Skvelá správa: Zbraňou proti rakovine môže byť tabletka, ktorú máš na nočnom stolíku

  • Za najzákernejšiu chorobu je považovaná rakovina
  • Ročne si vyžiada milióny životov
šťastná žena, tabletky, lieky
Ilustračný obrázok, Unsplash/Julia Zolotova, Manny Moreno
  • Za najzákernejšiu chorobu je považovaná rakovina
  • Ročne si vyžiada milióny životov

Rakovina je jednou z hlavných príčin úmrtí po celom svete. Už sme ťa informovali, že dlho očakávaný prelom v liečbe tejto zákernej choroby môže priniesť manželský profesorský pár Ugur Sahin a Özlem Türeciová. Tí, ako píše The Independent, v roku 2008 stáli pri zrode celému svetu dobre známej farmaceutickej spoločnosti BioNTech v nemeckom Mainzi.

Tento vedecký pár poskytol v týchto dňoch rozhovor britskému BBC, v ktorom uviedli, že vývoj a úspech vakcíny proti COVIDu-19 „vracia ich prácu naspäť do oblasti rakoviny“. 

Kým však odborníci vyvinú účinnú vakcínu proti rakovine, svoju pozornosť by sme mali upriamiť na ďalšie výskumy, ktoré často prídu so zaujímavými informáciami.

Brazílske BBC informuje o štúdii, ktorá ukázala, že zbraňou proti rakovine by mohol byť doplnok, ktorý ti pravdepodobne leží na nočnom stolíku. Reč je o melatoníne, ktorý je známy tým, že pomáha pri zaspávaní a prispieva k zmierneniu únavy. 

BBC podotýka, že melatonín vyniká nie len svojou antioxidačnou aktivitou, ale aj dôležitými protirakovinovými vlastnosťami. 

Je známy najmä ľuďom, ktorí majú problémy so spánkom. V lekárňach sa dá doplnok kúpiť v podobe tabliet, kapsúl alebo spreju. Podľa Jamieson sa však dá jeho hladina zvýšiť aj prirodzenou cestou. Je to jednoduché, stačí, ak sa v noci vystavíme úplnej tme. Skvelým spôsobom je aj strava, pričom oplatí sa jesť napríklad potraviny ako ryža, kukurica, paradajky, jačmeň, ovos alebo zázvor.

Inteligentný zabijak

Podľa experimentálnych údajov dokáže melatonín tiež spomaliť progresiu rakoviny v rôznych štádiách nádorového cyklu, od počiatočnej transformácie buniek až po metastázy. Štúdia preukázala, že zabraňuje deleniu buniek a tvorbe nových krvných ciev, ktoré vyživujú rakovinu. Odborníci tiež dokázali, že hormón má potenciál zabrániť vzniku nádorov a má terapeutickú schopnosť oddialiť progresiu malígneho nádoru a šírenie metastáz.

Štúdia bola vykonaná na zvieratách a na ľuďoch, pričom v obidvoch prípadoch boli preukázané viaceré výhody. Tých výhod bolo toľko, že melatonín si dokonca vyslúžil prezývku „inteligentný zabijak“.

Vzhľadom na jeho farmakologickú aktivitu a klinickú účinnosť si zaslúži byť považovaný za dôležitý zdroj verejného zdravia. Svedčí o tom skutočnosť, že Ministerstvo zdravotníctva Spojených štátov vykonalo hĺbkovú štúdiu mnohých výhod suplementácie melatonínu pri liečbe rakoviny pacientov.

V dôsledku toho by mohol hormón v kombinácii s chemoterapeutickou liečbou obmedzovať sekundárne účinky liečby na normálne bunky. To by umožnilo zvýšiť aktívne dávky liečiv bez zhoršenia ich toxicity.

Inovatívna prevencia 

Je známe, že produkcia melatonínu v ľudskom tele klesá s vekom. To môže prispieť k tomu, že naše orgány sú zraniteľnejšie voči oxidačnému poškodeniu a rozvoju patológií vrátane rakoviny. Je pravdepodobné, že zníženie jeho množstva s vekom je jedným z hlavných faktorov spôsobujúcich starnutie imunitného systému a rozvoj novotvarov v podobe nádorov.

Odborníci preukázali, že „exogénne podávanie zvyšuje subcelulárne zásoby melatonínu, v dôsledku čoho môže byť zahrnutie tejto molekuly do konvenčnej protirakovinovej terapie stratégiou vedúcou k zníženiu molekulárneho poškodenia spôsobeného rádio alebo chemoterapiou v zdravých bunkách“.

To znamená, že v prípade pacientov s oslabenou schopnosťou bunky odpovedať na antigénny podnet to môže zvýšiť účinnosť protinádorovej liečby.

V súčasnosti existuje množstvo dôkazov o biologickej bezpečnosti melatonínu, no nedisponujeme dostatkom výskumov na definíciu optimálnych dávok pre jednotlivé nádory a pacientov. 

Výskumníci teda odporúčajú, aby zdravotnícke agentúry, verejná správa a zdravotnícke zariadenia zvážili použitie „inteligentného zabijaka“ v prípade liečby rakoviny a rozhodli sa ďalej skúmať jeho možnosti v liečbe aj v proaktívnej prevencii rakoviny.

Zdroje: The Independent, BBC, National Library of Medicine, Jamieson

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá