Skontroluj si letenky. Chystá sa veľký letecký štrajk

  • Palubný personál spoločnosti Ryanair plánuje štrajkovať vo viacerých krajinách
  • Okrem zamestnancov Ryanairu plánujú štrajkovať aj niektorí piloti
letisko
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Anna Szilagyi, Unsplash/@lfcsfilipesousa
  • Palubný personál spoločnosti Ryanair plánuje štrajkovať vo viacerých krajinách
  • Okrem zamestnancov Ryanairu plánujú štrajkovať aj niektorí piloti

Odborové zväzy zastupujúce palubný personál írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair plánujú v júni sériu štrajkov vo viacerých európskych krajinách.

Jedna z protestných akcií je naplánovaná aj počas samitu európskych lídrov v Bruseli. Informovala o tom agentúra Reuters.

Letecký štrajk

Odbory zamestnancov Ryanairu v piatok uviedli, že plánujú štrajkovať v Belgicku a Portugalsku od 24. júna do 26. júna. Štrajk vo Francúzsku bude od 25. do 26. júna a štrajk v Taliansku je naplánovaný na 25. júna. Najdlhšie sa bude štrajkovať v Španielsku, konkrétne v dňoch 24. – 26. júna a potom od 30. júna do 2. júla.

Belgické odbory ACV a BBTK uviedli, že boli nútené konať, pretože Ryanair nerešpektoval belgické pracovné právo pokrývajúce také otázky, ako je minimálna mzda alebo platy palubného personálu za určité práce vykonané pred a po odlete lietadla.

Hovorca Ryanairu na to v piatok reagoval slovami, že odbory by sa mali vrátiť k rokovaciemu stolu a nenarúšať dovolenkové plány belgických zákazníkov. Reuters pripomína, že generálny riaditeľ leteckej spoločnosti Michael O’Leary ešte v utorok povedal, že výhrady odborov sú „úplné nezmysly“.

Okrem zamestnancov Ryanairu plánujú štrajkovať aj belgickí piloti a palubný personál spoločností Brussels Airlines a Lufthansa. Ich štrajk je ohlásený na 23. – 25. júna.

Keďže zatiaľ nepoznáme výsledok rokovaní zamestnancov s odbormi, nemožno so stopercentnou istotou povedať, či sa bude štrajk konať v oznámenom rozsahu. Ak sa však zamestnanci rozhodnú pre štrajk, bude to určite znamenať rušenie letov.

Zlou správou tiež je, že na štrajk sa nevzťahuje kompenzácia za zrušenie letu, keďže nejde o nepredvídateľnú okolnosť. Daj si preto pozor, v akom termíne letíš, aby si sa dostal nielen na dovolenku, ale aj domov.

Problémy v Maďarsku

Ryanair si poriadne zavaril v Maďarsku. Väčšina občanov Maďarska nesúhlasí s tým, aby mimoriadne zdanenie zavedené vládou preniesli letecké spoločnosti na pasažierov, a preto začali hromadne rušiť rezervácie leteniek nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na internetové vydanie denníka Magyar Nemzet.

Podľa informácií tohto zdroja klienti uvedených aeroliniek odmietli arogantné kroky Ryanairu súvisiace s mimoriadnou daňou a 60 percent júlových zaplatených rezervácií do štvrtkového termínu zrušili a požadujú vrátenie peňazí.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán 25. mája avizoval, že v záujme pomoci rodinám v ťažkej ekonomickej situácii spôsobenej vojnou na Ukrajine založí jeho kabinet fond na ochranu režijných nákladov domácností – do ktorého budú zo svojho nadmerného zisku prispievať banky, poisťovne, obchodné reťazce a letecké spoločnosti –, ako aj fond obrany, z ktorého bude posilnená armáda.

orbán
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ryanair v reakcii na opatrenie vlády oznámil, že celú daň zabuduje do cien leteniek a urobil tak aj v prípade už predaných leteniek. Minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy inicioval, aby príslušný orgán na ochranu spotrebiteľa dôkladne vyšetril kroky tejto írskej leteckej spoločnosti a podľa možnosti zamedzil jej nekalým praktikám.

Letiská nevládzu

Najrušnejšie holandské letisko obmedzuje odlety počas rušného letného obdobia. Dôvodom je nedostatok bezpečnostných pracovníkov, pre ktorý nedokáže zvládnuť vysoký „popandemický“ dopyt, uvádza SITA.

Ako vo štvrtok uviedol generálny riaditeľ amsterdamského letiska Schiphol Dick Benschop, toto rozhodnutie pravdepodobne ovplyvní dovolenkové plány tisícok cestujúcich. Letisko neuviedlo, koľko letov denne bude musieť zrušiť.

Schiphol nie je jediné európske letisko, ktoré sa po dvoch rokoch zasiahnutých pandémiou koronavírusu snaží vyrovnať s nedostatkom personálu a raketovo rastúcim dopytom po letoch.

Podobné problémy boli nedávno i v Británii, pričom spoločnosti British Airways a easyJet zrušili stovky letov z dôvodu neprítomnosti personálu, ktorá súvisela s koronavírusom.

Posted by Zackariah Jan on Sunday, June 19, 2022

Letisko Heathrow zápasí s nedostatkom personálu a po internete kolujú fotografie a videá batožiny, ktorá sa na letisku hromadí. Príčinou bolo pokazené zariadenie, ktoré má na starosti pohyblivé pásy. Niektorí pasažieri preto odleteli bez batožiny, no letisko sľubuje, že všetky kufre nájdu svojich majiteľov.

Zdroje: SITA, TASR, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá