Sucho odkrylo „španielsky Stonehenge“, Dunaj zase vydáva tajomstvá z II. svetovej

  • V Španielsku je kvôli suchu vidieť miestny „stonehenge“
  • Dunaj v Srbsku odhalil potopené nemecké lode s výbušninami
španielsky stonehenge dunaj srbsko lode
Wikimedia Commons/Pleonr, CC-BY-SA-4.0, Reprofoto: Twitter/TRT World
  • V Španielsku je kvôli suchu vidieť miestny „stonehenge“
  • Dunaj v Srbsku odhalil potopené nemecké lode s výbušninami

Španielsko čelí mimoriadnemu suchu, čo stláča na historické minimá aj hladiny tamojších riek a vodných nádrží. Nedostatok vody po dlhých rokoch znovu odhalil 7 000 rokov starý Dolmen de Guadalperal. Za normálnych okolností ho ukrýva hladina nádrže Valdecanas na rieke Tajo. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Megalitický unikát dostal prezývku španielsky Stonehenge. Nápadný kruh desiatok megalitických kameňov objavil nemecký archeolóog Hugo Obermaier v roku 1926, za diktatúry generála Franca ho však v roku 1963 zatopila voda priehrady v rámci projektu na rozvoj vidieka.

Odvtedy sa kamene nad hladinu vynorili iba štyrikrát. Nádrž Valdecanas v súčasnosti zadržiava iba štvrtinu plánovaného objemu vody.

Dolmen de Guadalperal tvorí sústava 150 žulových kameňov, jeho vnútorná komora má priemer asi 5 metrov. Na konci prístupovej chodby stojí dvojmetrový kamenný menhir s vytesaným hadom ako ochrancom celej 7 000 rokov starej stavby. Podľa archeológov to pravdepodobne bol slnečný chrám, prípadne pohrebná enkláva.

Dunaj skrýva výbušniny

Najväčšie sucho v Európe za posledné roky stlačilo na rekordne nízku úroveň aj hladinu Dunaja. Neďaleko srbského mesta Prahovo sa tak spod hladiny vynorili vraky desiatok nemeckých vojnových lodí z čias druhej svetovej vojny. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Plavidlá boli súčasťou čiernomorskej flotily nacistického Nemecka, ktoré ich v roku 1944 spolu so stovkami ďalších plavidiel potopilo počas ústupu pred sovietskym vojskom. Mnohé z nich počas nízkej hladiny odvtedy stále brzdia lodnú dopravu.

V Srbsku sa úrady uchýlili k bagrovaniu, aby plavebná dráha zostala prejazdná. Pri Prahove v blízkosti hranice s Bulharskom a Rumunskom však niektoré vraky zužujú splavný úsek na tomto úseku Dunaja zo 180 metrov len na 100 metrov.

Viac ako 20 tunajších vrakov je od čias druhej svetovej vojny stále zaplnených tonami munície a výbušnín. Neodborná manipulácia predstavuje nebezpečenstvo pre lodnú dopravu .

Nemecká flotila za sebou zanechala veľkú ekologickú katastrofu, ktorá ohrozuje nás, Prahovčanov,“ povedal 74-ročný Velimir Trajilovič, autor knihy o nemeckých lodiach. Ohrození sú aj miestni rybári z Rumunska, ktoré leží na druhom brehu reky.

Nízka hladina Dunaja odkryla na potopených lodiach delové veže, veliteľské mostíky, zlomené stožiare a od výbuchov skrútené trupy, zatiaľ čo iné vraky zakrývajú piesočné a štrkové nánosy.

V marci srbská vláda vyhlásila verejnú súťaž na odstránenie vrakov a likvidáciu munície a výbušnín. Náklady na celú operáciu sa odhadovali na 29 miliónov eur.

Balaton vysychá

Hladina najväčšieho maďarského jazera Balaton sa priblížila k očakávanému tohtoročnému minimu, keď priemerná hĺbka vody dosiahla vo štvrtok 74 cm. Informuje o tom spravodajský server Index.hu s tým, že v polovici augusta 2003 bola priemerná hĺbka jazera iba 33 centimetrov.

Horúce počasie a sucho uplynulých dní spôsobili, že za desať dní klesla hladina Balatonu o štyri centimetre. Pred letnou turistickou sezónou – začiatkom mája – bola priemerná výška hladiny 105 cm, za niečo vyše štvrťroka tak klesla hladina jazera o 32 cm.

Podľa odborníkov však nižšia hladina Balatonu nezhoršuje kvalitu vody. Index.hu uviedol, že v horúčavách sa za deň vyparí aj šesť miliónov kubických metrov vody, pričom priemerný objem vody v Balatone je 1,8 miliardy m3.

Na vodnej nádrži Tisza-tó, ktoré je svojou rozlohou druhé najväčšie jazero v Maďarsku a najväčšie umelo vytvorené jazero, klesla v uplynulých dňoch hladina o takmer 80 cm. Aktuálne tam zakázali plavbu turistických a športových plavidiel.

Meteorológovia predpovedali na nadchádzajúci víkend premenlivé počasie s možným prívalovým dažďom a búrkami. V najbližších šiestich dňoch možno očakávať väčšie množstvo zrážok, najmä v strednej a vo východnej časti krajiny, čo by mohlo zmierniť vplyvy sucha na maďarských riekach i jazerách.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá