Stovky pediatrov dali výpovede: Ministerstvo prišlo s riešením, dospeli k dohode

  • Hromadné výpovede pediatrov na Slovensku rieši ministerstvo zdravotníctva
  • Lekárom predložilo návrh na zlepšenie situácie
  • Vláda ho chce schváliť čo najskôr
Slovenská pediatria, hromadné výpovede pediatrov vyriešené
TASR/Henrich Mišovič, Canva
  • Hromadné výpovede pediatrov na Slovensku rieši ministerstvo zdravotníctva
  • Lekárom predložilo návrh na zlepšenie situácie
  • Vláda ho chce schváliť čo najskôr

Na konci júna sa z ambulantných pohotovostných služieb (APS) rozhodli odísť stovky pediatrov. Lekári podávali výpovede a odôvodňovali to nedostatkom personálu a ich preťaženosťou.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, pediatri žiadali dodržiavanie Zákonníka práce, rešpektovanie pracovného času, práva na oddych po práci aj na ochranu zdravia. Poukazujú pritom na to, že návrhy na zmenu fungovania pohotovostí v parlamente nepodporili.

Pediatri výpoveďami reagovali na návrh zákona, ktorý by skrátil ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí z 22. na 20. hodinu. Podľa Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) sa tak rozhodli konať stovky lekárov z celého Slovenska.

„Nežiadame nič iné než to, čo je pre vás všetkých samozrejmosťou – dodržiavanie zákonníka práce, rešpektovanie pracovného času, práva na oddych po práci a práva na ochranu zdravia,“ citoval ich stanovisko Denník N, podľa ktorého na Slovensku chýba 229 pediatrov.

Došlo k dohode

Aktuálne Denník N informuje, že ministerstvo zdravotníctva sa s lekármi nemocnicami aj župami dohodlo na riešeniach daného problému.

Rezort predstavil návrh, ktorý ale ešte musí schváliť parlament. Komplikáciou v tejto súvislosti je, že ten do septembrových volieb nezasadá. Musela by sa teda zvolať mimoriadna schôdza.

Pediatrom ministerstvo opäť navrhuje skrátiť ordinačné hodiny v ambulantných pohotovostiach pre deti, ako aj dospelých z 22. na 20. hodinu, a to od 1. januára 2024. Minister Michal Palkovič však zároveň plánuje aj zvýšenie poplatkov za zneužitie pohotovostí či urgentných príjmov.

Momentálne na ambulantnej pohotovosti platíme 2-eurové poplatky, ktoré by sa mali zvýšiť na 5 eur. Na urgentných príjmoch v nemocniciach to pritom porastie na 25 eur. Ak však osoba navštevujúca či už pohotovosť alebo „urgent“ má na to skutočný dôvod, poplatok sa jej vráti.

Odôvodnená návšteva v tejto súvislosti platí v prípade, že vyšetrenia pacienta trvajú vyše dvoch hodín alebo skončia hospitalizáciou. Rezort podľa Palkoviča pripraví aj ďalší balík zmien, ktorým chce pediatriu zachrániť.

„Predrokujeme to s premiérom a následne budeme iniciovať, aby to politici schválili,“ cituje ministra Denník N. Z dohody tiež vyplýva, že pediatri budú mať ordinačné hodiny 35 hodín týždenne. Pracovať teda budú 7 hodín 5 dní v týždni.

Snaha všetko schváliť do konca mesiaca

Podľa premiéra Ľudovíta Ódora by mala vláda schváliť súbor opatrení do konca augusta. Návrhy riešení by mal priniesť aj budúcotýždňový odborný okrúhly stôl. Premiér Ľudovít Ódor to uviedol v relácii RTVS Sobotné dialógy, informuje TASR. Zdôraznil, že starostlivosť je zabezpečená.

„Chceme trošku pomôcť ambulantným lekárom a chceme pomáhať komplexnejšie aj nemocničným lekárom,“ skonštatoval premiér. Na okrúhlom stole by sa mohlo hovoriť napríklad o návrhu nemocníc na zvýšenie niektorých poplatkov, aby sa zabránilo zneužívaniu systému, rovnako má byť témou vylepšenie vzdelávacích procesov.

Premiér podotkol, že vysoký vek polovice pediatrov nie je novinkou a vec treba riešiť systémovo. Diskusia podľa neho nie je o návrhu na skrátenie pohotovosti pre ambulantných lekárov, ale aj o možnostiach zatraktívniť povolanie pre mladých ľudí, riešení záťaže, ktorá môže vzniknúť v nemocniciach či odbremenení lekárov od byrokracie.

Hovorí sa aj o téme aplikácie, ktorá by pomohla určiť, či je potrebné ísť na urgent. 

Dôvody výpovedí

Pediatri koncom júna podali hromadné výpovede a odôvodnili ich viacerými bodmi.

Odmietajú pracovať nad rámec pracovného času určeného zákonníkom práce či bez ohľadu na ich vek a zdravotný stav. Rovnako nesúhlasia s povinnosťou slúžiť mimo pracovného času, v rozpore so zákonníkom práce a zásadami ochrany zdravia, ktorú podľa nich nemá nikto z iných pracujúcich na Slovensku.

„Žiadame skutočnú profesionalizáciu APS a tým dobrovoľnosť služieb pre poskytovateľov zdravotnej starostlivostižiadame zvýšenie platieb za využitie služby APSžiadame neúnavnú edukáciu pacientov o tom, ako riešiť ľahké ochorenia, cestou dostupných médií s podporou štátužiadame zvýšenie mzdy lekára za hodinu služby APS a reálne uplatňovanie príplatkov za víkendy a sviatky,“ citoval ich vyhlásenie Denník N.

Zdroje: Archív SIU, Denník N, Denník N, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá