Zdražovanie je na Slovensku šialené. Za niektoré veci platíme až o 60 % viac ako vlani

  • Priemerná inflácia za celý rok 2022 dosiahla úroveň 12,8 %
  • Najväčší vplyv na výdavky domácností mali ceny potravín
Peňaženka a dôchodkyňa na nákupoch
Ilustračný obrázok, Unsplash/@emkal, Unsplash/Victoriano Izquierdo
  • Priemerná inflácia za celý rok 2022 dosiahla úroveň 12,8 %
  • Najväčší vplyv na výdavky domácností mali ceny potravín

Spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne vzrástli v priemere o 12,8 %. Vysoký rast cien ovplyvnilo predovšetkým zvýšenie cien energií, rekordný nárast cien potravín a pohonných hmôt. 

Ako informuje portál Podnikajte.sk, ceny v roku 2022 vzrástli vo všetkých 12 hlavných odboroch spotrebného koša. Rast cien sa v uplynulom roku výrazne zdynamizoval. Niečo zdraželo viac, niečo menej a rozdiely sú dokonca pomerne veľké aj v regiónoch. Napríklad v Bratislave sa priemerná cena obeda takmer nezmenila, v Trenčianskom kraji ľudia platia až o 61 % viac ako vlani.

Ceny potravín

Vysoký rast cien v minulom roku ovplyvnil predovšetkým rekordný nárast cien potravín. Zdraženie vybraných produktov pre každodennú spotrebu (chlieb, mliečne výrobky, vajcia, zelenina) prekročilo hranicu až 20 %. Váhovo menej dôležité tuky a oleje zdolali hranicu 40 %.

Spotrebiteľské ceny medziročne v priemere vzrástli o 12,8 %. V roku 2021 dosiahla inflácia iba 3,2 %, pričom od roku 2005 ani jedenkrát neprekročila hranicu 5 %. Minuloročná inflácia tak prekonala predošlé maximum ešte z roku 2002, keď rast cien dosiahol úroveň 12 %. 

Vyššia inflácia bola na Slovensku nameraná iba v roku 1993 po vzniku samostatnej Slovenskej republiky. V tom čase dosiahol rast cien viac ako 23 %, no metodika bola mierne odlišná ako v súčasnosti. 

Vysoký rast cien sa prejavil hlavne pre zdražovanie tovarov, ktoré patria na Slovensku do dvoch hlavných výdavkových skupín domácností. Ide o potraviny a nealkoholické nápoje, ako aj bývanie s energiami. Tie spoločne tvoria 47 % výdavkov. 

Najväčší vplyv na vysoký rast cien malo okrem rekordného nárastu cien potravín aj výrazné zdražovanie energií a pohonných látok.

Výdavky domácností

Čo sa týka cien potravín na Slovensku, tie sa zvýšili o 19,3 %. Vyšší rast sa pritom prejavil vo všetkých deviatich sledovaných skupinách potravinových produktov.

Na výdavky domácností mal ale najväčší vplyv celkový rast cien mäsa o viac ako 18 %, potom nasledovalo mlieko, syry a vajcia, ktorých cena stúpla o viac ako 20 %. Podobný scenár sa týkal aj chleba s obilninami, kde sa ceny za rok zvýšili o približne 21 %. 

Priemerná ročná inflácia 2022
zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky/databáza Štatistického úradu SR/DATAcube. [sp2043rs]

Najdynamickejšie ale stúpli ceny tukov a olejov, a to o viac ako 42 %. Ide ale o tovary, ktoré majú vo výdavkovom koši nižšiu hodnotu. Zelenina zdražela o 20 % a ovocie o 10 %, ako v priemere počas roku 2021. 

Náklady na bývanie

Pri energiách a bývaní bol zaznamenaný medziročný nárast cien o 15,5 %. Tento vývoj ovplyvnilo najvýraznejšie na začiatku roka po úprave regulovaných cien pre domácnosti najmä zvyšovanie cien energií (plynu a elektriny).

V druhom polroku sa k tomu pripojil aj zrýchlený rast hlavne dreva. Preto pevné palivá za celý rok zdraželi až o štvrtinu.

Nárast cien výdavkov na bývanie okrem iného ovplyvnilo aj pokračujúce zdražovanie stavebných materiálov. To sa prejavovalo vo viacerých položkách bývania počas celého roka. V priemere tak za rok stúplo imputované nájomné o približne 18 % a údržba obydlia o takmer 19 %.

Stravovanie a vybrané služby

Na vývoj miery inflácie v roku 2022 mali tretí najvýznamnejší vplyv aj pohonné látky. Tie zdynamizovali nárast cien v odbore doprava. Rekordné rasty aj hodnoty zaznamenali hlavne v druhom štvrťroku. V tom čase prekročil rast až 40 %.

Za celý rok boli pohonné hmoty v priemere drahšie o 26 %. Vyššie ceny sa dotkli aj nákupu dopravných prostriedkov.

Ceny vzrástli aj v oblasti stravovania, a to o 17 % . Počas marca došlo k výraznému zvýšeniu cien poštových služieb, priplatili sme si aj pri nákupe kníh, novín a kancelárskych potrieb. Rast inflácie podporili aj vyššie ceny za služby a tovary pre osobnú starostlivosť vrátane drogérie. 

Hamburger
zdroj: Unsplash/Sander Dalhuisen

O 8 až 10 % sa zvýšili aj ceny vybraných služieb, ako sú služby zdravotníckeho personálu, zubárov, veterinárov alebo kadernícke služby.

Index spotrebiteľských cien sa za domácnosti zamestnancov v priemere za celý rok 2022 zvýšil o 12,6 %, za domácnosti dôchodcov o 13,9 % a za nízkopríjmové domácnosti o 13,1 %.

Pri úhrnnej miere medziročnej inflácie 12,8 % dosiahla jadrová inflácia 12,5 %, pričom čistá inflácia sa vyšplhala na hodnotu 10,5 %.

Obedy šli hore až o 61 %

Priemerné platby za obedy v reštauráciách počas pracovného času prekročili v decembri 2022 prvýkrát na celom Slovensku osem eur. V novembri sa tak stalo len v troch krajoch. Ukazujú to najnovšie dáta TRC indexu spoločnosti Edenred, píše TASR.

Do týchto platieb stravovacou kartou sú zarátané vždy celé útraty za jedlo, občerstvenie alebo kávu. Priemerný účet za celý minulý rok presiahol 7,6 eura, kým v roku 2021 to bolo 7,05 eura.

Najviac, 8,82 eura, platili v poslednom mesiaci minulého roka za obedy ľudia v Košickom kraji. Na druhej priečke sa umiestnili Trnavský a Žilinský kraj (zhodne po 8,71 eura). Nasledujú Nitriansky (8,67 eura), Prešovský (8,52 eura), Banskobystrický (8,41 eura), Trenčiansky (8,22 eura) a Bratislavský kraj (8,05 eura).

Vláda síce schválila zvýšenie príspevku na stravu, ktorý je od januára 6,80 eura, ale táto suma nestačí na plnohodnotné teplé jedlo. Z našich prieskumov zároveň vyplýva, že pri raste cien majú ľudia tendenciu šetriť na kvalite jedla,“ povedala Lívia Bachratá zo spoločnosti Edenred.

Dôsledky takéhoto šetrenia môžu mať podľa nej tzv. dominový efekt. „A to od zvýšenej chorobnosti a zníženej výkonnosti ľudí až po zvýšené náklady zamestnávateľov aj štátu. Z našich skúseností vyplýva, že zamestnávatelia môžu výškou príspevku do veľkej miery ovplyvňovať kvalitu stravy, a teda aj kvalitu života svojich zamestnancov,“ doplnila.

Obed drahší až o 61 %

Medziročné porovnanie dát tiež ukazuje, že za posledných 12 mesiacov stúpla výška platieb za obedy v reštauráciách najviac v Trenčianskom kraji, a to až o 61 %. V decembri 2021 tam totiž účty za obed dosahovali 5,1 eura. Najmenší medziročný rozdiel sa zaznamenal v Bratislave, kde platby stúpli len o 5 %. Podobné to bolo aj pri pohľade na výšku platieb za posledných šesť mesiacov. Od júna stúpli najviac v Trenčianskom kraji (49 %) a najmenej v Bratislavskom (10 %), kde výška účtov v prvom polroku 2022 dokonca klesala.

Vlaňajšok zároveň priniesol celoslovenské dorovnanie cien obedov. Kým v decembri 2021 bol nominálny rozdiel v platbách medzi jednotlivými krajmi aj vyše dvoch eur, v poslednom mesiaci roka 2022 to bolo už len 77 centov.

Rozdiel v príjmoch v jednotlivých krajoch však zostal nezmenený. Nedá sa očakávať, že zníženie DPH pre gastrosektor prinesie zásadné zníženie cien. Čo však nemožno vylúčiť je zhoršenie pracovnej výkonnosti a zdravia zamestnancov, pokiaľ sa nebudú plnohodnotne stravovať,“ dodala Bachratá.

Zdroje: Podnikajte.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá