Záchranári odhalili „tichého zabijaka“ na východe Slovenska. Na poslednú chvíľu zachránili život celej rodine

  • Rodina mala len mesiac skolaudovaný dom
  • O probléme človek netuší, pokiaľ nie je neskoro
  • Za pár eur sa dá predísť tragédii
  • Takéto sú príznaky otravy
záchranári otrava oxidom
Záchranná akcia, Facebook/Záchranná služba Košice
  • Rodina mala len mesiac skolaudovaný dom
  • O probléme človek netuší, pokiaľ nie je neskoro
  • Za pár eur sa dá predísť tragédii
  • Takéto sú príznaky otravy

Pred pár dňami bola k mužovi na východe Slovenska privolaná RZP posádka. Muž po záchvate kŕčov ostal v bezvedomí. Záchranári vďaka svojmu umu a detektoru odhalili skutočnú príčinu zdravotných problémov. Nakoniec sa im podarilo zachrániť štvorčlennú rodinu aj seba samých. 

Záchrannú zdravotnú službu privolala manželka muža. Pokiaľ by záchranári pri sebe nemali detektor oxidu uhoľnatého, mohlo sa všetko skončiť tragédiou. Na nebezpečenstvo teraz záchranári upozorňujú aj na svojej facebookovej stránke

Záchrana v hodine dvanástej 

Podľa informácií na Facebooku Záchranná služba Košice bola RZP posádka privolaná k mužovi, ktorý po záchvate kŕčov ostal v bezvedomí. Záchranári mali pri sebe detektor oxidu uhoľnatého.

„Po spustení alarmu si posádka okamžite uvedomila , kde je hlavný problém a hneď začala konať,“ informujú v statuse. Záchranári okamžite pootvárali okná, všetkým dali inhalovať kyslík a privolal ďalšiu posádku a hasičov. Tí neskôr prítomnosť oxidu uhoľnatého potvrdili.

RZP Michalovce a Sobrance ihneď transportovali celú štvorčlennú rodinu na urgentný príjem do Michaloviec. Po prijatí pacientov ošetrili a následne boli transportovaní na ďalšiu liečbu do košickej nemocnice v mestskej časti Šaca. Teraz záchranári upozorňujú všetkých, ktorí doma vykurujú pevným palivom alebo plynom, aby si zaobstarali detektor oxidu uhoľnatého. 

„Sme naozaj veľmi vďační za tohto malého-veľkého pomocníka, ktorý kryje chrbát nie len pacientom, ale aj našim posádkam. A neposlednom rade ďakujeme posádkam, ktoré na mieste zásahu ukázali maximálnu profesionalitu a vďaka nim mal tento príbeh šťastný koniec,“ píše sa v statuse. Cena za detektor oxidu uhoľnatého sa pohybuje naozaj iba v pár eurách, tie najlacnejšie sa dajú na internete zohnať aj za približne 20 eur. 

Ako spoznať otravu oxidom uhoľnatým

Oxid uhoľnatý, skratka CO, je bezfarebný plyn, nezapácha, nemá žiadnu chuť a nedráždi. Preto je veľmi ťažké odhaliť jeho prítomnosť bez detektora. Oxid uhoľnatý vzniká pri nedokonalom spaľovaní organických materiálov a je ľahší ako vzduch. Pre človeka je oxid uhoľnatý vysoko toxický.

Portál Zdravoteka uvádza, že CO sa počas dýchania viaže na hemoglobín, teda červené krvné farbivo. Toto naviazanie a následne vzniknutá väzba je 200- až 300-krát silnejšia ako väzba s kyslíkom. Oxid uhoľnatý tak spôsobí nedostatok okysličenia tkanív, pričom najcitlivejší na nedostatok kyslíka je práve mozog a srdcový sval

Príznaky otravy sú u chorého v prvom momente nešpecifické a pripomínajú iné ochorenia, ako je napríklad chrípka, nachladnutie, tráviace ťažkosti či cievnu mozgovú príhodu. Priebeh a intenzita príznakov závisí od koncentrácie oxidu uhoľnatého v priestore a dĺžky jeho vdychovania. 

Pri zisťovaní otravy oxidom uhoľnatým je nutné spozorovať u pacienta: únavu, slabosť, celkové chrípkové príznaky, psychické ťažkosti, nervozitu, poruchy koncentrácie, zmätenosť, nespavosť, nevoľnosť a ťažoba. Ďalej môže postihnutý trpieť hnačkou, bolesťou brucha, únikom moču a stolice, zvracaním. Pri otrave môže mať koža a sliznice sýtu ružovú až červenú farbu.

Ďalej sa môžu vyskytnúť poruchy zraku, závraty, bolesť hlavy, bolesť na hrudníku a búšenie srdca, sťažené dýchanie, zrýchlené dýchanie, porucha mobility, dezorientácia, svalová slabosť a kŕče. Nakoniec môže dôjsť až k odpadnutiu alebo bezvedomiu. 

Zdroje: Facebook/Záchranná služba Košice, Zdravoteka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá