U susedov sa šíri nebezpečný vírus, ktorý zabíja štvornohých miláčikov. Preniesť sa môže aj na človeka

  • V Poľsku bolo zaznamenaných niekoľko prípadov nákazy vtáčej chrípky u mačiek
  • Zdroj nákazy je zatiaľ neznámy, skloňuje sa však hydinové mäso
mačka u veterinára
Freepik/fxquadro
  • V Poľsku bolo zaznamenaných niekoľko prípadov nákazy vtáčej chrípky u mačiek
  • Zdroj nákazy je zatiaľ neznámy, skloňuje sa však hydinové mäso

V Poľsku sa v posledných dňoch šíri medzi majiteľmi štvornohých miláčikov panika. Poľské médiá informujú, že u veterinárov čakajú v radoch vystrašení ľudia, ktorí sa sťažujú, že u zvierat pozorujú neobvyklé správanie.

U miláčikov, zvyčajne mačiek, pozorujú letargiu, nechutenstvo, ochabnuté svaly, kŕče, dýchavičnosť a silné slintanie. Príznaky sa z hodiny na hodinu zhoršujú. Niekedy sa dozvedia zdrvujúcu správu – chlpatému spoločníkovi už niet pomoci.

Napriek tomu, že príznaky sedia na viacero ochorení, Poliakov straší jedno, a to vtáčia chrípka u mačiek. Ochorenie vtákov, ktoré bolo zaznamenané aj v našich končinách, sa môže preniesť aj na iné cicavce.

V Poľsku sa hovorí dokonca o epidémii vtáčej chrípky u mačiek, i keď niektorí odborníci hovoria, že je to prehnané tvrdenie. Isté je však, že veterinári zaznamenali nákazu u 23 zo 43 testovaných vzoriek z tiel mačiek, ktoré boli pozitívne na vírus H5N1, uvádza Interia Zielona.

Skloňuje sa hydinové mäso

Odborníci zatiaľ s istotou nevedia povedať, čo bolo zdrojom nákazy u mačiek. Viaceré poľské médiá, na čele s denníkom Gazeta Wyborcza, skloňujú surové hydinové mäso. To sa malo podľa denníka dostať aj do predaja v obchodoch.

„Podľa nášho názoru je potrebné skontrolovať, či týmto zdrojom nie je mäso. K nemu majú prístup aj ľudia, preto táto cesta (nákazy) môže byť v budúcnosti aj pre človeka nebezpečná,“ uviedol v rozhovore pre Rzeczpospolita virológ Krzysztof Pyrć, ktorý pôsobí Malopoľskom centre biotechnológie Jagellonskej univerzity.

mačka
zdroj: Unsplash/Kate Stone Matheson

Práve Pyrć stál za skúmaním mäsa, ktoré konzumovali nakazené mačky. Z piatich vzoriek našli vírus v jednom.

„Ďalšia analýza ukázala, že v mäse je prítomný nielen genetický materiál vírusu, ale aj živý vírus – vírus sa nám podarilo izolovať v bunkových kultúrach. Aj keď nemožno vylúčiť, že sa vírus dostal do vzoriek mäsa neskôr, alebo dokonca mäso bolo kontaminované vírusom, ktorý sa vyvíjal v tele mačky, je tiež možné, že zdrojom infekcie bolo surové mäso,“ napísal vedec vo vyhlásení na sociálnej sieti.

Hydinári a médiá sa navzájom obviňujú 

Pryć uviedol, že nákaza z mačky na mačku je nepravdepodobná. Najľahšou cestou, ako sa mačka dokáže nakaziť vtáčou chrípkou, je konzumácia mäsa pozitívneho na vírus. Nemusí to byť len surové mäso, ktoré zaobstarali jej majitelia, ale aj vták, ktorého uloví. Prípadne vtačí trus, ktorý si môže nič netušiaci majiteľ doniesť so sebou z prechádzky.

Vtáčia chrípka sa môže preniesť aj na človeka, i keď prenos, či už z mačiek alebo vtákov, je málo pravdepodobný a zložitý. Ak ale nastane prenos vtáčej chrípky na človeka, môže byť fatálny.

„Údaje, ktoré máme z predchádzajúcich dvadsiatich rokov, hovoria o úmrtnosti 60 %. Je tu však aj dobrá správa nakaziť sa je veľmi ťažké,“ uviedol Pyrć.

Správa o vtačej chrípke medzi mačkami, ktorej pôvodcom môže byť mäso, vyvolala obavy nielen medzi majiteľmi mačiek, ale i medzi obyvateľmi Poľska.

mačka
zdroj: Unsplash/Manja Vitolic

Proti tomu však ostro vystúpili hydinári, ktorí obviňujú médiá zo skresľovaní informácií a poškodzovania ich biznisu. Tvrdia, že mäso z ich kombinátov je kontrolované a pravidelne sú z neho odoberané vzorky.

Médiá na druhej strane obviňujú hydinárov, že sa snažia celú vec ututlať a úrady im v tom napomáhajú, pretože poľský hydinársky priemysel predstavuje 20 % z celkového hydinárskeho trhu EÚ. Vývoz do zahraničia predstavuje 3 miliardy eur.

Výsledky analyzovaných vzoriek ukazujú, že mačky sa nakazili pravdepodobne z jedného neidentifikovaného zdroja. Okrem toho molekulárna analýza naznačuje prítomnosť mutácií, ktoré zvyšujú adaptáciu vírusu na cicavce. To znamená, že mačky, psy, ale aj ľudia sú voči vírusu zraniteľnejší, informuje Oko Press.

Zdroje: Interia Zielona, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Oko Press

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá