Vyše 700 000 Slovákov v 2. pilieri čakajú tučnejšie dôchodky. Štát im presunie 3,7 miliardy eur

  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny predstavilo zmeny v II. pilieri
  • Ide o rozsiahlu reformu
  • Dotknú sa státisícov ľudí
II. pilier sporenie
Dočasne vymenovaný minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak, ilustračná fotografia TASR/Pavel Neubauer, Unsplash/Sasun Bughdaryan
  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny predstavilo zmeny v II. pilieri
  • Ide o rozsiahlu reformu
  • Dotknú sa státisícov ľudí

Zvyšok dorazí v máji

Ďalšie fázy zmien nastanú v máji a následne v januári ďalšieho roka. Jednou z dôležitých májových zmien je automatický vstup do II. piliera, a to pri vzniku prvého dôchodkového poistenia v I. pilieri do veku 40 rokov.

Každý, komu po 1. máji 2023 vznikne prvé dôchodkové poistenie (teda budú za neho prvýkrát zaplatené odvody na dôchodkové poistenie), bude mať 180 dní, aby si vybral DSS a uzatvoril s ňou zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.

Ak do 180 dní zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení neuzatvorí, Sociálna poisťovňa mu DSS automaticky pridelí. Účasť v II. pilieri nebude povinná, sporiteľ bude mať možnosť z tohto systému do dvoch rokov od vzniku vystúpiť a následne ešte jedenkrát vstúpiť.

sporenie
zdroj: Unsplash/Towfiqu Barbhuiya

V máji taktiež vstúpi do platnosti predvolená investičná stratégia, ktorá by mala prispieť k celkovému zlepšeniu stavu úspor. V porovnaní so sporením výlučne v dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch toto opatrenie zvýši nasporenú sumu sporiteľov v II. pilieri po 40 rokoch približne o 50 %.

Sporiteľom v predvolenej investičnej stratégii bude po novom automaticky každý nový sporiteľ.

Do predvolenej investičnej stratégie sa budú presúvať aj existujúci sporitelia do veku 54 rokov, ktorí od presunu do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu v roku 2013 nespravili žiadne vlastné aktívne rozhodnutie o svojich dôchodkových úsporách.

Títo sporitelia dostanú do konca februára 2023 od svojej DSS informáciu o harmonograme postupného presunu ich majetku alebo jeho časti do indexových negarantovaných dôchodkových fondov (v súlade s predvolenou investičnou stratégiou). Do 31. mája 2023 môžu svojej DSS zaslať nesúhlas s takýmto presunom majetku.

V prípade, ak sporiteľ nebude reagovať, DSS začne od 1. júla 2023 presúvať majetok z dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu do indexového negarantovaného dôchodkového fondu.

Posledná vlna zmien príde budúci rok

Posledných zmien sa sporitelia dočkajú, ako je vyššie spomenuté, až v januári budúceho roka. Mali by zahŕňať napríklad novú výplatnú fázu, ktorá má zabezpečiť predovšetkým postupné a dlhodobé vyplácanie úspor.

Dôchodok z II. piliera bude sporiteľ poberať z polovice nasporenej sumy najskôr formou programového výberu a následne, po jej dočerpaní, bude z druhej polovice nasporenej sumy poberať doživotný dôchodok.

seniori
zdroj: TASR/Milan Kapusta

V neposlednom rade je plánované aj znovuzavedenie daňovej úľavy na dobrovoľné príspevky, ako aj zavedenie osobitného výberu. V obidvoch prípadoch však zatiaľ ide len o navrhované zmeny. Samotná výška daňovej úľavy je naviazaná na hrubé príjmy sporiteľa. Teda čím je príjem sporiteľa vyšší, tým je vyššia jeho daňová úľava.

Osobitný výber je zase možnosťou slobodne sa rozhodnúť pri výbere úspor tvorených z dobrovoľných príspevkov, ktoré si môže sporiteľ vybrať kedykoľvek, aj opakovane. Nárok vznikne tým sporiteľom, ktorí si počas účasti na starobnom dôchodkovom sporení platili aj dobrovoľné príspevky. Sporiteľ bude mať možnosť pokračovať v dobrovoľnom sporení aj po osobitnom výbere, avšak bez možnosti daňovej úľavy.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá