Tisíce Slovákov čakajú vyššie dane z nehnuteľností a nové poplatky

  • Slovenské mestá sú pod čoraz väčším tlakom
  • Jednotlivé samosprávy začali zdvíhať poplatky obyvateľov
  • Chcú tak pokryť vysoké výdavky, problémom je zákon
Ľudia v uliciach a ruky, ktoré držia prázdnu peňaženku a pár drobných.
Slovensko bez peňazí, Unsplash/@malyushev, Freepik/@jcomp
  • Slovenské mestá sú pod čoraz väčším tlakom
  • Jednotlivé samosprávy začali zdvíhať poplatky obyvateľov
  • Chcú tak pokryť vysoké výdavky, problémom je zákon

Slovenské mestá čelia zvýšeným daňovým a poplatkovým tlakom. Niektoré z nich už v minulom roku zdvihli svoje daňové sadzby, píše TASR. Tento trend sa však ešte zhoršuje. Mnohé ďalšie mestá sa teraz musia pripojiť k zvyšovaniu daní, aby udržali svoje rozpočty v súlade s novými legislatívnymi požiadavkami.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska (ÚMS) Daniela Piršelová s tým, že aktuálne mestá svoje budúcoročné rozpočty pripravujú a takmer všetky majú veľké problémy ich zostaviť v súlade s legislatívou. 

„Ak by mali mestá schváliť svoje rozpočty podľa ustanovení uvedeného zákona, museli by niekoľko stonásobne zdvihnúť dane a poplatky, rozpredávať svoj majetok a drasticky znížiť svoje slby, ktoré poskytujú občanom,“ skonštatovala.

Zvýšené poplatky v mestách

Po schválení programového vyhlásenia vlády v Národnej rade SR sa niektoré ustanovenia zákona nebudú podľa slov Piršelovej 24 mesiacov uplatňovať. Aj v prípade, že zákon o dlhovej brzde bude „vypnutý“, prognózuje podľa ÚMS štát mestám v budúcom roku príjmy z podielových daní maximálne na úrovni príjmov v tomto roku.

„Je to v dôsledku štátom schválených zákonov a sociálnych opatrení. Súčasne štát samosprávam opätovne zvýšil výdavky. Napríklad vplyvom štátom schváleného zákona o zvýšení miezd zamestnancov stúpnu výdavky na mzdy v mestách rádovo o niekoľko miliónov eur,“ spresnila Piršelová.

Vplyvom inflácie podľa únie miest neustále rastú výdavky za tovary, slby a stavebné práce. Za veľmi nestabilnú a rizikovú z pohľadu rozpočtu považuje cenu energií.

„Pri stagnácii, respektíve poklese reálnych príjmov od štátu z podielových daní nie sú mestá schopné financovať svoje samosprávne funkcie bez úpravy svojich daní a poplatkov,“ upozornili z ÚMS.

Od štátu preto očakávajú zverejnenie novej reálnej daňovej prognózy týkajúcej sa príjmov miest z podielových daní v roku 2024. Rovnako aj, že štát príde s kredibilným plánom, ako stabilizovať situáciu, ktorá ohrozuje fungovanie samospráv v ďalších rokoch.

Týka sa to aj okresu Trnava

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá