Veľký deň pre gastro, podniky sa otvorili. Najesť sa môžeš aj u slovenských politikov (NEWSLETTER)

  • Kaviarne a reštaurácie môžu od dnes privítať svojich zákazníkov, avšak s istými obmedzeniami
  • Na Slovensku je umenie na poslednom mieste, zatiaľ čo v progresívnych krajinách je to naopak
  • Gastro je podnikateľskou oblasťou, v ktorej pôsobí aj množstvo slovenských politikov. Niektoré z nich musia bojovať o prežitie
Unsplash/Nicolas J Leclercq, FB/Alojz Hlina
  • Kaviarne a reštaurácie môžu od dnes privítať svojich zákazníkov, avšak s istými obmedzeniami
  • Na Slovensku je umenie na poslednom mieste, zatiaľ čo v progresívnych krajinách je to naopak
  • Gastro je podnikateľskou oblasťou, v ktorej pôsobí aj množstvo slovenských politikov. Niektoré z nich musia bojovať o prežitie

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť. 

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Kaviarne a reštaurácie sú pripravené. Od dnes môžu usadiť vo vnútorných priestoroch svojich zákazníkov, platia však určité obmedzenia.
  • Slovensko ako stereotyp nekultúrnej krajiny. Umenie je u nás na poslednom mieste, progresívne krajiny to majú naopak.
  • V gastre podniká viacero slovenských politikov. Niektoré bojujú o prežitie. 

Gastro znovuzrodenie

Začiatkom novembra sa viacerí odborníci obávali, či bude vakcína účinná aj proti novému infekčnejšiemu variantu. Rodná krajina omikronu, ale aj Británia však hlásia dobré správy. Poukázal na ne v nedeľu lekár Peter Sabaka na sociálnej sieti.

„Vedci z JAR priniesli dôkazy, že bunková imunita u ľudí, čo prekonali COVID-19 alebo boli očkovaní dvoma dávkami bez problémov rozpozná aj omikron variant a dokáže tak ochrániť pred ťažkým priebehom. To podporujú aj výsledky štúdie z Británie, ktorá dokazuje, že očkovanie chráni pred ťažkým priebehom ochorenia vyvolaného variantom omikron,“ napísal.

Podľa neho by štvrtá vlna mala prehrmieť pomerne rýchlo. V Južnej Afrike sa od zaznamenania dostali na vrchol nových prípadov za 4 týždne.

Vo fáze poklesu už zrejme nebude treba väčších opatrení. Nesmieme ale prepadnúť prílišnému optimizmu tak, ako sa nám to už parkrát v minulosti stalo.“ V záujme ochrany vlastného zdravia a života Sabaka dodáva, že je dôležité, aby sa zaočkovalo čo najviac ľudí predtým, než to tu naplno prepukne.

Majitelia gastroprevádzok dnes otvorili svoje interiéry pre zaočkovaných a tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali. Obsadené môžu byť na polovičnú kapacitu a pri stole môžu sedieť maximálne štyri osoby. Pre viacerých ľudí je to možné iba v prípade, ak sú z jednej domácnosti. Stoly musia byť od seba vzdialené minimálne dva metre.

Väčšina podnikov môže naďalej prevádzkovať aj výdajné okienko, kam si jedlo a nápoje môžu prísť vyzdvihnúť aj nezaočkovaní ľudia. Prevádzky, ktoré budú fungovať v režime základ, teda budú otvorené aj pre ľudí, ktorí nespĺňajú režim OP, budú môcť fungovať len formou výdajného okienka na odber so sebou. Viac si prečítaš v tomto článku.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

V Izraeli všetci poznajú Slovensko

Slovenský inštitút v Jeruzaleme funguje iba pár mesiacov. Za ten čas sa však jeho riaditeľovi Jakubovi Urikovi podarilo vybaviť viacero dohôd. Cieľom takýchto inštitútov je prezentovať slovenské umenie a kultúru v zahraničí, aby sa ľahšie dostávala do sveta.

Bohužiaľ, Slovensko ich má aktuálne iba deväť. Je to 4-krát menej ako Česká republika a 20-krát menej ako Francúzsko. Kultúra je v očiach Slovákov stále vnímaná ako nepotrebný, spotrebný materiál a vládni predstavitelia ju dávajú na posledné miesto. Toto tvrdenie potvrdzuje, koniec koncov, aj pandémia.

Nový kultúrny inštitút na pôde Jeruzalema vznikol kvôli veľmi kvalitným slovensko-izraelským vzťahom. Podľa slov riaditeľa Urika, krajina vníma Slovensko veľmi pozitívne a má záujem s nami spolupracovať, platí to však vice versa. 

Pre Slovensko je Izrael veľmi zaujímavá krajina s potenciálom, čo sa týka inovácií, ale aj kultúrno-umeleckej spolupráce. Logicky to padlo na Jeruzalem,“ povedal.

Inštitút sa nachádza na ulici King David, ktorá je považovaná za symbol Jeruzalema. „Sú tu butiky, galérie a napríklad aj americké kultúrne centrum. Je to obrovská ulica, ktorá cirkuluje veľa ľudí a typický Izraelčan je taký, že keď ho niečo zaujme vo výklade, tak je veľmi zvedavý.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝑱𝒂𝒌𝒖𝒃 𝑼𝒓𝒊𝒌 (@jakub_urik)

„Už teraz sem chodia v desiatkach denne. A všetci poznajú Slovensko. Všetci vedia, kde sa naša krajina nachádza, a pamätajú si, čo Slovensko urobilo pre Izrael, ako pomohlo. Je tu historické pozadie, na ktoré Izraelčania nezabúdajú,“ hovorí o domácich.

Pozitívne reagujú na súčasné umenie a na film. Izraelčanov zaujal napríklad film Špina od Terezy Nvotovej, ale aj film Piata loďKoza alebo Čiara. Celý rozhovor s riaditeľom kultúrneho inštitútu v Jeruzaleme si môžeš prečítať tu.

Politici a gastro

Prvý Slovak pub, Towers, Korzo a ďalšie. Gastro sektor má k slovenským politikom pomerne blízko, viacerí z nich figurujú ako spoločníci v rôznych prevádzkach. Najnovšou reštauráciou exšéfa kresťanských demokratov Alojza Hlinu je prevádzka s názvom Rotunda, ktorá je aktuálne vo výstavbe. Nachádzať sa bude uprostred bratislavských lesov na obľúbenej Železnej studničke.

Svoju prvú reštauráciu však založil pred dvadsiatimi rokmi. Je ňou 1. Slovak pub, ktorý prepája slovenské tradície s modernými prvkami. Nachádza sa na Obchodnej ulici v Bratislave a je jedným z najstarších podnikov v hlavnom meste, ktorý funguje kontinuálne a bez prestávky.

Jedna z prevádzok starostu bratislavskej časti Ružinov je podnik Towers, ktorý sa špecializuje na steaky. Politik je spolumajiteľom, avšak dodáva, že prevádzke sa už vôbec nevenuje. Okrem Towers je spájaný aj s reštauráciou Korzo, ktorej druhým majiteľom je aj exminister kultúry Daniel Krajcer.

„Korzo existuje už len preto, že ako spolumajitelia k tomu máme taký veľkorysý pohľad. Znamená to, že sme z toho dva roky nevideli ani euro. Ak by sme nemali tento postoj a ambíciu podnik udržať, tak asi by už ďalej neexistoval. Myslíme si totiž, že to je dobrý koncept. Máme tam taktiež skvelých ľudí, či už v kuchyni alebo na rajóne. Už len kvôli nim to má zmysel,“ povedal otvorene Krajcer.

Ďalšou gastro firmou z nášho výberu je spoločnosť Alfa Bio, ktorú vlastní súčasný banskobystrický župan Ján Lunter. Jeho rastlinné výrobky nájdeš v obchodoch po nedávnom rebrandingu pod názvom Lunter. Firmu založil už pred viac ako 30. rokmi.

Neskôr do spoločnosti vstúpili aj Lunterovi synovia, v súčasnosti je práve syn Juraj výkonným riaditeľom a konateľom rodinnej firmy. Aktuálne majú v Banskej Bystrici dve bistrá, no preraziť by chceli aj v uliciach Bratislavy. Viac si o jednotlivých prevádzkach politikov prečítaš v tomto článku.

Správy za posledných pár hodín, ktoré by si nemal prehliadnuť:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá