V Česku testujú netradičný „liek“ na bolesť. S tabletkami a chémiou nemá nič spoločné

  • Virtuálnu realitu sa snažia do zdravotníctva dostať niekoľko rokov
  • Toto by mohla byť skvelá náhrada liekov proti bolesti
virtuálna realita
Ilustračný obrázok, Unsplash/Sophia Sideri
  • Virtuálnu realitu sa snažia do zdravotníctva dostať niekoľko rokov
  • Toto by mohla byť skvelá náhrada liekov proti bolesti

Portál CzechCrunch informoval o tom, že odborníci z Česka sa už niekoľko rokov snažia o to, aby prišli na spôsob, ako znížiť pocit bolesti pri popáleninách.

V roku 2020 prišli s aplikáciou, ktorú pomenovali Cold River. Práve táto aplikácia nie je pre tvoj telefón, ale pre virtuálnu realitu. Áno, počuješ správne.

Ako portál VRBurns informuje, tak cieľom projektu je nielen znížiť bolesť, ale aj minimalizovať potrebu analgetík. Spolu s Klinikou popáleninovej medicíny FNKV sa na projekte podieľali aj lekárska fakulta Univerzity Karlovej a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Technickú stránku zabezpečila spoločnosť VR Space.

Namiesto ibuprofenu virtuálna realita

„Okrem farmakologických spôsobov liečby bolesti existuje aj množstvo iných možností, ako je počúvanie hudby, hypnóza, relaxačné techniky, sledovanie televízie a podobne. Všetky sú založené na odvrátení pozornosti od pocitu bolesti,“ povedal Petr Konvalinka, predseda Technologickej agentúry ČR pre portál Věda a výskum

„Ako najsľubnejšia z týchto možností sa javí virtuálna realita. Okrem odpútania pozornosti od bolesti znižuje aj úzkosť a zvyšuje spoluprácu pacienta,“ doplnil Konvalinka.

virtualna realita
zdroj: Pixabay/BrianPenny

Martin Zielina, riaditeľ projektu pre portál CzechCrunch ďalej uvádza, že pilotné overenie ukázalo, že virtuálna realita môže znížiť pociťovanú bolesť až o neuveriteľných 40 %. 

„Skutočné vnímanie bolesti je veľmi subjektívne a na určenie bolesti sa používajú rôzne stupnice, aby bolo možné rozlíšiť, kedy je potrebná ďalšia liečba bolesti. Naša štúdia je v súlade s podobnými štúdiami zo zahraničia, podľa ktorých je najúčinnejšia kombinácia farmakologického tlmenia bolesti spolu s ďalšou nefarmakologickou intervenciou. Najlepšie funguje plne imerzívna virtuálna realita,“ informuje pre portál Zielina. 

Testovali proces na 60 pacientoch

CzechCrunch ďalej píše, že samotná skúška a výskum na pacientoch prebiehal v českých nemocniciach. Každý pacient podstúpil aspoň dve výmeny obväzov v rôznych termínoch. Bolo dôležité, aby tieto ošetrenia mali odstup 2 dní.

Vo virtuálnej realite následne bol pacient buď na začiatku, keď sa obväzy dávali dolu, alebo na konci, pri čistení rán a nových obväzoch. Proces sa vždy pri druhom termíne vymenil.

Celého výskumu sa zúčastnilo takmer 60 pacientov. V súčasnosti sa výsledky stále ešte analyzujú. Chcú totiž docieliť to, aby sa virtuálna realita začala využívať v nemocniciach aj dlhodobejšie. To práve predstavuje novú etapu a nový technologický krok možno aj v našich nemocniciach v blízkej budúcnosti. 

Spýtali sme sa umelej inteligencie na rady, ako sa zachovať pri popáleninách. Takúto sme dostali odpoveď: 

Ochrana pred ďalším poškodením:

Zastav ďalšie poškodenie tým, že odstrániš osobu z miesta ohňa alebo z nej odstráň zdroj ohňa.

Chladenie popáleniny:

Oplachuj popálenú oblasť studenou vodou po dobu najmenej 10 až 20 minút. Nie však ľadom alebo veľmi chladnou vodou, aby si zabránil ďalšiemu poškodeniu tkanív.

Odstránenie šperkov a obuvi:

Ak popálenie postihlo miesta, kde sú šperky alebo obuv, odstráň ich, pretože popálená oblasť môže opuchnúť.

Použitie sterilného obväzu:

Pokry popálenú oblasť sterilným obväzom alebo čistým uterákom. Vyhni sa použitiu lepiacich obväzov pri prvom ošetrení, pretože môžu dráždiť popálenú pokožku.

Získať lekársku pomoc:

Ak je popálená oblasť veľká alebo ak je popálená tvár, ruky, nohy, pohlavné orgány alebo kľúčové časti tela, ihneď vyhľadaj lekársku pomoc.

Užívanie analgetík:

Ak je to potrebné, môžeš užiť nejaký over-the-counter (OTC) analgetikum, aby si zmiernil bolesť.

Zachovávanie pokoja:

Ak je to možné, udržuj postihnutú časť tela v pokoji, aby sa minimalizovalo ďalšie poškodenie.

Prevencia infekcie:

Dbaj na hygienu rúk a vyhni sa dotyku popáleniny, aby si predišiel infekcii.

Sledovanie príznakov:

Sleduj popálenú oblasť na akékoľvek príznaky infekcie, ako sú zvýšená bolesť, opuch, červená farba alebo výtok. Ak sa objavia, vyhľadaj lekársku pomoc.

Zdroje: Veda a výskum, AI, CzechCrunch, VRBurns, Doktorpro

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá