Tisíce eur za ležanie či darovanie „ľudských materiálov“. Stačí len tvoj súhlas a podpis (PREHĽAD)

  • Niektoré aktivity sa môžu zdať ako jednoduché
  • O to väčšia zodpovednosť sa však s nimi spája
  • Viacero z nich si môžeš vyskúšať aj na Slovensku
spermie darovanie tobogán
Ilustračný obrázok Canva/Africa images, Big Blue
  • Niektoré aktivity sa môžu zdať ako jednoduché
  • O to väčšia zodpovednosť sa však s nimi spája
  • Viacero z nich si môžeš vyskúšať aj na Slovensku

Tisíc eur za darovanie pohlavných buniek

Darovanie spermií a vajíčok zostáva dôležitým príspevkom k pomoci párom so zdravotnými problémami. Tento proces sa vyvíja, pričom odmeny a kompenzácie pre darcov sa zvyšujú vzhľadom na náročnosť a význam tohto darovania.

Použitie darovaných spermií sa odporúča párom, u ktorých pretrváva problém s plodnosťou partnera. Ide o neprítomnosť spermií v ejakuláte (azoospermia) alebo ak je partner nositeľom genetického ochorenia. Darovanie spermií je obojstranne prísne anonymné.

Centrum pre asistovanú reprodukciu Gyncare vypláca darcom po úspešnom darovaní spermií finančnú kompenzáciu/odmenu za čas a náklady vo výške 1 000 eur.

spermie počatie
zdroj: Unsplash/ Deon Black

Ak zomrieš na následky úrazu, porušíš podmienky

Darovanie ľudského tela na vedecké účely je stále viac akceptovaným spôsobom, ako prispieť k medicínskemu výskumu. V prípade, že sa rozhodneš po smrti darovať svoje telo pre vedecké účely – výučbovú anatomickú pitvu, je možné o tom uzavrieť s Jesseniovou lekárskou fakultou v Martine zmluvu, ako škola informuje na svojom webe.

Fakulta sa zaväzuje, že na vlastné náklady zabezpečí prevoz tela aj jeho spopolnenie po ukončení pitvy. Zo strany dodávateľa musí byť dodržaná podmienka, že zomrie prirodzenou smrťou, teda nie na následky úrazu, násilnej či inej aktivity, ktorá by si vyžadovala patologickú alebo súdnu pitvu. Už pitvané telo totiž nemôže byť použité pre výučbové účely.

„O Vašom rozhodnutí by mali vedieť Vaši príbuzní, alebo tí ľudia, ktorí budú zariaďovať potrebné záležitosti po Vašej smrti. Pozostalým, pokiaľ budú mať záujem, môže byť odovzdaný popol po kremácii. Žiadne iné nároky si robiť nemôžu,“ píše fakulta na webe.

Keď dôjde k úmrtiu darcu, škola považuje za potrebné, aby sa to dozvedela čo najskôr od pozostalých príbuzných či známych. Po ukončení pitvy na výučbové a vedecko-výskumné účely budú telesné pozostatky s úctou pochované. V prípade záujmu môžu byť pozostatky po kremácii odovzdané rodine. Za darovanie tela sa však darcovi neposkytuje žiadna finančná odmena.

Zdroje: Blue Collar Brain, Metro, Zee Business, Mám zlato v krvi, Science Alert, News.com.au, Gyncare, Jesseniova lekárska fakulta UK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá