dych
Putin
TASR/AP
  • História sa opakuje. Rusko nesplatilo zahraničný dlh
  • Mladý Slovák o úspešnom podnikaní s topánkami
  • Podvody Viktora Lustiga vyrážajú dych

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Ekonomický a politický vyvrheľ: Rusko po prvýkrát za vyše 100 rokov nesplatilo zahraničný dlh
  • Nechal právo a začal vyrábať topánky. Petrovi ľudia poslali 120-tisíc eur na podporu nového projektu
  • Dvakrát predal Eiffelovku. Čech Lustig bol grandióznym podvodníkom, obtiahol aj Al Caponeho

Platobná neschopnosť Ruska

Rusko sa naposledy dostalo do platobnej neschopnosti voči svojim zahraničným veriteľom pred viac ako sto rokmi, keď sa boľševici pod vedením Vladimíra Lenina v roku 1918 vzdali obrovského dlhu z čias cárizmu.

História sa opakuje a prísne sankcie uvalené na Rusko majú svoj dopad. Jedným z nich je fakt, že krajina sa podľa všetkého dostala do platobnej neschopnosti. Včera totiž vypršalo tolerančné obdobie na zmeškané platby dlhopisov.

Nie je tajomstvom, že Rusko už od začiatku ich invázie na Ukrajinu hľadalo spôsoby, ako sankcie obísť. Niektoré veci však nemajú vedľajšie cesty a potvrdzuje to aj informácia, že krajina nesplatila záväzky.

Putin Rusko Ukrajina vojna
zdroj: TASR/AP

Ak sa pýtaš, o akej sume hovoríme, ide približne o 100 miliónov dolárov. Aj napriek tomu to je však v porovnaní so škodami, ktoré vojna priniesla ruskému hospodárstvu a trhu, prevažne symbolické.

Už nás ani neprekvapuje, že Rusko sa voči tvrdeniu o platobnej neschopnosti ohradilo. Ruský minister financií tvrdí, že prostriedky na pokrytie všetkých účtov majú, no boli donútení ich neplatiť.

To však podľa hlavného štátneho analytika spoločnosti Loomis Sayles & Company LP nie je ospravedlniteľná výhovorka. Sankcie sú totiž reakciou na ich konanie, ktorým sa myslí začatie invázie na Ukrajinu.

Rusko malo už od začiatku svojho útoku na Ukrajinu problémy s uhrádzaním splátok dlhopisov, ktoré celkovo dosahujú sumu 40 miliárd USD (38 miliárd eur). Presne pred mesiacom, 27. mája mala krajina uhradiť splátky dlhopisov v hodnote 100 miliónov USD.

Podľa vyhlásení ruských predstaviteľov sú ochotní ich zaplatiť, ale sankcie Moskve znemožnili, aby dostali peniaze k veriteľom. Aj napriek tomu Rusko tvrdí, že poslalo peniaze banke Euroclear – tá ich potom mala distribuovať veriteľom.

K nim sa však nedostali a Euroclear uviedla, že dodržuje všetky sankcie, no nespresnila, či boli platby blokované. Viac o tejto situácii si prečítaš v našom článku.

Unikátne topánky od Slováka

Ako študent práva odišiel na brigádu do Nórska a vrátil sa ako nádejný podnikateľ. Reč je o ambicióznom Petrovi Procházkovi, ktorý založil značku s názvom Skinners.

Inšpiráciou mu bol zdravotný problém jeho kamaráta, pre ktorého bola chôdza v klasickej obuvi príliš bolestivá – z toho dôvodu chodil po meste len v ponožkách. Peter mu chcel pomôcť a začal hľadať alternatívne riešenie obuvi. Pritom si uvedomil, že tuhé topánky našu nohu často zaťažujú.

„Po prieskume trhu som zistil, že neexistuje produkt, ktorý som si predstavoval: produkt, ktorý človeku poskytne bezpečie, ale aj voľnosť a ľahkosť,“ vysvetlil nám.

Skinners
zdroj: Skinners

S tvorbou topánok začal postupne – úplne prvá obuv vznikla z dostupných materiálov a potrieb na šitie jeho mamy. Po vyskúšaní toho, čo vytvoril, zostal ohromený.

A tak sa Peter po návrate z Nórska so svojou priateľkou pustili do vývoja. Po pár mesiacoch testovania vznikli prvé Skinners, ktoré úplne zatienili Petrovu cestu k právu.

Aj napriek tomu, že sa na obuv pozeráme skôr z estetického hľadiska, správny výber topánok v našich životoch zohráva dôležitú úlohu.

„Faktom totiž je, že ľudia počas dňa a celého života strávia približne 1/3 času v posteli. V topánkach je to ale ešte oveľa viac. A tak, ako sa ľudia naučili venovať pozornosť výberu matraca, na ktorom spia, našou misiou je to isté urobiť pri obuvi, v ktorej chodí,“ vysvetlil Peter.

Z toho dôvodu sa mladý podnikateľ rozhodol, že svoju značku posunie na ešte vyšší level. Jeho snom je vytvorenie topánky, ktorá by spájala komfort a eleganciu. O to lepšie, že tento sen sa už čoskoro môže pretaviť do reality.

Má ísť o ručne robený produkt v Portugalsku, ktorý bude vyrobený z najkvalitnejších talianskych koží. Viac o týchto topánkach, ale aj o celej značke, si prečítaš v našom článku.

Skinners
zdroj: Skinners

Muž, ktorý predal Eiffelovku

Príbehy niektorých podvodníkov sú natoľko bizarné, že o nich jednoducho musíš vedieť. Inak to nie je ani v prípade Čecha, ktorý sa síce volal Viktor Lustig, no za svoj život vystriedal viac ako 40 pseudonymov.

To je však v jeho podvodníckej kariére tým najmenším problémom. Narodil sa v mestečku Hostinné v podhorí Krkonôš a už od mlada vynikal vďaka svojmu neobyčajnému intelektu a charizme.

Viktor Lustig
zdroj: YouTube/ Timeless Tales

A čo viac, plynule hovorili niekoľkými jazykmi. Práve vďaka tomu si mohol dovoliť prejsť cez hranice Česka a vydať sa na západ. Okrem spomenutých vlastností však oplýval aj neobyčajnou vynaliezavosťou, ktorá sa ukázala už počas plavby parníkom do New Yorku.

Lustig počas plavby zostrojil malú skrinku, o ktorej tvrdil, že je zázračnou továrňou na peniaze. Zbohatlíkov, s ktorými cestoval, presvedčil, aby do stroja vložili jednu stodolárovú bankovku – keď skrinku po 6 hodinách otvorili, boli tam dve bankovky.

Celá pointa je v tom, že Čech túto skrinku boháčom predával za 30-tisíc dolárov a naplánoval si to tak, aby sa po predaji skrinky vyparil. Podvedených zbohatlíkov bolo mnoho, a to aj napriek tomu, že išlo skutočne o bizarný podfuk.

Victor Lustig
zdroj: Page from a 1935 Philadelphia newspaper, Public domain, via Wikimedia Commons

Lustigove klamstvá však nespočívali len v zázračných skrinkách. Podarilo sa mu aj nemožné – predať Eiffelovku, a to dokonca dvakrát. Všetko, čo k tomu využil, bol jediný falošný dokument, ktorý z neho spravil zástupcu generálneho riaditeľa na ministerstve pošty a telegrafov.

Za tieto predaje skasíroval veľké balíky peňazí, ktoré mu zabezpečili slušný život. Nie však nadlho. Celý príbeh tohto podvodníka si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá