Vedci skúmali mozgy tyranov a násilníkov. Našli jednu spoločnú vec

  • Tím neurológov skenoval mozog celoživotných násilníkov
  • Dospelí násilníci mali menší mozog, no zároveň neboli hlúpejší
  • Násilnícki tínedžeri takýto mozog nemali, ich správanie má príčinu inde
bullying
Unsplash/Charl Folscher
  • Tím neurológov skenoval mozog celoživotných násilníkov
  • Dospelí násilníci mali menší mozog, no zároveň neboli hlúpejší
  • Násilnícki tínedžeri takýto mozog nemali, ich správanie má príčinu inde

Medzinárodný tím neurológov skenoval mozgy celoživotných násilníkov. Zistili, že mozog ľudí s násilníckymi sklonmi sa javí fyzicky menší v porovnaní s inými mozgami.

Podľa Futurism štúdia, ktorá bola publikovaná v prestížnom časopise The Lancet, použila tím prístroj MRI (magnetická rezonancia), ktorý slúži na vyšetrenie mozgu, na 652 účastníkoch. Štúdia zistila, že mozog ľudí s celoživotnými vzorcami ako napr. krádeže, agresia, násilie, šikana, či dokonca klamstvá alebo opakované nedodržiavania pracovných alebo školských povinností, sa fyzicky líšil od mozgu ostatných účastníkov.

Naše objavy podporujú myšlienku, že pre malý podiel jednotlivcov s antisociálnym správaním, pretrvávajúcim počas života, môžu existovať rozdiely v ich mozgovej štruktúre, ktoré im sťažujú rozvoj sociálnych zručností, čiže im bránia v asociálnom správaní,“ povedala vedúca autorka Christina Carlisi, výskumná pracovníčka na University College London.

Iveta Schusterová: Počas prvej vlny korony nám obete násilia často volali zo zamknutých kúpeľní či pivníc.

Laicky povedané, kôry v mozgu boli tenšie a celkovo mozog mal menšiu plochu povrchu ako mozgy, ktoré nepatria násilníkom. Stručne povedané násilníci, tyrani alebo šikanujúci majú menší mozog. Existuje však kľúčová výnimka, mozog ľudí, ktorí prejavovali asociálne správanie ako tínedžeri, nevykazoval také veľké abnormality. 

Väčšina ľudí, ktorí prejavujú protispoločenské správanie to robia predovšetkým v čase dospievania, pravdepodobne v sociálne ťažkých rokoch. Títo jedinci nevykazujú štrukturálne rozdiely v mozgu,“ dodáva Carlisi. 

Kyberšikana na internete

Niekedy nemusí ísť ani o fyzické násilie. Šikana je čoraz viac rozšírená a vďaka sociálnym sieťam to je dnes ľahší priestor pre tzv. násilníkov, či tyranov. Podľa štúdie University College London časté používanie sociálnych sietí narúša duševnú pohodu tínedžerov a tiež zvýšené riziko kyberšikany. Štúdia ukázala, že negatívne účinky v oblasti duševného zdravia pôsobia najmä na dievčatá. Bolo zistené, že práve 60 % dievčat malo zníženú kvalitu spánku, či zníženú fyzickú aktivitu a boli vystavené kyberšikane.

Počas koronakrízy stúpla agresivita a v spoločnosti panuje obrovské napätie. Môžeme to pozorovať na zmene správania ľudí počas prvej karantény a terajšími lockdownami. Počas karantény sme si boli veľmi nápomocní, zdieľali sme nápady na aktivity, ktoré sa dajú počas pobytu doma vykonávať. Od jesenných lockdownov to prebiehalo už celkom inak. Sociálne siete sú odvtedy ponorené do negativity a vzájomného osočovania. Aj to je kyberšikana. 

NÁZOR: V prvej vlne sme kváskovali, dnes sa osočujeme. Lockdown nám neprospieva, v spoločnosti vzniká obrovské napätie

Na Slovensku je podľa epidemiologických odhadov z roku 2018 postihnutých duševným ochorením viac než 850 000 ľudí, z čoho je riadne diagnostikovaných len 201 000, čo predstavuje 27%. Čo tým chceme povedať? 

Internet vie byť pekne temným miestom, preto pamätaj, že osočovanie na internete nie je v poriadku. Nie nadarmo sa hovorí, že slová sú bolestivejšie ako fyzické násilie. Okrem toho, tým, že sme dlho zavretí sú ľudia už tak dosť frustrovaní z toho, ako ďalej všetko zvládať. Preto dbaj radšej o svoje duševné zdravie a nepoškodzuj ho druhým. Môže sa zdať, že človeku na internete nič neubližuje, ale tiež sa to nevylučuje.

Má efekt ako antidepresíva, no nie je nebezpečná. Ak si vystresovaný a trpíš úzkosťami, existuje zdravý liek

Fyzické násilie

Ak hovoríme o domácom násilí, počas prvej vlny koronavírusu bolo zaznamenaných viac telefonátov občianskemu združeniu Pomoc obetiam. Psychologička Iveta Schusterová tvrdí, že konkrétne domáce násilie začína nenápadne. Intenzita slovných, či fyzických útokov sa začne postupne zvyšovať. Avšak útoky sa stávajú krutejšími a rafinovanejšími. „Je veľmi časté, že to, čo spočiatku ženám imponuje ako dôkaz lásky partnera, sa časom mení na obmedzovanie, kontrolu a vyhrážanie. Čo je už psychická forma domáceho násilia,“ hovorí. 

Spomína, že ak žena spozoruje počiatočné náznaky, je potrebné okamžite zareagovať. Ženy s pasívnou reakciou na prvé náznaky sa s veľkou pravdepodobnosťou stanú dlhodobého domáceho násilia. Preto nepodceňuj akýkoľvek náznak násilníka. To, že majú fyzicky menší mozog, neznamená, že sú hlúpejší. 

Zdroje: Futurism.com, The Lancet , UCL, NCZISK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá