Vojna Ukrajinu finančne vysáva: Najlacnejšia strela na zlikvidovanie dronu stojí raz toľko ako Šáhid

  • Iránske drony sú nebezpečné práve pre ich cenu
  • Pretože sú také lacné, Rusko ich môže používať vo veľkých množstvách
  • Ukrajinu stojí obrana pred nimi značné prostriedky
Streľba z MANPADS Stinger
Streľba z MANPADS Stinger DVIDS/U.S. Marine Corps, Rachel K. Young
  • Iránske drony sú nebezpečné práve pre ich cenu
  • Pretože sú také lacné, Rusko ich môže používať vo veľkých množstvách
  • Ukrajinu stojí obrana pred nimi značné prostriedky

Zostreľovanie iránskych dronov je pre Ukrajinu mimoriadne finančne náročné. Kyjev dá na ich likvidáciu viac ako samotná Moskva dala za nákup týchto zbraní. Jeden z najlacnejších variantov, ktorý Ukrajinci používajú, stojí skoro raz toľko ako samotný iránsky dron. Informuje The Guardian, ktorý sa odvoláva na analýzy, ktoré v stredu zverejnili mimovládne organizácie.

Doteraz Spojené štáty nevedia, koľko dronov Rusko zakúpilo od Iránu. Ukrajinci odhadujú, že si Moskva objednala až 2 400 kusov.

Ukrajine sa za uplynulý mesiac podarilo zostreliť 161 dronov Šáhid-136, jeden dron Šáhid-129 a štyri väčšie bezpilotné lietadlá typu Mohádžir-6. Ukrajinci úspešne zostrelia 60 až 80 % iránskych dronov. 

Suma sa vyšplhala na 29 miliónov eur

The Guardian uvádza, že za jeden dron Šáhid-136 iránskej výroby Rusko zaplatilo približne 20 000 – 50 000 eur. Podľa analytikov sa tak celková suma, ktorú Rusko vynaložilo na dronové útoky na Ukrajine, pohybuje v rozmedzí 12 až 18 miliónov eur.

Ukrajina však za techniku používanú na zostrelenie nepriateľských dronov zaplatila omnoho viac. Náklady na prevádzku stíhačiek typu MiG-29, na strely s plochou dráhou letu C-300 a menšie zbrane sa podľa odhadov analytikov vyšplhali na takmer 29 miliónov eur.

Analýza však počíta aj so systémom vzdušnej obrany NASAMS, ten na Ukrajinu ale ešte nebol ani dodaný. Ďalšie milióny eur stáli Ukrajincov škody, ktoré spôsobili drony. 

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Na fakte nič nemení, že keby Ukrajinci používali len najlacnejšie zbrane, ktoré majú k dispozícii, a to MANPADS (prenosný protilietadlový komplex), i tak by ich to vyšlo raz toľko. Jedna strela napríklad do amerického Stingeru stojí 38 884 eur. Črepiny zo zostreleného dronu zas zapríčinili stratu jedného MiG-29.

Aj keď britské ministerstvo obrany predpokladalo, že takéto drony pôjde ľahko zostreliť kvôli nízkej rýchlosti (maximálne 185 kilometrov za hodinu), v praxi sa to ukázalo ťažšie. Ak je nasadený veľký počet dronov naraz, protivzdušná obrana sa zahltí a niektoré kusy uniknú.

Drony tak nielen poškodzujú kritickú infraštruktúru, ale aj míňajú cennú muníciu. Bez adekvátnej zbrane proti dronom ale Ukrajina nemá na výber. Ak by drony nelikvidovala, napáchali by mnohonásobne väčšie škody, nehovoriac o stratách na životoch civilistov. 

Cieľom dronov je tiež zamestnávať ukrajinskú armádu, ktorá by sa v opačnom prípade sústredila na protiofenzívu. Ukrajina preto volá po dodávkach zbraní určených na zostreľovanie dronov.

Čo je Šáhid-136 (ruské meno Geran-2)

Výhodou dronov je, že sú veľmi lacné. Napríklad protilodná raketa Kalibr, ktorú Rusko tiež používa na pozemné ciele, stojí 6,5 milióna.

Vyznačujú sa pomerne veľkou hlučnosťou. To spôsobuje, že civilisti majú väčšiu šancu zbadať ich a vyhľadať úkryt. Niektorí Ukrajinci ich dokonca nazývajú „lietajúcimi mopedmi“ pre ich hlasný motor.

Nie je známe, akú váhu má bojová hlavica. Defense Express však uvádza, že hlavica pravdepodobne môže dosahovať najviac 25 % z celkovej hmotnosti dronu, ktorý váži 200 kíl. Verejnoprávna televízia PBS uvádza, že hlavica nesie približne 40 kíl výbušniny.

Russia-Ukraine-War-Drones-7e7b15a771eb4e1c95ad7f6382a46729
zdroj: SITA/AP

Washington Post píše, že v porovnaní s precízne navádzanými raketami sú menej deštruktívne. Na rozdiel od veľkých rakiet majú drony menší polomer výbuchu a ich úlomky nesmerujú na všetky strany.

Defense Express našiel na stránkach čínskeho obchodníka AliExpress motor MD 550, ktorým sú poháňané. Motor má silu 50 koní, a preto dolet uvedený Iráncami budí pochybnosti. Má sa totiž pohybovať v rozmedzí 1 800 až 2 500 kilometrov.

To je hlavná výhoda Šáhid-136 oproti dronom, ktorými disponujú Ukrajinci. Tí od Spojených štátov dostali taktiež kamikadze dron Switchblade, v počte 700 kusov. Switchblade dokáže prekonať vzdialenosť len 32 kilometrov.

Na navigáciu používajú civilné satelity, nie sú také presné ako strely, ktoré používajú vojenské systémy.

Ukrajina v uplynulých týždňoch zaznamenala viacero útokov, do ktorých ruská armáda nasadila iránske bezpilotné lietadlá. Teherán však popiera, že by tieto zariadenia dodával Rusku. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že nemá nijaké informácie o tom, či ruská armáda použila pri rozsiahlych útokoch na ukrajinské mestá iránske drony, uvádza TASR.

Hovorkyňa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borella však uviedla, že Európska únia pripravuje nové sankcie voči Iránu po tom, ako získala dostatok dôkazov, že Teherán dodáva Rusku ozbrojené drony pre využitie na Ukrajine.

Zdroje: The Guardian , TASR, Defense Express, PBS, Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá