Top 10 inšpiratívnych rozhovorov, ktoré vás v roku 2019 zaujali najviac

  • Aj tento rok sme ti priniesli množstvo rozhovorov s ľuďmi, ktorých príbehy si zaslúžia pozornosť
  • Na prelome rokov sme pre teba vybrali výber tých, ktoré čitateľov Startitup najviac zaujali
  • Pohodlne sa usaď a získaj hodnotnú motiváciu do roku 2020
ctt
Veruba, archív Startitup, Bajus&Pancho
  • Aj tento rok sme ti priniesli množstvo rozhovorov s ľuďmi, ktorých príbehy si zaslúžia pozornosť
  • Na prelome rokov sme pre teba vybrali výber tých, ktoré čitateľov Startitup najviac zaujali
  • Pohodlne sa usaď a získaj hodnotnú motiváciu do roku 2020

Dalibor Cicman: Slovák, ktorý za päť rokov vybudoval multimiliónovú firmu Gym­Beam

Po minulých rokoch, kedy titul Startitup Osobnosť roka putoval Matejovi Michalkovi, Matejovi Boďovi a Andrejovi Pančíkovi, sme opäť vybrali inšpiratívnu a významnú osobnosť pre slovenský biznis. Startitup osobnosťou roka sa stal Dalibor Cicman, ktorý nám porozprával príbeh firmy GymBeam.

zdroj: Archív GymBeam

Daliborovou víziou je vybudovať online fitness platformu pre 160 miliónov fitness nadšencov v strednej a východnej Európe. Táto značka má dnes vo svojom portfóliu až 400 vlastných produktov a v roku 2018 dosiahli tržby až 16,5 milióna eur, pričom ich cieľom pre rok 2019 je 25 miliónov eur.

Celý rozhovor si prečítaj tu.

VERBUA: Na kabelky pre prezidentku Zuzanu Čaputovú sme mali len dva týždne

Ateliér VERBUA založil mladý manželský pár na jeseň v roku 2013 a od vtedy mal už niekoľko významných klientov. Okrem bývalej prvej dámy pani Kiskovej, vyrobili dve kabelky aj pre úradujúcu pani prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá oba modely využila pri príležitosti svojej inaugurácie.

Veronika a Bastien Boisanfray VERBUA zdroj: Startitup.sk
zdroj: Veronika a Bastien Boisanfray VERBUA zdroj: Startitup.sk

VERBUA nie je len značkou, ale aj pokračujúcou tradíciou. Brašnárske remeslo sa pár učil od manželovho otca Bastiena Boisanfray, ktorý pochádza z francúzskej Normandie. Čo pre nich znamená remeselná práca a kam objednávky od významných žien posúvajú ich biznis?

Celý rozhovor si prečítaj tu.

Právnik: Marihuana nie je návyková, dokáže liečiť. Do 20 rokov bude legálna na celom svete

Na Slovensko zavítal počas FTRNW konferencie právnik a investor v kanabis priemysle Kfir Kachlon. Kfir pochádza z izrealského hlavného mesta Tel Aviv. Pôsobí ako investor a podnikateľ vo firme OurCrowd. Počas konferencie sme sa rozprávali o čoraz viac rozrastajúcom sa biznise s marihuanou. Prezradil nám aj to, či je marihuana návyková alebo nie.

Celý rozhovor si prečítaj tu.

Vo Viedni na jeho kávu stoja ľudia v radoch. Vychutnať si ju môžeš už aj v Bratislave

Sasha_Startitup
zdroj: Sasha/archív Startitup

„Ak ste ochutnali našu kávu, môžete byť hrdí. Mali ste možnosť ochutnať tú najlepšiu kávu sveta,“ hovorí majiteľ, ktorého nájdete v kávovom okienku Fenster na Sedlárskej ulici v Bratislave. Práve u nich máš možnosť ochutnať kávu Geisha Panama, ktorej kilo sa predáva za 350 eur. Káva je prvotriednej kvality a vyhráva ocenenia po celom svete. Porcia tejto kávy sa pohybuje okolo 18 eur.

Celý rozhovor si prepčítaj tu.

Prvý ruin bar na Slovensku nájdeš v Banskej Štiavnici. Založil si ho mladý pár v 500-ročnom dome

RUINbar v Banskej Štiavnici založili manželia Milan a Veronika Kabinovci. Ide o výsledok viac ako dvojročného úsilia vytvoriť originálny priestor, ktorý je unikátom na slovenské pomery. Svojim vzhľadom a nápaditosťou sa radí medzi najkreatívnejšie bary v strednej európe.

zdroj: Archív: Ruin Bar

Dom, v ktorom sa nachádza RUINbar Limpacher je veľmi vzácny a 500 rokov starý. Radí sa medzi TOP 500 chránených pamiatok na Slovensku a z architektonicko-pamiatkového hľadiska ide o posledný zachovaný renesančný palácový dom v Banskej Štiavnici.

Celý rozhovor si prečítaj tu.

Milan a Rado si na východe otvorili barbershop. Majú vlastný štýl a dobrú klientelu

Halmiho dvor v Košiciach je historický palác. Má krásne pavlače a atmosféru minulého storočia. A čarovné výklady obchodov. Presne tam sídli Bajus&Pancho BarberShop.

zdroj: archiv Bajus&pancho

Za celým konceptom stoja dvaja mladí chalani Rado a Milan. Robota ich baví a Košičanov chcú naučiť barberskej kultúre. Nemajú radi, keď ich oslovujú kaderníci. Chýry o Radovi sa niesli už dlho. Strihal a holil kamošov. Bolo to asi ešte skôr, než na Slovensku vznikol samotný pojem „barber“. Alebo aspoň v Košiciach. My máme pocit, že začal strihať ešte pred naším letopočtom.

Celý rozhovor si prečítaj tu.

Viceprezident Phillip Morris: Bratislava môže byť prvé nefajčiarske mesto v Európe

Za väčšinou cigariet predávaných na Slovensku stojí americká spoločnosť Phillip Morris International, ktorá okrem iného vyrába aj IQOS. Na trhu majú veľké mená ako Marlboro či L&M a patria do takzvanej Big 5, teda piatich najväčších tabakových spoločností na svete.

zdroj: Tommaso Di Giovanni

Ak sa ti zdá zvláštne, že tabaková spoločnosť produkuje konkurenciu k cigaretám, určite nie si sám, no existuje naozaj dobré vysvetlenie.

Na otázky prečo PMI chce, aby svet prestal fajčiť cigarety, ako funguje ich marketing, prečo prejsť na IQOS a kedy sa Bratislava stane prvým nefajčiarskym mestom v Európe odpovedal Tomasso Di Giovanni (45), viceprezident pre medzinárodnú komunikáciu.

Celý rozhovor si prečítaj tu.

Na Slovensku majú rodinný podnik s autentickou vietnamskou kuchyňou, ktorú ľudia zbožňujú

Vietnam pre nich nie je len trendová záležitosť, je súčasťou ich identity. Thang a Huong sú bratranec a sesternica, ktorí sa rozhodli predstaviť svoje kultúrne dedičstvo na Slovensku cez dobré jedlo. Preto si spoločne otvorili rodinný podnik PHO s chuťami autentického Vietnamu.

zdroj: archív Huong

My sme sa o podniku PHO porozprávali s Huong, mladou spoluzakladateľkou bistra, ktorá nám prezradila zaujímavosti o histórii obľúbenej polievky pho, o tom, ako sa s rodinou pustila do podnikania na Slovensku, ale aj o tom, čo podľa nej na slovenskej gastro scéne, ešte stále chýba.

Celý rozhovor si prečítaj tu.

Slovenky priniesli na trh produkt, ktorý nahradí bežnú zubnú pastu. Záujem oň je aj v Ázii

Značku, o ktorej budeš zrejme ešte veľa počuť, má na svedomí Janka, Iveta a jej dcéra Aurélia. Zatiaľ čo Janka pracuje pre spoločnosť PROXENTA vo sfére obchodu, Aurélia je PhD kandidát v oblasti Global Animal Law na univerzite Pompeu Fabra v Barcelone. Tu vytvára nový právny rámec na ochranu zvierat a prednáša medzinárodné právo po anglicky a španielsky. Iveta je fytoterapeut, bylinkárka, založila Bylinkovú školu Matky Zeme, na svojich seminároch učí poznávať a používať liečivé rastliny.

zdroj: ZeoZoe

Práve ony sú sú zakladateľkami značky ZeoZoe a nám porozprávali o ich podnikateľských začiatkoch, o kreovaní produktu a o filozofii, ktorou sa pri podnikaní riadia.

Celý rozhovor si prečítaj tu.

Vyštudoval Oxford a vrátil sa na Slovensko: Ľudia nepochopili, prečo Bill Gates a Mark Zuckerberg odišli zo školy

zdroj: Martin Veselý

Slovák Martin vyštudoval jednu z najlepších univerzít sveta. Vo veľkom rozhovore sme sa ho pýtali na to, či je Oxford ťažký alebo ho zvládne každý. V rozhovore sa dočítaš, koľko stojí toto štúdium a či sa to dá zvládnuť popri práci. Martin však hovorí aj o tom, ako veľmi sa mýlime, keď prirovnávame úspech podnikateľov, ktorí nedoštudovali a školu predčasne ukončili.

Celý rozhovor si prečítaj tu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá