Vedci hlásia nečakaný objav: Môže navždy zmeniť životy ľudí, ktorí majú problémy so zrakom

  • Nova štúdia ukázala, že strata zraku môže byť spôsobená črevnými baktériami
  • Tieto zistenia vzbudzujú nádej pre pacientov trpiacich očnými chorobami
žena, oko
freepik, Unsplash/Amanda Dalbjörn
  • Nova štúdia ukázala, že strata zraku môže byť spôsobená črevnými baktériami
  • Tieto zistenia vzbudzujú nádej pre pacientov trpiacich očnými chorobami

Ľudské telo predstavuje komplexnú sieť, v ktorej sú vzájomne prepojené aj zdanlivo nesúvisiace časti. Nedávne štúdie začali odkrývať komplikované prepojenia medzi črevným mikrobiómom a zrakom, čím sa otvárajú potenciálne možnosti liečby očných ochorení, ako sú syndróm suchého oka, glaukóm či dokonca slepota.

„Zvyčajne sa predpokladá, že oči sú chránené vrstvou tkaniva, do ktorej baktérie nemôžu preniknúť, takže výsledky sú ‚neočakávané‘,“ uviedol pre Nature Martin Kriegel, výskumník mikrobiómov na univerzite v Münsteri v Nemecku, ktorý sa na práci nezúčastnil. „Bude to veľká zmena paradigmy,“ dodáva.

Črevný mikrobióm pozostáva z biliónov mikroorganizmov, ktoré majú zásadný vplyv na mnoho fyziologických a metabolických funkcií v tele. Táto rozmanitá skupina mikroorganizmov je nevyhnutná pre optimálne zdravie a fungovanie organizmu, vrátane podpory tráviaceho systému, imunitnej reakcie a dokonca aj psychického stavu.

V oblasti vedeckého bádania vzbudzuje veľký záujem gén CRB1, ktorý je známy svojou expresiou v sietnici – tenkej vrstve buniek umiestnenej na zadnej časti oka. Gén CRB1 je dôležitý pre vytváranie a zachovanie bariéry medzi krvným obehom a sietnicou, čím sa zabezpečuje správna regulácia prechodu látok do oka a z oka.

Použitím modelov na myšiach teraz vedci odhalili, že gén CRB1 je kľúčom k riadeniu integrity dolného gastrointestinálneho traktu. CRB1 pomáha v obrane proti patogénom a škodlivým baktériám reguláciou toho, čo môže prechádzať z čreva do zvyšku tela.

Oko s baktériami
zdroj: DALL-E

Bolo zistené, že špecifická mutácia v géne CRB1, ktorá potláča jeho expresiu a znižuje jeho funkčnosť, môže narušiť bariéry v sietnici a črevách. To umožňuje črevným baktériám presunúť sa až do oka a spôsobiť poškodenie sietnice či stratu zraku. Mutácie v géne CRB1 sú identifikované ako hlavná príčina dedičných ochorení sietnice, ako je retinitis pigmentosa, ktoré postihujú asi 5,5 milióna ľudí na celom svete.

Potenciálne možnosti liečby

Povzbudzujúcou správou je, že liečba týchto baktérií pomocou antimikrobiálnych prípravkov, vrátane antibiotík, dokázala zabrániť strate zraku u myší, aj keď nedošlo k obnove poškodených bunkových bariér v oku.

Výsledky štúdie poukazujú na to, že aplikácia antimikrobiálnych látok by mohla efektívne brániť postupu dedičných očných ochorení súvisiacich s CRB1. Ďalšie výskumy budú zamerané na overenie tejto možnosti aj u ľudí.

Spoluautor štúdie, profesor Richard Lee z UCL Institute of Ophthalmology a Moorfields Eye Hospital NHS Foundation Trust, zdôraznil: „Objavili sme nečakanú súvislosť medzi črevom a okom, ktorá by mohla stáť za slepotou u niektorých pacientov.“

„Tento objav by mohol radikálne zmeniť prístupy k liečbe očných ochorení spojených s CRB1. S nádejou očakávame, že naše zistenia budú potvrdené v klinických štúdiách, ktoré určia, či je tento mechanizmus skutočnou príčinou slepoty u ľudí a či cieľová liečba proti baktériám môže zabrániť slepote,“ cituje Neuroscience News.

„Pokiaľ ide o objav úplne nového mechanizmu spájajúceho degeneráciu sietnice s črevným systémom, naše zistenia by mohli mať význam pre širší rozsah očných problémov, ktoré plánujeme ďalej skúmať.“

Štúdia bola výsledkom medzinárodnej spolupráce vedenej výskumníkmi zo Zhongshan Ophthalmic Center na Sun Yat-sen University v Číne, v spolupráci s UCL Institute of Ophthalmology a Moorfields Eye Hospital NHS Foundation Trust.

Zdroje: Nature, Neuroscience News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá