Zvláštne číslo: Vedci vypočítali, koľko ľudí bude treba na vybudovanie kolónie na Marse

  • Po mnohých simuláciách života na Marse prišiel dlho očakávaný výsledok
  • Vedci odhalili ideálne množstvo ľudí potrebných na prežitie kolónie na Marse
kolónia na Marse
Vesmírna kolónia, AI
  • Po mnohých simuláciách života na Marse prišiel dlho očakávaný výsledok
  • Vedci odhalili ideálne množstvo ľudí potrebných na prežitie kolónie na Marse

V súťaži plnej vzrušenia a predstavách o dobytí Červenej planéty odhaľuje prelomová štúdia ďalší kúsok skladačky – koľko astronautov je potrebných na úspešné vedenie kolónie na Marse?

Kľúčový počet, ktorý určili vedci z univerzity George Mason, je 22. Táto dôležitá informácia vyšla z ich nedávno zverejnenej štúdie na serveri arXiv.

Je to ako zložitá počítačová hra

Výskumníci sa hlboko ponorili do témy a predstavujú fascinujúcu štúdiu s názvom „Preskúmanie kolonizácie Marsu prostredníctvom modelovania na báze agentov“.

Môžeš si to predstaviť ako zložitú počítačovú hru – ako hru so stratégiou a záhadami, len s reálnymi následkami. Úlohou vedcov bolo zistiť, ako má vyzerať ideálny tím poskladaný z tých odvážlivcov, ktorí by chceli ťažiť bohatstvá Marsu a priniesť ich na Zem.

Otázka udržateľnosti ľudí na Marse je stále záhadou, ktorú vedci po celom svete túžia rozlúštiť. Preto sa v štúdii zohľadnili niektoré základné predpoklady. Predstavovali si, že kolónia na Marse je dobre vybavená infraštruktúrou pre výrobu jedla, vody a vzduchu. Navyše mali k dispozícii jadrový generátor na energetické napájanie svojich aktivít.

Pomocou sofistikovanej metódy nazývanej modelovanie na báze agentov vedci detailne rozložili misiu na jej mikročasti. Každý „agent“ alebo člen tímu dostal svoj jedinečný súbor vlastností. Tieto interakcie vytvorili základy úspechu alebo neúspechu misie na Marse.

Virtuálna skúška stresových situácií

Veľký dôraz sa kladie na psychologickú a emocionálnu odolnosť tímu na Marse. Ako vieme, mentálna sila a emocionálna odvaha majú priamy vplyv na zvládnutie akejkoľvek životnej situácie, nieto ešte aj misie.

Na základe minulých štúdií o tom, ako rôzne typy osobností zvládajú stresové situácie, model zadával virtuálnym astronautom neočakávané výzvy – od problémov s príbytkami po nedostatok potravín.

Ako to všetko fungovalo v digitálnom svete? Predstav si veľkú mriežku o veľkosti 50 x 50, kde každý štvorec predstavuje možný zdroj. Virtuálni astronauti sa mohli voľne pohybovať, spolupracovať, oddychovať na obnovenie zdravia a testovať svoje schopnosti vytvárať zdroje.

Títo jednotlivci neboli iba postavičky, mali reálne potreby ako jedlo, voda a vzduch. Splnenie týchto potrieb bolo kľúčové pre ich prežitie, pretože nedostatok by mohol viesť k zhoršeniu zdravia a v extrémnych prípadoch až k úmrtiu. Simulácia zohľadňovala aj nepredvídateľné nebezpečenstvá vesmírneho cestovania.

Skoro ako naozaj

Táto dynamická simulácia sa neobmedzovala len na to. Model zahŕňal aj externé faktory ako príchod nových členov tímu, dodávky zo Zeme, možné katastrofy a nepredvídateľné udalosti v príbytkoch.

Podľa metrík z Medzinárodnej vesmírnej stanice a skúseností z tímových prostredí s vysokým tlakom, ako sú napríklad ponorky, určili vedci parametre svojej simulácie.

Vo svojej sérii realizovali vedci päť rozdielnych simulácií, ktoré trvali až neuveriteľných 28 rokov (zemského času). Experimentovali s rôznymi veľkosťami tímu, od 10 až po neuveriteľných 170 členov.

Ich záver? Optimálny počet je 22 členov tímu! Táto veľkosť tímu je kľúčová pre dlhodobé udržanie kolónie v rozkvete. Pokles pod túto hranicu by ohrozil existenciu kolónie.

Avšak Mars zostáva nepredvídateľný. Dokonca aj tímy s 26 alebo 38 členmi čelili problémom v rôznych simuláciách. Dôležité je podotknúť, že hoci všetky tímy mali rovnaký mix osobností, tím zložený iba z „prispôsobivých“ jedincov by mal lepšie šance, aj keď by mal menej členov.

Zdroje: ArXiv, The Jerusalem Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá