Unikátne hviezdne predstavenie: Po aurorách budú môcť Slováci pozorovať ďalší vzrušujúci jav

  • Vo štvrtok ráno bude možné pozorovať, ako Mesiac zakryje Venušu
  • Celý úkaz bude viditeľný aj bez ďalekohľadu
Planéta Venuša a pozorovanie hviezd.
Ilustračné foto, Unsplash/NASA, Unsplash/Ryan Jacobson
  • Vo štvrtok ráno bude možné pozorovať, ako Mesiac zakryje Venušu
  • Celý úkaz bude viditeľný aj bez ďalekohľadu

Mimoriadne priaznivé podmienky umožnia vo štvrtok (9. 11.) sledovať vzácny astronomický úkaz. Krátko predpoludním Mesiac zakryje planétu Venušu. Ľudia budú môcť zbadať voľným okom Venušu ako malú jasnú bodku tesne pri Mesiaci ešte pred tým, ako ju zakryje. TASR o tom informovali zo Slovenského zväzu astronómov (SZA).

Zväz odporúča sledovať oblohu 9. novembra ešte pred východom slnka na dostatočne tmavej oblohe medzi 4.00 až 5.30 h. Nad juhovýchodným obzorom bude Venuša len kúsok pod Mesiacom a celý úkaz bude viditeľný aj bez ďalekohľadu.

Jasný pohľad na obe telesá bude aj triédrom alebo malým ďalekohľadom. Vo výkonnejšom ďalekohľade bude Venuša viditeľná vo fáze, keď bude z nej osvetlená len polovica. Mesiac bude pri začiatku zakrývať malý kotúčik Venuše asi minútu a podobne sa bude spoza neosvetleného okraja Mesiaca aj odkrývať, priblížil SZA.

V tomto roku sú podmienky na pozorovanie mimoriadne priaznivé. Podobné boli naposledy v júni 2007 a zopakujú sa 14. septembra 2026.

Nádherná polárna žiara na Slovensku

Na severnej pologuli sme pritom iba pred pár dňami (5. novembra) mohli pozorovať polárnu žiaru. Najlepšie „nebeské divadlo“ mali obyvatelia severnej Európy, no ako upozorňuje iMeteo, krásnu polárnu žiaru zachytili aj Slováci. 

Ako sme ťa v našom článku informovali, polárna žiara vzniká z tzv. slnečného vetra. Naša najbližšia hviezda vyslala koronárnu hmotu, čo vyvoláva geomagnetické búrky, ale aj prekrásne nebeské divadlo, akým polárna žiara, bezpochyby, je. 

V dôsledku slnečnej búrky bola na Slovensku už v nedeľu (5. novembra) večer okolo 18:00 viditeľná polárna žiara v jasných ružových a fialových tónoch. Niektorým fotografom sa podarilo zachytiť oranžové či dokonca zelené tóny žiary. Vidieť ju bolo až v Maďarsku.

Sociálnu sieť doslova zaplavili fotografie polárnej žiary, ktorá je na naše pomery mimoriadne výrazná. Ako dodáva iMeteo, polárnu žiaru bolo vidno aj v sobotu 4. novembra.

Zatmenie Mesiaca

Pre astronómov je rok 2023 ideálny. V tomto roku došlo už k dvom zatmeniam Mesiaca a dvom zatmeniam Slnka. Dňa 20. apríla 2023 nastalo úplné zatmenie Mesiaca, ktoré ale nebolo zo Slovenska možné pozorovať.

Ako uviedla NASA na svojej webovej stránke, v tomto roku bolo ešte tzv. prstencové zatmenie Slnka možné pozorovať 14. októbra. Ani tento úkaz však nebolo vidieť z nášho územia. 

K prvému zatmeniu Mesiaca došlo už 5. mája, no vidieť ho mohli iba obyvatelia Austrálie, Afriky a Ázie. Druhé zatmenie bolo síce iba čiastočné, no tentokrát ho mohli pozorovať aj obyvatelia Slovenska, a to 28. októbra.

„Červený“ Mesiac

Ako informoval portál BBC Sky at Night Magazine, spomínané čiastočné zatmenie mohli vidieť všetci obyvatelia žijúci v Európe, Afrike, častiach Severnej a Južnej Ameriky, Ázii a Austrálii. Keď Zem stojí medzi Mesiacom a Slnkom, blokuje cestu slnečných lúčov k Mesiacu. V dôsledku toho sa Mesiac stáva tmavším a mení svoju farbu.

Slnečné svetlo, ktoré obíde Zem a dopadne na Mesiac, je skreslené našou atmosférou, čo vedie k tomu, že Mesiac nadobudne hrdzavý červený odtieň počas úplného zatmenia. Pri dopade slnečných lúčov na Zem vznikajú dve odlišné zóny tieňa. Jednou z nich je penumbra, kde je vždy viditeľná časť Slnka, a druhou je umbra, kde je Slnko úplne skryté Zemou.

Ako sme už spomenuli, počas úplného zatmenia Mesiaca bol celý Mesiac červený, no pri čiastočnom zatmení bola červená len jeho časť.

Zdroje: TASR, iMeteo.sk, Archív SIU, Archív SIU, BBC Sky at Night Magazine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá