Ako sa stať najlepším v tom, čo robíš

  • Vieš, o čom snívaš, kde by si chcel byť o niekoľko rokov, ale stále tam vidíš tie nekonečné prekážky. Je tam toľko konkurencie, ktorá chce robiť to, čo ty. Ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu?
chlapik
  • Vieš, o čom snívaš, kde by si chcel byť o niekoľko rokov, ale stále tam vidíš tie nekonečné prekážky. Je tam toľko konkurencie, ktorá chce robiť to, čo ty. Ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu?

Ako sa odlíšiť od konkurencie a vyhrať v týchto tvrdých bojových podmienkach? Budeš musieť platiť účty, starať sa o povinnosti, každý deň máš limitovaný čas, hneď po práci prídeš domov a samozrejme, že sa ti nechce ísť makať, ale radšej budeš oddychovať. Môže to vyzerať beznádejne. Je tu toho toľko, čo sa treba učiť. Určite je ľahšie pochybovať o svojich schopnostiach. Možno by sme sa mali vzdať a prijať túto realitu. Vo vyriešení tohto problému ti pomôže bloger Benjamin P. Hardy, ktorý dal dokopy tento zoznam.

1. Začni ako amatér

Kenzie a Harris boli dvaja amatéri, ktorí začali postovať videá na Youtube a Vine. Zároveň pracovali v Apple, kde si nasporili veľa peňazí a tak sa rozhodli jeden rok nepracovať. Iba vytvárali videá. Síce ich pridávali pravidelne a často, nemali však mnoho pozretí a ani odberateľov.

Jedného dňa však nahrali na Vine video, ktoré sa okamžite stalo virálnym. Na druhý deň sa im ozval jeden z najznámejších tvorcov videí na Vine a aj agent, ktorý s nimi uzavrel kontrakt. Okamžite začali zarábať veľké peniaze a o inej práci ako tejto, už nemusia uvažovať. Všetko to ale začalo tým, že boli amatéri. Kvantita sa stala kvalitou.

Veľmi málo ľudí má tú pokoru začať a vydržať ako amatér, ktorý okamžite nečaká najväčšie úspechy. Veľa ľudí radšej odkladá prácu, lebo sa boje nebyť perfektnými. Každý pozná týchto ľudí, ktorí roky hovoria ako niečo spravia, ale nikdy ešte nič nespravili. Sú uväznení v paralýze analýzy. Zaneprázdnení výpočtami a rozmýšľaním nad úspechom a neriskujú. A čo ak to nebude úspešné? Pri najhoršom sa poučíš a budeš múdrejší. A pri najlepšom? Budeš mať úspech o akom si vždy sníval. Ale musíš, bohužiaľ, začať ako amatér a vydržať.

2. Získaj koučing, vzdelávaj sa

hero12

foto: mbsmartsolutions.com

Ber svoje sny vážne. Veľa ľudí to nerobí a to je chyba. Uč sa a snaž sa nájsť si vzor v niekom alebo si nájdi mentora, ktorý ťa nejaké obdobie povedie.

„Keď je žiak pripravený, učiteľ sa objaví.“ Buddha

Benjamin hovorí: „Od chvíle, keď som sa vrátil z 2-ročnej misie som vedel, že chcem byť spisovateľ. Avšak to bol iba výplod mojej fantázie a neskôr som uznal, že budem potrebovať mentora na dosiahnutie tohto cieľa.

Mal som dvoch mentorov, ktorí zmenili štýl, akým dnes píšem. Jeden z mojich mentorov bol mladý profesor, ktorý ma naučil za 3 mesiace viac, ako som sa naučil za predošlé 4 roky. Naučil ma písať odborné veci a po týchto 3 mesiacoch, som vedel, že napíšem celú diplomovku na akejkoľvek univerzite, ktorú by som si vybral.

Písať blogy som začal pred 13 mesiacmi a kvôli tomu som sa aj prihlásil do kurzu. Za jeden mesiac som napísal blog, ktorý mal cez 5 miliónov videní a bol čítaný v niekoľkých jazykoch. Tento kurz nebol jediným dôvodom, môjho úspechu. Bol ale dôležitou časťou v mojom progrese.

Teraz mám kouča, ktorý ma vedie cestou biznisu a aj keď platím za jeho vedomosti a koučing stovky dolárov, oplatí sa mi týchto pár hodín týždenne viac, ako sa to všetko učiť sám niekoľko mesiacov alebo rokov.

Makaj na sebe a sám zistíš, kedy je ten správny čas pre turbo, čiže vlastného mentora/kouča.

3. Prestaň žiť podľa rovnakých pravidiel ako ostatní

Ak je to populárne, je to zlé. Väčšina ľudí sú priemerní v tom, čo robia z nejakého dôvodu. Hrajú podľa pravidiel a spomaľujú tak svoj výkon. Lezú po tradičných rebríkoch, ktorých cieľom je iba ťa spomaliť a držať v priemere. Darren Hardy zvykol hovoriť: „Bežte tým smerom, od ktorého všetci utekajú.“ Inak povedané, vystúp z davu a hľadaj vlastnú cestu.

Peter Diamond povedal: „Deň predtým, ako niečo urobí dieru do sveta, je to bláznovstvo.“ Ak to, čo robíš, sa ti nezdá aspoň trošku bláznivé a ostatným sa to nezdá veľmi bláznivé, určite ideš už po vyšliapanom chodníčku a ideš s davom. Nasleduješ tú bezpečnú cestu.

Namiesto nasledovania pravidiel daných spoločnosťou, si vytvor svoje vlastné. Počúvaj svoj vnútorný hlas a drž sa ho. Aby si bol šťastný, musíš si vytvoriť životný štýl, v ktorom si úprimný voči sebe. Dobré veci,ti už samé budú padať pod nohy.

4. Buď trpezlivý, až dokým neprerazíš

succespeople8

foto: brasil247.com

Ak si nemal ešte obrovský úspech v tom, čo robíš, pokračuj! Trpezlivosť je jedna z najdôležitejších vlastností, ktorú potrebuje každý cieľavedomý človek. Každý dokáže na chvíľku vzbĺknuť a zakrátko vyhorieť, ale toto je cesta na dlhú trať. Toto nebude žiadny šprint, ale maratón. Ak robíš to, čo miluješ, tak v tom vytrvaj. Ak to budeš robiť dlho a dobre, úspech a peniaze prídu samé.

Ako sa hovorí, čo do toho dáš, to sa ti aj vráti. Ak budeš do toho investovať, aj keď malé množstvo peňazí, ale pravidelne, ak budeš zmenšovať čas preflákaný s kamarátmi a namiesto toho budeš makať na svojom sne, vezmeš na svoje ramená risk, nájdeš si mentora a zaplatíš vzdelávanie, to všetko sa ti vráti, ako tvoje ovocie.

Fáza 2: Staň sa najlepším v tom, čo robíš

Ten, kto podľahne svojmu pokušeniu si to uľahčiť, vie oveľa menej o svojej sile, ako ten, čo jej odolal a vydržal to do konca. Skúsenosť je kľúčom. Znalosti sa stávajú múdrosťou, keď sa správne a dôsledne uplatňujú. Preto je dôležité sa učiť od ľudí, ktorí to naozaj zažili a prešli si tým, ako od ľudí, ktorí zboku na nich pozerali. Jednoducho, nikdy neber radu od niekoho, s kým by si si nechcel vymeniť miesto.

Aby si sa dostal do top 10% v tvojom obore, stačí, ak budeš opakovať a počúvať rady od tých úspešných. Ak sa chceš stať ale najlepším v tom, čo robíš, musíš to všetko nechať za sebou. Musíš sa stať inovátorom. Musíš priniesť niečo nové. Ocitneš sa na hrane, kde je neúspech veľmi pravdepodobný, budeš zažívať opačné pocity, akým si bol od malička učený, bude to niečo úplne nové. A áno, stojí to zato.

5. Nastav si život tak, aby si optimalizoval svoju výkonnosť

Tvoj vstup do siene najlepších na svete závisí od každého jedného zvyku, každej veci, ktorú robíš. Každý moment tvojho života bude ovplyvňovať tvoju budúcnosť. Preto si musíš už teraz povedať, ako chceš tráviť ráno a večer, čo chceš všetko stihnúť, s kým sa chceš stretávať, čo chceš jesť, kam chceš chodiť na kávu atď.

Mnoho ľudí má nastavený deň negatívnym smerom. Prvá vec, čo ráno spravia je, že si pozrú emaily alebo prečítajú nové správy na Facebooku. Nie je to najhoršie, ale tieto veci sa ľahko stanú závislosťou. Keďže aj počas toho, ako si vonku s kamarátmi, alebo športuješ, sa tvoje podvedomie snaží vyriešiť problémy, na ktoré si počas dňa narazil. Takže, ak svoj voľný čas budeš venovať aktivitám, ktoré ťa nerozvíjajú, tak nebudeš tak výkonný, ako by si očakával.

6. Nájdi si čas na oddych

1-zmh0bB8XVYMc5WTB3yk5PA

foto: medium.com/Free Code Camp

Menej je niekedy viac. Keď sa viac sústredíš na výsledky, ako na zaneprázdnenosť, vtedy pracuješ na 100% a naopak, ak sa nesústredíš, tak pracuješ na 0%. K dosiahnutiu tohto stavu, ti vie pomôcť aj pravidelný oddych. Tvoja schopnosť pracovať, je ako vysoký level v cvičení. Pokiaľ si nedáš prestávku medzi sériami, nebudeš schopný zvyšovať svoje hranice. A hlavne nebudeš rásť, nezvýši sa ti kondícia alebo sila.

Treba si počas práce vedieť oddýchnuť a nájsť čas aj na aktívny relax. Prechádzka v prírode, plávanie, hranie sa s deťmi a mnoho ďalších aktivít, pri ktorých na chvíľku zabudneš na prácu a dobiješ si svoje baterky.

Môžeš sa veľmi rýchlo dostať do bodu, kedy budeš robiť, čo miluješ za peniaze a živiť sa tým. To bude najprv vyžadovať tvrdú prácu, obetu a trpezlivosť. Musíš sa rozhodnúť, akú prácu chceš robiť a akým štýlom ju chceš robiť. Si pripravený a odhodlaný stať sa najlepším na svete?

zdroj článku: medium.com, zdroj titulnej fotografie: wday.ru

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK