Za Ficovej vlády ho zrušili, dnes sa do neho jazdí na bicykli. Je to jediné ministerstvo s “tropickým pralesom“

  • Vnútri to vyzerá ako v džungli, zamestnanci doň chodia na bycikli a pred budovu mu postavili koleso
  • Prejdi sa s nami Ministerstvom životného prostredia
BeFunky-collage-10
Petra Stanová
  • Vnútri to vyzerá ako v džungli, zamestnanci doň chodia na bycikli a pred budovu mu postavili koleso
  • Prejdi sa s nami Ministerstvom životného prostredia

Ministerstvo, ktoré v dôsledku škrtov v rozpočte prestalo na pár dní existovať. Dnes doslova prekvitá, je plné zelene a niektorí pracovníci doň chodia na bycikli. Reč je o Ministerstve životného prostredia, ktoré sídli v Lanfranconiho paláci na rohu Námestia Ľ. Štúra a Vajanského nábrežia v Bratislave

Budova nie je prístupná verejnosti a ak si nemal šťastie ju navštíviť, my ťa ňou prevedieme. 

Ministerstvo ŽP
zdroj: Petra Stanová

20-dňová pauza

Ministerstvo životného prostredia si dalo pred pár rokmi na 20 dní pauzu. K 1. júlu 2010 bolo zrušené vládou vtedajšieho premiéra Róberta Fica, kedy celá agenda bola presunutá pod Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja, kterého názov bol pri tejto príležitosti zmenený.

K zrušeniu, vtedy nazývanému spojeniu ministerstiev malo dôjsť v dôsledku šetrenia štátnych výdavkov, ktoré plánoval Fico.

Nasledujúca vláda Ivety Radičovej rozhodla 21. júla 2010 o jeho obnove. Znova presunuté však bolo až v novembri toho istého roku.

Ministerstvo ŽP
zdroj: Petra Stanová

Ministerstvo izboviek

Väčšina ľudí na ministerstvá nechodí, veď načo. Zvonku funkcionalizmus, zvnútra to isté. Každý z nás vie ako vyzerá mestský úrad a parlament, ministerstvá musia byť niečo medzi tým. Avšak pri pridelenej agende, ktorú spravujú sa snažia prirodzene čímsi odlíšiť. 

Zelené ministerstvo je naozaj zelené. Pre niekoho očividné, ja som bola po prvýkrát prekvapená, že v strede budovy sa na stenách tiahnu paprade a popínavé rastliny. Nie je to samozrejmosť, napríklad v susedných Čechách majú budovu ako každú inú.

Ministerstvo ŽP
zdroj: Petra Stanová

U nás sú rastliny všade. Pred oknom, za oknom, na každom voľnom parapete. Ministerstvo sa snaží byť čo najzelenšie. 

Desiatky sú vo vestibule, ďalšie v kanceláriách a po chodbách. Stará sa o nich zamestnanec ministerstva, ktorý má na starosti technickú správu budovy a kvety chodí pravidelne polievať. 

Ministerstvo ŽP
zdroj: Petra Stanová

Do roboty na dvoch kolesách

Ministerstvo životného prostredia vo svojom v januári tohto roku predostrelo návrh dotovania elektrobicyklov, bicyklov alebo trojkoliek. Dotácia by mala predstavovať 50% z celkovej sumy produktu, maximálne však do výšky 1 000 eur. Toto by sa malo splniť do roku 2030.

„Prvým krokom na obdobie 2020-2025 je vybudovanie a rozšírenie cyklotrás v mestách tak, aby boli ľahko prístupné centrá miest a tým sa uľahčí rozšírenie mäkkej dopravy a vytvoria sa podmienky na nahradenie osobnej automobilovej dopravy na každodenné dochádzanie do práce, škôl, úradov a inštitúcií, za zábavou a odpočinkom,“ píše sa v akčnom pláne.

Viacero zamestnancov ministerstva chce ísť príkladom a chodí do práce na bicykli. Vo vnútri budovy môžeš nájsť niekoľko stojanov.

Ministerstvo ŽP
zdroj: Petra Stanová

Lanfranconiho palác

V Bratislave okrem známeho mostu nazvaný po Lanfranconim je aj ubytovací komplex pre študentov – Internát Lafranconi, ktorý vyrástol na jeho pozemkoch a Lanfranconiho palác, v ktorom dnes sídli ministerstvo.

Situovaný je v Starom Meste, na rohu na Námestí Ľudovíta Štúra 1 a Vajanského nábreží 1. Budova bola postavená v roku 1876 v novorenesančnom štýle.

Ministerstvo ŽP
zdroj: Petra Stanová

Zaujímavá je na nej presklená strecha z ťahanej ocele, ktorá patrila k najmodernejším technickým novinkám svojej doby.

Bola kúpená na viedenskej svetovej výstave, upravil ju známy umelecký zámočník Márton podľa Lanfranconiho želania.

Ministerstvo ŽP
zdroj: Petra Stanová

Dispozičné riešenie budovy ostalo dodnes zachované. Novinkou je externý výťah ktorý sa tiahne naprieč poschodiami v hlavnom átriu.

Ministerstvo ŽP
zdroj: Petra Stanová

Palác stojí len niekoľko metrov od Dunaja, na regulácii ktorého pracoval Lafranconi aj počas samotnej výstavby.

Dnes už jeho prostredie vyzerá inak. Prednedávnom pred budovu na Vajanského nábreží postavili vyhliadkové kolo. Mestská časť ho povolila ako dočasnú kompenzáciu a príspevok pre podporu lokálneho turistického ruchu v období koronakrízy a ako súčasť pripravovaného Leta na nábreží 2020.

Jeho prevádzka má predstavovať zároveň finančný benefit pre samosprávu. Napriek tomu, že v prevádzke bude len tri mesiace, názorové spektrum je naozaj široké. 

zdroj: Petra Stanová
Zdroje: Wikipedia, Bratislavskerozky.sk, Pamiatkynaslovensku.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá