Spoznaj pútavé výletné miesta, ktorými sa Slovensko pýši. Rozhľadne, jaskyne či dom kata, ktorý stínal hlavy

  • Je ideálne počasie na spoznávanie zákutí našej krajiny
  • Tentokrát sme pre teba vybrali tipy na výlety v rámci Trenčína a jeho okolia
rozhladňa, hradný kopec
archív Kultúrno informačné centrum
  • Je ideálne počasie na spoznávanie zákutí našej krajiny
  • Tentokrát sme pre teba vybrali tipy na výlety v rámci Trenčína a jeho okolia

Králikov mlyn

Vieš, ako sa kedysi mlela múka? Nazri do Králikovho mlyna v Nemšovej, ktorý je jedným z mála zachovaných mlynov. A hoci má viac ako 200 rokov, ešte stále sú tu pôvodné mlynárske stroje a zariadenie.

V mlyne sa vystriedalo 5 generácií mlynárskej rodiny Králikových, ktorí mleli múku pre panstvo, faru aj obyčajných ľudí. Králikov mlyn sa prvýkrát spomína už v roku 1822.

Predposledným majiteľom bol Ondrej Králik, ktorý zomrel v roku 1942. V tom čase slúžil jeho syn Jozef Králik v armáde, ale keďže bolo treba počas vojny udržať mlyn v prevádzke (kvôli zabezpečeniu obživy pre obyvateľov), Jozefa z vojenskej služby prepustili.

Králikov mlyn
zdroj: Králikov mlyn

O mlyn sa staral až do znárodnenia v roku 1950. Neskôr mlyn postupne chátral a nový život mu vdýchla až nedávna rekonštrukcia v rokoch 2018 – 2019.

Dnes je Králikov mlyn krásnou spomienkou na mlynárske remeslo. Oplatí sa spomenúť, že v Nemšovej boli vďaka neďalekým riekam Vlára a Váh, ako aj vďaka množstvu potokov výborné podmienky pre mlynárov.

Už v polovici 16. storočia sa tu nachádzalo päť vodných mlynov. Zvyčajne sa stavali na okrajoch dedín alebo mimo nich a vždy to boli pokojné, romantické miesta, kde ticho rušilo len pravidelné klepotanie mlynského kolesa.

Králikov mlyn
zdroj: Kultúrno informačné centrum/Králikov mlyn

Mlynári boli vážení obyvatelia, pretože zabezpečovali obživu pre ostatných. Boli osobitnými služobníkmi zemepána a mali kontakty aj na pánov veľkomožných.

Museli ovládať etiketu a ich domy boli už na prvý pohľad odlišné od ostatných remeselníckych domov. Mali dve poschodia, väčší dvor a zvyčajne aj väčší pôdorys, pretože pod jednou strechou ukrývali nielen mlyn, ale aj miesto na bývanie pre tých, ktorí v ňom pracovali.

Zdroje: Región Trenčín, Trenčianske múzeum, Slovenský cestovateľ, Hrad Vršatec, Králikov Mlyn, Visit Trenčín, Kultúrno informačné centrum

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá